Na Mickiewicza będzie więcej miejsc dla aut
41 nowych miejsc parkingowych wygospodarował na Mickiewicza projektant przebudowy ulicy Wojciech Czyżniewski. W środę zaprezentował nowy projekt zainteresowanym mieszkańcom i handlowcom. Nie brakowało narzekań na koncepcję całej przebudowy.
Spotkanie zorganizowano po protestach handlowców, którzy od początku sierpnia domagają się zwiększenia planowanej liczby miejsc parkingowych. - Starałem się je wygospodarować kosztem estetyki ulicy - tłumaczył Czyżniewski.
Ostatecznie udało mu się wcisnąć w projekt dodatkowe 41 stanowisk dla samochodów na odcinku od ul. Konopnickiej do ul. Reja. Wymagało to poświęcenia części trawników i krzewów, ale nie drzew. Korekta nie przedłuży robót, bo nie trzeba uzyskiwać nowego pozwolenia na budowę. Dzięki niej na Mickiewicza będzie 318 miejsc parkingowych.
Środowe rozmowy w gmachu wydziału matematyki i informatyki UMK, na które przybyło ok. 100 osób, miały burzliwy przebieg. Większość sali domagała się wyznaczenia jeszcze większej liczby parkingów. - Już teraz trzeba często zrobić trzy-cztery kółka zanim znajdzie się jakieś miejsce. Co będzie, jeśli wprowadzimy miejsca do parkowania równoległego? - mówił jeden z protestujących.
- Handel padnie - ostrzegali handlowcy.
- Samochody parkujące skośnie na Mickiewicza uniemożliwiają przejazd wózkom z dziećmi i wózkom inwalidzkim - ripostował jeden z mieszkańców.
Wielu zebranych krytykowało całą koncepcję przekształcenia Mickiewicza w spokojną, przyjazną dla pieszych i rowerzystów uliczkę. - Przecież mamy tu intensywną zabudowę. Jak to wszystko ma funkcjonować? - pytała Elżbieta Błażejewska, właścicielka księgarni.
- Brakuje planowania dla całego Bydgoskiego Przedmieścia. Gdyby było, dawno znalazłoby się miejsce na potrzebny parking. Nie można rozważać komunikacji na Mickiewicza nie myśląc, co dzieje się np. na Krasińskiego, Słowackiego - grzmiał prof. Jan Tajchman z UMK.
Obecny na spotkaniu wiceprezydent Torunia Zbigniew Fiderewicz przyznał, że ciężko na Bydgoskim Przedmieściu znaleźć teren, gdzie miasto mogłoby urządzić parking dla mieszkańców. Zadeklarował jednak, że magistrat będzie go poszukiwać.
Niektórzy uczestnicy spotkania zaapelowali nawet o przerwanie przebudowy Mickiewicza i opracowanie nowej koncepcji. Fiderewicz odpowiedział jednak, że inwestycja jest finansowana z funduszy unijnych i taki krok doprowadziłby do utraty pieniędzy.
Całkowity koszt robót to 13,3 mln zł, z czego Unia daje 4,8 mln.
Maciej Czarnecki, Gazeta Wyborcza Toruń 2010-08-26
Komentarze użytkowników (3) |
pawel,
2010-08-26 21:11:02
o wczorajszych konsultacjach możecie także poczytać i posłuchać na stronie Radia Gra: http://torun.gra.pl/informacje-12633,nie-ma-rozstroto trochę tendencyjna relacja z wczorajszych konsultacji:) na spotkaniu można było usłyszeć (wypowiedzi nieautoryzowane): na temat ścieżki: 1. nikt po Mickiewicza na rowerach nie jeździ, a jeśli już to tylko garstka hipisów. 2. ścieżka rowerowa służy wyjazdom za miasto, do lasu, w mieście jest niepotrzebna, rowerem można jeździć po ulicy. 3. na Bydgoskiej jest już ścieżka po co ścieżka na Mickiewicza. na temat miejsc parkingowych: 1. parkingów jest za mało, już teraz jest za mało, przed przebudową. 2. jak nie będzie parkingów handel padnie, bo nikt nie przyjedzie samochodem do sklepu. 3. skoro parkingów jest za mało, a drzew "nie chcą" wyciąć zlikwidujmy ścieżkę i wybudujmy więcej miejsc parkingowych przy okazji poszerzając jezdnię. na tematy ogólne 1. przebudowa jest zła, kiedyś było lepiej, było bezpiecznie, nie było wypadków i było więcej miejsc parkingowych. 2. jezdnia jest za wąska. tworzą się korki jak jedzie śmieciarka, której nie można wyminąć. nie wiadomo jak straż czy pogotowie wyprzedzi śmieciarkę i czy ogólnie nie będzie utrudniony dojazd służb ratunkowych. 3. wcześniejsze konsultacje na temat przebudowy ul. Mickiewicza są "nieważne" bo "nikt" o nich nie słyszał. |
julo,
2010-08-26 22:05:45
Ha, ha - nie było wypadków! Sam widziałem, jak samochód walnął człowieka na pasach na skrzyżowaniu z Matejki. Co najwyżej hippisi - to jak też jestem hippisem - chyba. Nikt nie słyszał o konsultacjach - pewnie trzeba było dać zaproszenie do ręki każdemu mieszkańcowi ulicy. Jacyś debile byli tam chyba (oprócz paru normalnych). Sorry za debili, ale się wkurzyłem. |
macias,
2010-08-27 07:30:25
Skutki powtarzania mantry -- "skoro jest ruch samochodow, musza byc ulice, szersze, wieksze, etc.". Jest odwrotnie -- coraz wieksze i szersze ulice napedzaja ruch samochodow.
Co do parkingu, "oczywiscie" bedzie powierzchniowy, bo jak wiadomo w Toruniu mamy za duzo przestrzeni. I tak parkowanie w miescie to fikcja, bo masa kierowcow lamie przepisy (lacznie z policja), wiec co do mozliwosci, to takie samooklamywanie sie. Coz, jest duzej czesci mieszkancow do szczesliwego zycia wystarcza dzialajacy telewizor. Spaliny, halas, zdrowie sa poza postrzeganiem tych osob. Smutne :-( |
Dodaj swój komentarz: |
2024-12-27 10:22 Propozycje i uwagi w ramach inicjatywy Konsultujemy organizację ruchu na Bydgoskim Przedmieściu – etap 1. |
2024-12-19 22:31 Podróż Moniki szlakiem Green Velo przez Lubelszczyznę, Roztocze i Podkarpacie - WAKACJE 2024 |
2024-12-18 22:05 W poszukiwaniu Troli - Norwegia 2024 - rowerowa wyprawa Aliny, Ani i Roberta - Wakacje 2024 |
2024-12-16 22:31 Wyprawa Grzegorza i Sławka po szlaku Green Velo cześć 3 (oby nieostatnia) - WAKACJE 2024 |
2024-12-15 21:46 Beata i Bogusław zwiedzają zwiedzają Bergen - WAKACJE 2024 |
Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242