Rowerzyści w garniturach, czyli Elegancka Masa Krytyczna
Cykliści ubrani w eleganckie stroje przejadą w sobotę ulicami Torunia. Rowerowa Masa Krytyczna wyruszy o godz. 15 z Rynku Nowomiejskiego. Meta na Rynku Staromiejskim
- Jeżdżę rowerem miejskim na zakupy i do pracy. Ubieram się normalnie, nie zakładam specjalnego sportowego stroju - mówi Joanna Jaroszyńska ze Stowarzyszenia Rowerowy Toruń. - Niestety, ciągle rower jest kojarzony z turystyką. Nie doceniamy tego, że jest to normalny środek lokomocji.
Cykliści zrzeszeni w stowarzyszeniu chcą zachęcić torunian, aby przesiedli się z samochodów na rowery. W sobotę organizują Rowerową Masę Krytyczną, czyli zbiorowy przejazd ulicami Torunia. O godz. 15 wyruszą z Rynku Nowomiejskiego. Przejadą ul. Wały Gen. Sikorskiego, Mickiewicza, Krasińskiego, Konopnickiej, Reja, Gagarina, Fałata, Bema, Kościuszki, Batorego, Chrobrego i Chełmińską, by dotrzeć na Rynek Staromiejski. Trasa przejazdu liczy ok. 10 km. Udział w Masie Krytycznej może wziąć każdy właściciel roweru. Organizatorzy zachęcają do wzięcia ze sobą trąbek, gwizdków i dzwonków.
- Pojedziemy bez względu na pogodę. W marcu także odbyła się Masa Krytyczna. Przez cały dzień była mżawka i padał deszcz, a i tak na przejazd zdecydowało się ok. 170 osób - opowiada Jaroszyńska.
Każda Masa Krytyczna ma pewien element szczególny. Tym razem ma być "elegancka". Cykliści będą ubrani w szykowne stroje: kobiety założą suknie, a mężczyźni marynarki i krawaty. Stowarzyszenie na swojej stronie internetowej www. rowerowytorun.com.pl tłumaczy: "W ten sposób pokażemy, że dojazd do pracy na rowerze jest możliwy także wtedy, gdy charakter pracy wymaga od nas gustownego ubioru. Skoro w państwach Europy Zachodniej rowerzyści mogą elegancko ubrani jeździć po mieście, to w Toruniu by nie mogli?".
W Masie Krytycznej mogą wziąć udział także cykliści ubrani na sportowo. Organizatorzy zachęcają jednak do włożenia na siebie czegoś eleganckiego. Dla najbardziej szykownych rowerzystek i rowerzystów przewidziano nagrody ufundowane przez toruńskie firmy, m.in. zaproszenia do kawiarni i restauracji oraz wizyty w salonach piękności. Stroje cyklistów oceni jury pod przewodnictwem zawodowego stylisty Roberta Karlewskiego.
Przejazd będzie zabezpieczała policja i straż miejska, a opiekę medyczną zapewnią ratownicy z Polskiego Czerwonego Krzyża. Organizatorzy tłumaczą, że Masa Krytyczna to nie wyścig - tempo jazdy wytrzymają nawet ci, którzy na rower wsiadają okazjonalnie.
Stowarzyszenie Rowerowy Toruń organizuje Masy Krytyczne kilka razy w roku. Takie przejazdy mają także uczulić władze miasta na konieczność budowy ścieżek rowerowych oraz wystawiania w publicznych miejscach stojaków, do których można przypiąć dwukołowy pojazd. Tras rowerowych w Toruniu systematycznie przybywa, ale cykliści mają niekiedy zastrzeżenia do ich jakości. - Czasami "ścieżka rowerowa" to zwykły, niewygodny chodnik przedzielony namalowaną linią - mówi Jaroszyńska. - Na szczęście infrastruktura rowerowa w naszym mieście cały czas się poprawia.
Na swojej stronie internetowej stowarzyszenie pyta internautów: "Jak oceniasz 2009 rok pod kątem rozwoju infrastruktury rowerowej w Toruniu?". Do piątku ponad 50 proc. ankietowanych wybrało odpowiedź "średnio", co czwarty zaznaczył "dobrze". Dalsze odpowiedzi to: "źle" (ok. 14 proc), "bardzo źle" (5,5 proc.) i "bardzo dobrze" (niecałe 4 proc.).
Gazeta Wyborcza Toruń, Tomasz Ciechoński, 2010-04-23
Komentarze użytkowników (0) |
Brak komentarzy. Bądź pierwszy - dodaj swój komentarz |
Dodaj swój komentarz: |
2024-10-22 21:55 Rowerowa Masa Krytyczna - 26 października 2024 r. |
2024-09-26 21:46 Pismo do GDDKiA oddział Bydgoszcz w sprawie projektu rozbudowy DK 91 pomiędzy Toruniem a Łysomicami |
Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242