Witamy na stronie stowarzyszenia | Dzisiaj jest niedziela 09 maja 2021
Logowanie     Rejestracja     Home     Mapa serwisu     Kontakt     pl en de
Stowarzyszenie Rowerowy Toruń

Pieszy może sobie poczekać - artykuł z Nowości

Pieszy może sobie poczekać

Sygnalizacje świetlne w Toruniu zamiast ułatwiać utrudniają pieszym przejście przez ulicę

Mieszkańcy alarmują: - Na krzyżówce ulic Bażyńskich i Warneńczyka na etapowym przejściu dla pieszych światła nie są zsynchronizowane, co wprowadza chaos i stwarza niebezpieczeństwo.

Przejście przy Warneńczyka (niedaleko sklepu POLOMarket, dawny Jubilat) jest trzyetapowe - żeby przedostać się na drugą stronę, trzeba pokonać pierwszą jezdnię, potem tory tramwajowe i kolejną jezdnię. Na każdym odcinku pieszych obowiązuje oczywiście sygnalizacja świetlna. Od pewnego czasu piesi narzekają, że światła nie są ze sobą zsynchronizowane. - Najpierw na zielono pali się wewnętrzna sygnalizacja. Po co? Nie wiadomo. Bywa i tak, że gdy pieszy w końcu dojdzie do drugiej nitki, nagle dostaje czerwone światło. Kompletny chaos - zauważa jeden z mieszkańców, który codziennie pokonuje przejście. Jego zdaniem utrudnienia zaczęły się, gdy w tym miejscu zaczęła obowiązywać tzw. zielona fala.

- Kiedyś dojdzie w tym miejscu do tragedii - alarmuje nas torunianka, która mieszka w okolicy. Kobieta była świadkiem, jak starszy mężczyzna na tym samym przejściu wszedł na jezdnię na czerwonym świetle. - Zasugerował się zielonym, które paliło się dla pieszych na przejeździe tramwajowym. W ostatniej chwili sąsiad złapał go za koszulę, inaczej człowiek wpadłby pod samochód. Kto ustawił w tak bezsensowny sposób światła? - kobieta podkreśla, że wcześniej takiego chaosu nie było.

Za sygnalizację świetlną w całym mieście odpowiada MZD, który obiecuje sprawdzić światła przy Bażyńskich. - Zmiana w sygnalizacji nie ma nic wspólnego z wprowadzeniem zielonej fali - zapewnia Agnieszka Kobus- Pęńsko, rzecznik MZD.

Sygnalizacja świetlna nie ułatwia przejścia także przy ul. Uniwersyteckiej. Tam piesi przyciskiem dają sygnał, że chcą przedostać się na drugą stronę. Sęk w tym, że i tego przejścia od jakiegoś czasu nie sposób płynnie pokonać. - Jeśli damy pierwszeństwo pieszym, będą czekać samochody, a przy tym rozwiązaniu nikt nie czeka zbyt długo - twierdzi Agnieszka Kobus-Pęńsko. W tym miejscu wybraliśmy najlepsze z możliwych ustawień, a testowaliśmy różne rozwiązania. Tak jest bardzo dobrze - podkreśla.

WARTO WIEDZIEĆ

Czekamy na sygnały o punktach w mieście, gdzie sygnalizacja utrudnia przejście przez jezdnię. Można dzwonić pod nr tel. 56 6118143 lub pisać e-maile pod adresem: redakcja@nowosci.com.pl.

Nowości, Alicja Cichocka, Środa, 21 Lipca 2010wyedytowano: 2015-05-03 13:23
aktywne od dnia: 2010-07-23 15:12
drukuj  
Komentarze użytkowników (2)
pietruch, 2010-07-23 15:46:53
Polecam również komentarze pod artem na stronie nowości - http://nowosci.com.pl/forum/read.php?3,481248,481248&showall=1

-

Jeszcze ciekawy link z przejściami i sygnalizacjami dla pieszych: http://www.zm.org.pl/?a=nl_raffi_przejscia
malgosia, 2010-07-28 17:22:01
Tzw. zielona fala i tak nie działa, tzn. nie działa tak jak wszyscy oczekiwali czyli że pozwoli na przejeżdżanie Grudziądzką bez zatrzymywania się na czerwonym pod warunkiem utrzymania jakiejś tam określonej prędkości. To czemu nie można zrobić świateł na żądanie jak na Skłodowskiej- Curie na wysokości Citomedu- całkiem zgrabnie tam to działa, zielone szybko się włącza, nie trzeba długo czekać.
A pokonanie tych kilkuetapowych przejść na Lubickiej, Grudziądzkiej,Kościuszki i Batorego, Matejki i Kraszewskiego to jakiś chory wymysł. Stan zdrowia pieszego i jego sprawność są chyba nieistotne, pewnie w projekcie jest założenie że pieszy sobie może poczekać aż obleci kilka cykli dla samochodów, plus obowiązkowo postoi na wysepce  :/
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
Ankieta
Jak oceniasz rok 2020 pod kątem rozwoju infrastruktury rowerowej w Toruniu?
ankieta aktywna od: 2021-02-21 21:46

Sklepy i serwisy rowerowe w Toruniu

Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242

Wszystkie Prawa zastrzeżone. Cytowanie i kopiowanie dozwolone za podaniem źródła.
SRT na Facebook