Witamy na stronie stowarzyszenia | Dzisiaj jest sobota 21 grudnia 2024
Logowanie     Rejestracja     Home     Mapa serwisu     Kontakt     pl en de

Przykłady dobrze wykonanych ścieżek rowerowych w Toruniu - stan na koniec 2006 roku

Poniżej przedstawiam kilkanaście zdjęć dróg rowerowych z obszaru miasta Torunia, które  są  - załóżmy - dobrze wykonane. Jedne są w lepszym, inne w gorszym stanie. Przy ich doborze kierowałem się kilkoma czynnikami: materiałem z jakiego są wykonane, oznakowaniem poziomym i pionowym, sensownością ich wytyczenia. Jeżeli miałbym stosować standardy "europejskie" w ocenie dróg rowerowych,  zdjęć znalazłoby się zaledwie kilka, jako że mieszakamy w Polsce jest ich więcej.



Najlepiej wykonana w Toruniu ścieżka rowerowa wytyczona przy Szosie Bydgoskiej od pętli tramwajowej przy oczyszczalni ścieków. Wystarczjąco szeroka, z dobrego asfaltu, prawidłowo oznakowana pionowo i poziomo. Obok chodnik z kostki brukowej. Takich ścieżek potrzeba więcej. Szkoda, że ekipy remontowe przebudowując ostatni odcinek Szosy Bydgoskiej wykonały ścieżkę z polbruku...





Wydzielona z chodnika ścieżka rowerowa przy Alei Jana Pawła II. Ten przykład pokazuje jak niewiele potrzeba, aby z szerokiego chodnika wytyczyć pas dla rowerów. Podniszczony asfalt jest lepszy dla rowerzystów niż świeżo położona kostka betonowa.
 
Bardzo ważne jest wytyczenie pasa dla rowerów przy pasach dla pieszych.
 


Wyraźny pas dla rowerzystów obok przejścia dla pieszych: skrzyżowanie ulic Warneńczyka i Przy Kaszowniku.
 


Trasa rowerowa w lasku przy ulicy Bema. Bardzo dobry pomysł; należy jednak pamiętać, że słabo oświetlony ciąg pieszo-rowerowy nie może spełniać roli głównej trasy rowerowej w mieście.
 


Rzadko spotykany w Toruniu przypadek drogi tylko dla rowerów. Powierzchnia troche słabo utwardzona, ale i tak lepsza od kostki. Ulica Bema.
 


Ulica Chełmińska, niedawno wyremontowany odcinek. Warunkowo dopuszczony do kategorii dobrze zrealizowane ścieżki. Świeżo wylany asfalt po małym deszczu "zaprezentował" swoje nierówności, brak oznakowania poziomego (do szybkiego nadrobienia). Ogólnie plus za wydzielenie ścieżki na wąskim chodniku. Choć nie wiem czy nie lepsza byłaby przy krawędzi jezdni...
 
Starszy odcinek ulicy Chełmińskiej. Szeroki chodnik z wydzielonym pasem dla rowerów. Oznakowanie poziome do poprawki, szerokość pasa ok.
 

 
Na całym odcinku ulicy Długiej zbudowana jest obok chodnika porządna asfaltowa droga rowerowa. Brakuje trochę oznakowania poziomego, jednak asfaltowa część dla rowerów znacząco wyróżnia się od betonowej części dla pieszych.

Trasa ta jednak nie pozbawiona jest błędów. Na zdjęciu obok widać bardzo "ciekawe" rozwiązanie. Zamiast wytyczyć pas przez drogę wyjazdową, przecinającą drogę rowerową, drogowcy ustawili znak kończący ścieżkę, pozbawiając w ten sposób rowerzystów pierwszeństwa. Kompletnie bez sensu rozwiązanie. Do poprawki!!





Ze ścieżką rowerową przy ulicy Ugory drogowcy również sobie poradzili. Asfalt + dobre oznakowanie. Szkoda że droga ta znajduje się na uboczu i mało kto z niej korzysta. Takie ścieżki powinny powstawać przede wszystkim w centrum.

Błędnie rozwiązano kwestie parkingów przed posesjami. Samochody często są zostawiane na ścieżce. Jednak biorąc pod uwagę mały ruch na tej drodze, rozwiązanie takie jest warunkowo dopuszczalne.


Na osiedlu Skarpa ścieżki rowerowe zaprojektowane zostały w bardzo dobry sposób. Oznakowanie przyzwoite, nawierzchnia asfaltowa.

Rowerzyści jeżdżą po chodnikach, piesi chodzą po ścieżkach.


 



Na Rubiknowie 3 sytuacja ze ścieżkami jest również dobra.




 



Pomimo że nawierzchnia ścieżki przy Szosie Lubickiej pozostawia miejscami wiele do życzenia, a oznakowanie poziome jest zdecydowanie niewystarczające uważam, że sam fakt jej wytyczenia zasługuje na uznanie.
 


Asfaltowa ścieżka rowerowa przy ulicy Polnej jest wystarczającej szerokości. W pewnych miejscach konieczne jest zlikwidowanie wysokich krawężników.


 



Krótki fragment drogi rowerowej przy ulicy Legionów. Dobrze wykonany.

Ścieżka przy rondzie (ul. Legionów) wykonana jest z kostki, brakuje również oznakowania poziomego. Posiada jednak niebywały atut: rowerzysta zjeżdżając z przejścia może wybrać 2 oddzielne pasy: do jazdy w lewo bądź w prawo!! Kawałek dalej (co widać na obrazku wyżej) udało się wykonać drogę z asfaltu.
 



