RT 16/10
Toruń, 1 października 2010
Pan
Michał Zaleski
Prezydent Miasta Torunia
W związku z ogłoszeniem o wyłożeniu do publicznego wglądu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu położonego pomiędzy ul. Kozacką, ul. Grudziądzką, ul. Żwirki i Wigury a ul. Lotników oraz części terenu przyległego do ul. Grudziądzkiej na odcinku pomiędzy ul. Żwirki i Wigury a projektowaną trasą średnicową w Toruniu chcielibyśmy przedstawić naszą opinię dotyczącą zawartych w planie zapisów.
Prosimy o dodanie w §4 i §5 w punktach dotyczących minimalnych wskaźników miejsc postojowych zapisów zalecających stawianie stojaków rowerowych typu odwrócone U oraz przechowalni i wiat rowerowych. Przy punktach usługowych typu: administracyjnego, handlowego, gastronomicznego, kulturalnego, turystycznego i medycznego wskazane jest już na etapie planu zagwarantowanie miejsc parkingowych dla osób poruszających się po mieście rowerem. Brak urządzeń tego typu nie zachęca do wyboru tego środka transportu.
W §6 również prosimy o dopisanie punktu zalecającego ustawienie stojaków rowerowych typu odwrócone U lub przechowalni i wiat rowerowych w części dotyczącej minimalnych wskaźników miejsc postojowych. Niemożność bezpiecznego pozostawienia roweru przy budynku mieszkalnym powoduje, że wiele osób rezygnuje z możliwości poruszania się rowerem po mieście.
Prosimy o zmianę zapisu w §8 pkt 1b ograniczającego rodzaj nawierzchni ciągów pieszych wyłącznie do nawierzchni przepuszczalnych. Równa asfaltowa nawierzchnia poprawia komfort spacerowania (zwłaszcza z wózkiem), biegania czy umożliwia jeżdżenie na rolkach.
Prosimy ponadto o zmianę zapisu w §12: „Dla terenu oznaczonego na rysunku planu symbolem 33.07-Kx1, ustala się: 1) przeznaczenie: a) podstawowe: tereny komunikacji – publiczny ciąg pieszy” na „ a) podstawowe: tereny komunikacji – publiczny ciąg pieszo – rowerowy o minimalnej szerokości 3m”. Prosimy również o zmianę zapisu w pkt 6b ograniczającego rodzaj nawierzchni wyłącznie do nawierzchni przepuszczalnych.
Liczymy na uwzględnienie naszych uwag.
Joanna Jaroszyńska
Stowarzyszenie Rowerowy Toruń
Otrzymują:
1. Miejska Pracownia Urbanistyczna w Toruniu
2. a/a
ODPOWIEDŹ
MPU – 33.07/39/37/10
Toruń, 30.11.2010 r.
p. Joanna Jaroszyńska
Stowarzyszenie Rowerowy Toruń
dotyczy: uwagi zgłoszonej do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Torunia dla terenu położonego pomiędzy ul. Kozacką, ul. Grudziądzką, ul. Żwirki i Wigury a ul. Lotników oraz części terenu przyległego do ul. Grudziądzkiej na odcinku pomiędzy ul. Żwirki i Wigury a projektowaną trasą średnicową w Toruniu.
Uprzejmie informuję, że wniesione przez Panią uwagi do w/w projektu planu miejscowego, wyłożonego w dniach od 20 sierpnia 2010r. do 17 września 2010r. do publicznego wglądu, została rozpatrzona zgodnie z art. 17 pkt.12 ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. Nr80, poz. 717 z późn. zm.) w dniu 20.10.2010r.
Uwaga nr 1: dotyczy terenów oznaczonych symbolami: 33.07-U1, 33.07-U2, 33.07-MW1.
