Jestem przedstawicielem stowarzyszenia Rowerowy Toruń. Zwracam się do Pana Dyrektora z prośbą o wyjaśnienie kwestii braku stojaków rowerowych przed obiektami kierowanego przez Pana ośrodka. Jak sama nazwa sugeruje Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji powinien promować sport i krzewienie kultury fizycznej wśród mieszkańców Torunia, dawać tym samym dobry przykład innym instytucjom. Dlaczego zatem przed basenami, jak również krytym lodowiskiem Tor Tor i innymi obiektami należącymi do MOSiRu nie ma żadnego stojaka rowerowego? Sytuacja jest niezrozumiała z kilku powodów. Po pierwsze, ośrodek powinien promować każdy rodzaj czynnej aktywności, a jazda rowerowa jest doskonałą formą zachowania sprawności i dobrej kondycji. Spora część osób mogłaby przyjeżdżać rowerami na basen, czy lodowisko, (obok którego na dodatek przechodzi ścieżka rowerowa), gdyby miała pewność, że można je pozostawić w bezpiecznym miejscu. Po drugie przed obiektami MOSiRu nie brakuje przestrzeni, na której można by ustawić kilka bezpiecznych konstrukcyjnie stojaków. Po trzecie koszt stojaka na pewno nie jest wydatkiem przekraczającym możliwości finansowe instytucji. Nie będę tu wspominać, że najlepszą opcją byłoby wydzielenie miejsca w pomieszczeniach zamkniętych, bądź przynajmniej zastosowanie zadaszonych parkingów rowerowych na zewnątrz.
Tymczasem do zapinania roweru przed basenem na ul. Bażyńskich służy kawałek metalowej barierki, do której można przypiąć maksymalnie 2 rowery. W aquaparku przy ul. Hallera, na moje pytanie, gdzie mogę przypiąć rower, pani odpowiedziała, ze stojaków na zewnątrz nie ma, a do środka rowerów wprowadzać nie wolno. To już pachnie skandalem, zwłaszcza, że to nowo wybudowany obiekt!
Przed krytym lodowiskiem na ul. Bema i halą sportową „Olimpijczyk” sytuacja jest taka sama.
MOSIR jako instytucja miejska powinna przyjrzeć się zaistniałej sytuacji i ustawić stojaki rowerowe spełniające normy bezpieczeństwa, o których mowa w „Standardach technicznych i wykonawczych dla infrastruktury rowerowej miasta Torunia” dołączonych do „Planu rozwoju i promocji komunikacji rowerowej w Toruniu na lata 2007-2015”.
Z niecierpliwością czekam na odpowiedz.
W nawiązaniu do pisma skierowanego do Prezydenta Miasta przez Stowarzyszenie „Rowerowy Toruń", zgodnie z decyzją Pana Zbigniewa Fiderewicza Zastępcy Prezydenta Miasta Torunia z dnia 5 marca br. zobowiązuję Pana Dyrektora do zorganizowania stojaków rowerowych spełniających wymogi bezpieczeństwa przed obiektami administrowanymi przez MOSiR.
Dziękuję za zwrócenie uwagi, jednocześnie informuję co następuje:
1. Przed Lodowiskiem Tor-Tor od wielu lat stał i stoi stojak rowerowy(jedynie w trakcie remontu nawierzchni przed budynkiem - został przeniesiony na Stadion Miejski).
2. Zimą nakazałem przygotowanie stojaków na potrzeby innych obiektów (o ile można bezpiecznie je ustawić).
W przyszłości serdecznie zapraszam do współpracy (może w innych sprawach również) i bezpośrednich kontaktów z kierowaną przeze mnie instytucją. Osobisty kontakt, zamiast „oficjalnej" korespondencji jest bardziej skuteczny i na pewno przyjemniejszy dla obu stron.
z poważaniem
Aleksander Dybinski
Komentarze użytkowników (0) |
Brak komentarzy. Bądź pierwszy - dodaj swój komentarz |
Dodaj swój komentarz: |
2024-10-22 21:55 Rowerowa Masa Krytyczna - 26 października 2024 r. |
2024-09-26 21:46 Pismo do GDDKiA oddział Bydgoszcz w sprawie projektu rozbudowy DK 91 pomiędzy Toruniem a Łysomicami |
Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242