Witamy na stronie stowarzyszenia | Dzisiaj jest wtorek 21 stycznia 2025
Logowanie     Rejestracja     Home     Mapa serwisu     Kontakt     pl en de

Moda na rowery na UMK jeszcze nie dotarła - artykuł z Gazety Wyborczej

Moda na rowery na UMK jeszcze nie dotarła

Prawie 400 studentów i pracowników apeluje do władz UMK o bezpieczne miejsca dla rowerów. Wczoraj zamontowano je przy Collegium Humanisticum, ale pozostałe obiekty muszą czekać. Utrudnia to życie nie tylko cyklistom, ale i niepełnosprawnym na wózkach

"Ilość, stan techniczny oraz lokalizacja istniejących parkingów i stojaków rowerowych, pozostawia wiele do życzenia i wymaga natychmiastowej interwencji (...) stojaki rowerowe na terenie UMK są niefunkcjonalne i niewygodne. Brakuje również bezpiecznych, zamykanych przechowali dla rowerów, a te które istnieją, są przepełnione" - czytamy w studenckim piśmie do władz uniwersytetu, pod którym podpisywali się także pracownicy UMK (łącznie 370 osób). (...)


Cyklistom nie odpowiadają nieliczne, niskie stojaki, jakie znaleźć można np. przy starym wydziale biologii i nauk o Ziemi, wydziale nauk ekonomicznych i zarządzania (po 5 miejsc) czy prawa i administracji (18 stanowisk). To tzw. "wyrwikółka", bo rower przypina się do nich za koło, a nie za ramę, przez co łatwiej go ukraść.

(...)


Problem jest nawet podczas wakacji. Kiedy podjechaliśmy wczoraj pod uniwersytecką bibliotekę, wszystkie miejsca przy jedynym stojaku były zajęte. - Faktycznie, przydałoby się ich więcej. Te, które są, nie dość, że nie są zbyt bezpieczne, to jeszcze niewygodne - mówił nam Paweł Lubrański, student teologii, który na rower wsiada parę razy w tygodniu.

(...)

Problem w tym, że o nową infrastrukturę cykliści apelują już od lat. Dwa lata temu na Bielanach zorganizowano w tym celu Rowerową Masę Krytyczną. - Od tego czasu nic się nie zmieniło. Dalej nie ma porządnych stojaków, a przechowalnie w akademikach mieszczą tylko część rowerów - mówi Paweł Wiśniewski ze Stowarzyszenia Rowerowy Toruń. - Mam wrażenie, że UMK w ogóle na tym nie zależy. Próbowaliśmy kontaktować się z władzami uczelni, ale, szczerze mówiąc, było widać, że nie są tym zainteresowane.

Dwa lata temu uniwersytet zapowiedział co prawda, że postulaty rowerzystów weźmie pod uwagę przy projektowaniu Collegium Humanisticum. I trzeba przyznać, że wywiązał się z tej obietnicy - wczoraj robotnicy zainstalowali przed wejściem do tego nowego gmachu 75 dużych stojaków (nie "wyrwikółek"). Czy jest jednak szansa, że podobne pojawią się przy innych budynkach? - Na pewno będą instalowane przy każdym nowym - deklaruje Marcin Czyżniewski, rzecznik prasowy UMK.

- A co np. z Biblioteką Uniwersytecką? Przecież rowerzyści mają tam do dyspozycji tylko siedem stanowisk - mówię.

- W miarę możliwości finansowych będziemy starać się, by stojaki pojawiały się także przy starych obiektach. Priorytetem są jednak inwestycje. Mamy dużo wydatków i 150 budynków w Toruniu i Bydgoszczy - odpowiada Czyżniewski.


więcej na stronach Gazety Wyborczej


Maciej Czarnecki, Gazeta Wyborcza Toruń, 27.07.2011 r.



wyedytowano: 2015-05-30 14:22
aktywne od dnia: 2011-07-28 22:44
drukuj  
Ankieta
Jak oceniasz rok 2023 pod kątem rozwoju infrastruktury rowerowej w Toruniu?
ankieta aktywna od: 2024-03-19 21:25

Wspierają nas
Sklepy i serwisy rowerowe w Toruniu

Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242

Wszystkie Prawa zastrzeżone. Cytowanie i kopiowanie dozwolone za podaniem źródła.
SRT na Facebook