Wnosi Pani o dodanie w §4 i §5 i §6 w punktach dotyczących minimalnych wskaźników miejsc postojowych zapisów zalecających stawianie stojaków typu odwrócone U oraz przechowalni i wiat rowerowych. Przy punktach usługowych typu: administracyjnego, handlowego, gastronomicznego, kulturalnego, turystycznego i medycznego oraz budynkach mieszkalnych wskazane jest już na etapie planu zagwarantowanie miejsc parkingowych dla wyboru tego środka transportu.
Uwaga nie została uwzględnionaUzasadnienie:
Pod pojęciem (§3 ust. 1 pkt 1 i pkt2) przeznaczenia podstawowego i przeznaczenia dopuszczalnego określonego w ustaleniach planu należy rozumieć:
przeznaczenie podstawowe - przeznaczenie, które w realizacji ustaleń planu winno stać się dominującą formą wykorzystywania terenu. W ramach przeznaczenia podstawowego mieszczą się elementy zagospodarowania bezpośrednio z nim związane, warunkujące prawidłowe korzystanie z terenu, np. urządzenia techniczne takie jak przyłącza i urządzenia instalacyjne, przejazdy, miejsca postojowe, place pod śmietniki itp., o ile ustalenia szczegółowe dla poszczególnych terenów nie stanowią inaczej;
przeznaczenie dopuszczalne – rodzaje przeznaczeń (niekolidujacych przeznaczeniem podstawowym obowiązującym nadanym terenie), które poszerzają i wzbogacają podstawowe funkcje terenu.
Z powyższego wynika, że lokalizacja stojaków rowerowych, przechowali i wiat rowerowych, jako elementu warunkującego prawidłowe korzystanie z terenu jest możliwa do realizacji. Fizyczna realizacja tych elementów wynikać powinna z rzeczywistych potrzeb, możliwości w tym ekonomicznych oraz woli inwestora.
W ustawowym, obowiązkowym zakresie rozstrzygnięć planu określone być muszą parametry i wskaźniki zabudowy oraz zagospodarowania terenu. Proponowane sformułowanie: typu stojaków rowerowych, zalecenia lokalizacji przechowalni i wiat rowerowych – wykraczają poza przedmiotowe regulacje, nadmiernie ingerując w sposób zagospodarowania działki lub terenu.
Uwaga nr 2: dotyczy terenów oznaczonych symbolami 33.07-ZP1
Wnosi Pani o zmianę zapisu ograniczającego rodzaj ciągów pieszych wyłącznie do nawierzchni przepuszczalnych. Równa asfaltowa nawierzchnia poprawia komfort spacerowania (zwłaszcza z wózkiem), biegania czy umożliwia jeżdżenie na rolkach.
Uwaga jest bezprzedmiotowa w związku z uwzględnieniem uwag i rezygnacją z proponowanej zmiany przeznaczenia terenu na zieleń urządzona - park osiedlowy na rzecz utrzymania ogrodów działkowych.Uwaga nr 3: dotyczy terenów oznaczonych symbolami: 33.07-Kxl
Wnosi Pani o zmianę przeznaczenia podstawowego z : „tereny komunikacji publiczny ciąg pieszy" na „tereny komunikacji - publiczny ciąg pieszo - rowerowy o minimalnej szerokości 3m", oraz o zmianę zapisu w pkt 6b ograniczającego rodzaj nawierzchni wyłącznie do nawierzchni przepuszczalnych.
Uwaga jest bezprzedmiotowa w związku z uwzględnieniem uwag i rezygnacją z proponowanej zmiany przeznaczenia terenu na zieleń urządzona - park osiedlowy na rzecz utrzymania ogrodów działkowych.
W związku z uwzględnieniem części uwag złożonych do wyłożonego do publicznego wglądu projektu planu, wymaga on wprowadzenia zmian i ponowienia części procedury formalno prawnej. Skorygowany projekt planu będzie podlegał ponownemu opiniowaniu i uzgadnianiu, a następnie zostanie ponownie wyłożony do publicznego wglądu.
Z poważaniem
Z up. Prezydenta Miasta Torunia
Mgr inż. arch. Anna Stasiak
Dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej
a/a E P-K/BO