Witamy na stronie stowarzyszenia | Dzisiaj jest piątek 07 maja 2021
Logowanie     Rejestracja     Home     Mapa serwisu     Kontakt     pl en de
Stowarzyszenie Rowerowy Toruń

Radni z aparatami i zeszytami w dłoniach szukali dziur w drogach - artykuł z Gazety Pomorskiej

Radni z aparatami i zeszytami w dłoniach szukali dziur w drogach

Aparat w dłoni i zeszyt do notatek - tak są wyposażeni rajcy kontrolujący nasze ulice. Prezydentowi nie starcza na to sił, więc sami to zrobimy - zapowiada radny Krzysztof Makowski.


O tym, że komisja rewizyjna rady miasta, planuje kontrolę toruńskich dróg, pisaliśmy pod koniec lutego. Inicjatywa pojawiła się po serii artykułów w "Pomorskiej” o drogowych fuszerkach na ul. Przy Kaszowniku i Sobieskiego. Te trakty były remontowane w ciągu ostatnich miesięcy, a już pojawiły się na dziury lub pozapadały studzienki.

Ośmiu radnych otrzymało już wykaz dróg od MZD i podzieliło je między siebie. - Będziemy kontrolować trakty w swoich okręgach - zapowiada Krzysztof Makowski, radny niezrzeszony. - Umówiliśmy się, że każdy weźmie aparat fotograficzny i będzie sporządzał notatki. Wezmę pod lupę ulice na Bielawach, os. Mokre i Jakubskim Przedmieściu. Prezydentowi nie starcza sił na kontrolę ulic, więc sami to zrobimy.
reklama

Jezdnie, ścieżki, zatoki...

Zbigniew Rasielewski, szef klubu PiS pod koniec ubiegłego tygodnia rozpoczął wizytacje na Ru-binkowie. Na razie odwiedził ul. Rydygiera. - Wziąłem aparat - opowiada Rasielewski. - Ludzie trochę dziwnie na mnie patrzyli, gdy robiłem zdjęcia. Nie zauważyłem usterek na Rydygiera. Ale to dopiero początek kontroli. Będę oglądać jezdnie, chodniki, ścieżki rowerowe oraz zatoki autobusowe.

Jak podkreśla Krystyna Dow-giałło, szefowa komisji rewizyjnej, wykaz ulic radni od MZD dostali dopiero w połowie kwietnia. - Kilka dni temu w jednej z gazet przeczytałam, że drogowcy ostro ruszyli do sprawdzania dróg - mówi Dowgiałło. - Bardzo się cieszę, że komisja jest tak skuteczna. Przygotowuję kolejne pismo do MZD, aby przesłali nam listę ulic, które wizytowali ich inspektorzy i jakie były konsekwencje tych analiz.

- MZD zaczął naprawiać drogi, byśmy nie znaleźli ani jednego powodu, by wyciągnąć aparat - uważa Rasielewski. - Czekamy również na sygnały od torunian.

Drogowcy zaprzeczają. Twierdzą, że nie ma związku między ich kontrolą a tym, co robi komisja rewizyjna. - Dyrektor MZD zarządził dodatkową kontrolę remontów i inwestycji wykonanych w ostatnich pięciu latach - mówi Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzecznik MZD. - Ma to związek z usterkami, jakie pojawiły się na ul. Przy Kaszowniku i Sobieskiego. To nie jest jedyny przegląd dokonywany przez MZD. Na każdy remont i inwestycję mamy czteroletnią gwarancję. W tym okresie bardzo często oceniamy stan dróg. Jeśli przez cztery lata zauważymy niedociągnięcia, to możemy żądać od wykonawcy, by w ramach gwarancji na swój koszt usunął usterki.

Wnioski do czerwca

Komisja do czerwca zamierza przygotować protokół z kontroli. Następnie trafi on do prezydenta Torunia, który powinien odnieść się do wniosków. Być może na lipcowej sesji rady miasta będzie rozpatrywana uchwała w tej sprawie. Po jej przegłosowaniu magistrat będzie musiał uwzględnić zalecenia pokontrolne komisji.

- Warto się zastanowić, czy nadzór MZD jest dostateczny - mówi Makowski. - Przyjrzymy się również, jak są wybierani wykonawcy robót i w jaki sposób można by wyeliminować nierzetelne firmy.

(WG), Gazeta Pomorska, 5 maja 2010

pogrubienie SRT


wyedytowano: 2010-05-06 09:57
aktywne od dnia: 2010-05-05 22:36
drukuj  
Komentarze użytkowników (4)
macias, 2010-05-06 08:13:53
Moze by tez radni zauwazyli, ze w miescie sa rodzice z dziecmi (wozki), czy osoby niepelnosprawne i w koncu zanotowali sobie krawezniki-monstra. Na przyklad przy ulicy Bema, czy Grudziadzkiej (czesc od Chelminskiej).

Kto wie gdzie one sa bez wybierania sie na specjalna wycieczke z aparatem?  :-D
asiao-o, 2010-05-06 10:06:25
jak to czytam to nie wiem czy się śmiać czy płakać

Radni się budzą przed wyborami i nagle będą coś sprawdzać i kontrolować, żeby pokazać jacy to oni są zatroskani stanem naszych dróg.

szkoda, że przez minione 4 lata zbytnio się tym nie interesowali.

niech radni uważają lepiej, aby mieszkańcy nie zaczęli sprawdzać z aparatem i zeszytem w ręku co każdy z nich zrobił dla swojej dzielnicy przez czas pełnienia funkcji radnego.


%)
julo, 2010-05-06 11:56:43
Gdyby radni odwiedzali regularnie naszą stronę internetową,to nie musieliby biegać po mieście z zeszytami i aparatami. U nas jest wystarczająco informacji o drogowych knotach i niedoróbkach w mieście.
malgosia, 2010-05-08 12:22:51
Nie bądź niemądry, kto by ich zauważył podczas studiowania naszej strony? A tak plus 5 do przedwyborczego lansu! A nuż jakiś potencjalny wyborca się wzruszy jak to radni podeszwy sobie zdzierają dla mieszkańcow miasta.
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
Ankieta
Jak oceniasz rok 2020 pod kątem rozwoju infrastruktury rowerowej w Toruniu?
ankieta aktywna od: 2021-02-21 21:46

Sklepy i serwisy rowerowe w Toruniu

Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242

Wszystkie Prawa zastrzeżone. Cytowanie i kopiowanie dozwolone za podaniem źródła.
SRT na Facebook