Witamy na stronie stowarzyszenia | Dzisiaj jest sobota 21 grudnia 2024
Logowanie     Rejestracja     Home     Mapa serwisu     Kontakt     pl en de

Kiedyś Bydgoszcz była nazywana rowerową stolicą Polski. Teraz ścieżki porastają chwasty - artykuł z Gazety Pomorskiej

Kiedyś Bydgoszcz była nazywana rowerową stolicą Polski. Teraz ścieżki porastają chwasty

Bydgoscy rowerzyści mają dość. Czują się ignorowani przez drogowców. Twierdzą, że chcą rozmawiać z nimi o swoich problemach, ale ci nie chcą ich wysłuchać. Dlatego zawiązali Stowarzyszenie Bydgoszcz Rowerowa.


Założyli stronę internetową www.rower.byd.pl, na której opisują swoje starania o lepsze warunki dla wielbicieli dwóch kółek.

Wraz z Pracownią Kultury Współczesnej zorganizowali debatę, na którą Pracownia zaprosiła przedstawicieli Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy. Ale żaden przedstawiciel nie przyszedł.

Dlaczego?
Krzysztof Kosiedowski z zespołu prasowego bydgoskiego ratusza odpowiada: - We wrześniu Jan Siuda, dyrektor ZDMiKP gościł na trzygodzinnym spotkaniu z bydgoskimi cyklistami. Przedstawił wówczas wszystkie szczegóły związane w rozwojem infrastruktury rowerowej. Uważnie wysłuchał uwag i sugestii miłośników dwóch kółek. Zobowiązał się, że tam, gdzie tylko będzie to możliwe, nawierzchnie zostaną wykonane z sugerowanego przez rowerzystów asfaltobetonu. A przykładem na dotrzymanie słowa przez dyrektora jest ścieżka przy ulicy Szubińskiej.

Rowerzyści nie czują się tym jednak usatysfakcjonowani. Wręcz przeciwnie.

- Czujemy się przez miasto ignorowani - mówi wprost Łukasz Juszczak, prezes Stowarzyszenia Bydgoszcz Rowerowa. - Wystarczy tylko spojrzeć na stan rowerowych ścieżek. Przy ulicy Szubińskiej, owszem, jest nowa ścieżka. Ale z bardzo wysokimi krawężnikami. Niszczymy sobie na nich nasze rowery. Poza tym trasy są zarośnięte chwastami. Przykład? Proszę bardzo: ulica Lewińskiego.

Krzysztof Kosiedowski obiecuje: - Ulica zostanie oczyszczona z chwastów.

Juszczak wymienia dalej: - Brakuje oznakowania poziomego na trasach. To, że trasy zbudowane są z czerwonej kostki brukowej, nie jest dla pieszych wyznacznikiem, że to droga dla rowerzystów. Tak jest na przykład na ulicy Nad Torem.

Kosiedowski zapewnia: - Wraz z inauguracją nowego sezonu rowerowego drogowcy przygotowali projekty oznakowania poziomego ścieżek rowerowych na terenie Bydgoszczy.

Rowerzyści ubolewają też nad tym, że stojaki na ich pojazdy są nieudane. Juszczak argumentuje: - Nie bez przyczyny nazywamy je "wyrwikółkami”. Po pierwsze łatwo koło odkręcić i rower ukraść, po drugie jak rower nie ma stópki, to się przewraca i niszczy.

I okazuje się, że jest też nadzieja na nowe stojaki.

Krzysztof Kosiedowski zapewnia: - Zarząd Dróg Miejskich ujednolicił model stojaka rowerowego. Ma on kształt odwróconej litery "U”. Wiadomo już też, w których miejscach te nowe stojaki staną.

Bydgoszcz zwana była kiedyś "rowerową stolicą Polski”. - Teraz napotykamy na wiele barier. Ich systematyczne likwidowanie może przyczynić się do poprawy wizerunku miasta. Jesteśmy gotowi do współpracy i konsultacji - mówi Juszczak.

W ratuszu zapewniają, że drogowcy również.

Dominika Kiss-Orska, Gazeta Pomorska, 24 marca 2010


wyedytowano: 2010-03-24 21:48
aktywne od dnia: 2010-03-24 21:41
drukuj  
Komentarze użytkowników (4)
julo, 2010-03-24 22:48:42
Widzę, ze sąsiedzi zbuntowali się na dobre. no i słusznie. A swoją drogą to i w Toronto zima zeżarła oznakowanie poziome. Ciekawe, czy są w mieście środki na odnowienie znaków. Wszystkich! Sąsiedzi czują się ignorowani przez zarząd dróg - no cóż,nie tylko oni. Właśnie po raz trzeci pisałem do MZD w sprawie przywrócenia znaków za mostem kolejowym na Traugutta, trzeci raz od listopada 2009. Znaków, jak nie było, tak nie ma. A miały być zamontowane, cytuję z pisma od MZD: "w pierwszej dekadzie grudnia".
macias, 2010-03-25 08:19:46
Dla urzednika to wlasnie jest najwygodniejsze "bedzie jutro". Oczywiscie jutro to samo zdanie znowu jak ulal pasuje.
asiao-o, 2010-03-26 18:36:21
dziś jechałam i widziałam, znak postawiony już jest pod mostem:)
malgosia, 2010-04-01 18:58:35
Chwalebna inicjatywa zza miedzy - Życzę bydgoszczanom powodzenia w działalnosci!   :o k
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
kod z obrazka*
Ankieta
Jak oceniasz rok 2023 pod kątem rozwoju infrastruktury rowerowej w Toruniu?
ankieta aktywna od: 2024-03-19 21:25

Wspierają nas
Sklepy i serwisy rowerowe w Toruniu

Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242

Wszystkie Prawa zastrzeżone. Cytowanie i kopiowanie dozwolone za podaniem źródła.
SRT na Facebook