Witamy na stronie stowarzyszenia | Dzisiaj jest sobota 21 grudnia 2024
Logowanie     Rejestracja     Home     Mapa serwisu     Kontakt     pl en de

Petycja do UMK w sprawie stojaków rowerowych - inicjatywa studentów

Toruń, dn. 1 czerwca 2011r.

Jego Magnificencja
prof. dr hab. Andrzej Radzimiński
Rektor Uniwersytetu
Mikołaja Kopernika

PETYCJA

Szanowny Panie Rektorze,

W imieniu pracowników i studentów Uniwersytetu przekazuję na ręce Pana Rektora petycję dotyczącą zapewniania bezpiecznego parkowania rowerów na terenie UMK i tym samym zwracam się z prośbą o podjęcie stosownych działań w tej sprawie. Obecna sytuacja z parkingami rowerowymi, usytuowanymi na terenie UMK nie zachęca studentów i pracowników do wyboru roweru w celu dojazdu na Uniwersytet.

Prośbę motywuję poniższymi argumentami:

- W Toruniu od kilku lat przybywa dobrej jakości dróg rowerowych. Błyskawicznie rozrastająca się infrastruktura rowerowa oraz korzystne dla rowerzystów zmiany w prawie o Ruchu Drogowym powodują, iż coraz liczniejsza rzesza mieszkańców Torunia, (w tym – studentów i pracowników UMK) jako formę transportu wybiera rower.

- Ilość, stan techniczny oraz lokalizacja istniejących parkingów i stojaków rowerowych, pozostawia wiele do życzenia i wymaga natychmiastowej interwencji. Niepokoi to zwłaszcza w kontekście niedostosowania do standardów europejskich, gdzie już od dawna promuje się transport rowerowy. Tymczasem istniejące stojaki rowerowe na terenie UMK są niefunkcjonalne i niewygodne. Brakuje również bezpiecznych, zamykanych przechowali dla rowerów, a te które istnieją są przepełnione.

- Na dzień dzisiejszy, wiele osób deklaruje gotowość zmiany środka transportu na rower – jako że jest to ekologiczna i zdrowa alternatywa dla samochodu. Jednym z koronnych powodów (wg wywiadu środowiskowego), dla którego jedynie część osób przesiada się na rowery, jest brak bezpiecznych miejsc parkingowych dla rowerów i obawa związana z kradzieżą roweru (zdarzają się sytuacje kradzieży rowerów spod budynków UMK).

- Ustawienie nowych U-kształtnych stojaków ma realną szansę na zwiększenie popularności środka transportu jakim jest rower oraz z pewnością spopularyzuje i odświeży image Uczelni.

- Wielu rowerzystów z braku możliwości bezpiecznego przypięcia swoich rowerów do stojaków, zmuszonych jest przypinać rowery do poręczy, ławek, filarów wiat i innych elementów małej architektury.



Z wyrazami szacunku:
lic. Szymon J. Klaus
Edu -Art / Wydział Sztuk Pięknych UMK


Załączniki:
№ 1. Lista zebranych podpisów pod petycją (w ilości 370 podpisów)
№ 2. Opinia Samodzielnej Sekcji ds. Osób Niepełnosprawnych UMK
№ 3. Opinia prof. W. Chmielewskiego z WSzP
№ 4. Raport przygotowany i udostępniony przez Stowarzyszenie Rowerowy Toruń, pt. „Stan i liczba stojaków rowerowych na terenie UMK oraz propozycje zmian kwiecień 2010r.” LINK>>


wyedytowano: 2011-07-07 20:10
aktywne od dnia: 2011-07-07 19:33
drukuj  
Komentarze użytkowników (1)
Alina Podbielska, 2011-09-13 11:24:29
Popieram całkowicie i żałuję, że nie miałam okazji dopisać mojego nazwiska do imponującej listy podpisów. Inne uczelnie kupują rowery i tworzą wypożyczalnie (UJ Kraków) żeby zachęcić studentów do tego środka komunikacji. Nie czekajmy aż liczba studentów i pracowników z nadwagą niebezpiecznie wzrośnie! Wydział fizyki ma bezpieczny i pod dachem parking rowerowy ale często brakuje już miejsca, tylu chętnych!
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
kod z obrazka*
Ankieta
Jak oceniasz rok 2023 pod kątem rozwoju infrastruktury rowerowej w Toruniu?
ankieta aktywna od: 2024-03-19 21:25

Wspierają nas
Sklepy i serwisy rowerowe w Toruniu

Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242

Wszystkie Prawa zastrzeżone. Cytowanie i kopiowanie dozwolone za podaniem źródła.
SRT na Facebook