Ścieżka przy ulicy Kozackiej. Brakuje tylko przejazdu dla roweru obok przejścia dla pieszych.



Ścieżka przy ulicy Bydgoskiej. Jedna z nowszych dróg rowerowych w Toruniu. Równa nawierzchnia asfaltowa, wzorowo położona rozściełaczem i dobrze oddzielona od chodnika wprowadza nową jakość w naszym mieście.
Na uwagę zasługuje fakt, że droga rowerowa nie jest poprzecinana wyjazdami z posesji. Ciągłość została wprowadzona po naszej interwencji.


 



    Zdecydowana większość porządnie wykonanych ścieżek rowerowych w Toruniu znajduje się na obrzeżach miasta. Pełnią one tylko funkcję lokalną, ich długość nie przekracza często kilometra. Wiele z nich powstała przed rokiem 2002, a więc przed objęciem funkcji prezydenta miasta przez Michała Zaleskiego.



Zdjęcia robione w grudniu 2006 i styczniu 2007 (oprócz 2 ostatnich)

 



wyedytowano: 2012-02-14 20:16
aktywne od dnia: 2007-01-21 14:49
drukuj  
Komentarze użytkowników (13)
wilga, 2007-02-13 17:19:36
Mam kilka uwag dotyczących trasy rowerowej w lasku między ul. Bema a Balonową. Nie powiedziałabym żeby ona była dobrze zrobiona. Miejscami przejezdna szerokość trasy pieszo-rowerowej wynosi około 15 cm. Nie wliczam bowiem głębokich piachów i wąwozów, które nie nadają się ani do chodzenia dla pieszych ani do jeżdżenia dla rowerzystów. Na jesieni 2006 roku były tam robione wykopy i jest jeszcze gorzej niż wcześniej. Czasami bardzo trudno, lub nawet jest to niemożliwe, zwłaszcza podczas i po deszczu, aby obok siebie zmieścił się pieszy i rowerzysta.
wilga, 2007-02-13 17:19:51
Ponadto krzaki i drzewa z jednostki wojskowej nachodzą na ścieżkę zmniejszając jej szerokość. Po koniec zeszłego roku wiele z nich zostało przyciętych, ale nie wszystkie.
Podsumowując nawierzchnia ścieżki pieszo-rowerowej i dalej rowerowej od ulicy Balonowej do Bema do przejazdu przez jezdnie na wysokości TOR-TOR-u jest w złym stanie. Ścieżki w Toruniu powinny być przejezdne również dla miejskich rowerów z cienkimi kołami, a ścieżki pieszo-rowerowe również dla pieszych.
pawel, 2007-02-21 17:55:26
musze sie przyznac, ze kategoryzujac drogi rowerowe na dobre i niedobre, troche musialem "ponaciagac" faktyczny stan rzeczy. moim zdaniem naprawde dobrych sciezek rowerowych w toruniu jest bardzo malo, ale by nie spadly na mnie zarzuty, ze nic mi sie podoba i wszystkiego sie czepiam, kilka drog wrzucilem do dobrze wykonanych  :P osobiscie bardzo nie podoba mi sie sytuacja gdy wyznacza sie ciagi pieszo-rowerowe. tak naprawde to na takiej drodze tzreba uwazac na pieszych i szybkosc i komfort jazdy nie jest zadowalajacy. najbardziej beznadziejnym wg mnie ciagiem pieszo-rowerowym jest ten na ulicy zlokiewskiego, ale o tym napisze niebawem artykul.
junior, 2007-06-26 16:25:05
te ścierzki nadają sie dla mojej teściowej. bo ona sobie tak powoli jeżdzi. ŚCIEŻKA ROWEROWA POWINNA BYĆ CZĘŚCIĄ JEZDNI A NIE CHODNIKA. budowanie kolejnych tego typu drogowych pomyłęk jest żenujące  :bad
danutka, 2008-03-11 20:03:14
niby dobry przykład ścieżki na ul. Szosa Chełmińska, a jak się wpatrzycie w zdjęcie to zobaczycie na niej  ... przystanek autobusowy. Jadąc rano trudno przejchać przez stojący tam tłum ludzi nie zsiadając z rowerka. Mimo to wszytskich radośnie pozdrawiam  :D
turbo, 2009-03-21 20:22:27
hihi! popieram juniora 8)
turbo, 2009-03-21 20:26:52
(!) (!) (!) (!) NA ULICY SZEROKIEJ I NA STARYM RYNKU Z TEGO CO MI WIADOMO JEST ZAKAZ JAZDY NA ROWERZE (!) (!) (!) (!)
pietruch, 2009-03-22 15:22:26
Na szerokiej tak, na rynku staromiejskim nie ma zakazu.
  .
  .
  .
Tylko do czego tę uwagę podpiąć? Pod inny komentarz, czy ten artykuł?
Virus, 2009-06-02 21:04:46
Nie wiem kto płacił autorowi tekstu, że "podniszczony asfalt jest lepszy od kostki", ale musiał sporo dać. Ten przy al. JPII się jeszcze do czegoś nadaje, ale asfalt przy Lubickiej od Nestle chyba tylko do zdzierania sobie skóry o wystające kamienie.
malgosia, 2009-06-03 17:47:50
Przykładów fatalnej nawierzchni z kostki brukowej tez nie brakuje, choćby brakujące kostki koło Towimoru lub na Okrężnej, wybrzuszenia od korzeni drzew, zarastanie trawą...
Virus, 2009-06-09 18:21:22
Nie jestem obrońcą kostki i sam wolę jeździć po asfalcie, ale nikt mi nie wmówi, że źle wykonany asfalt jest lepszy od dobrze zrobionej ścieżki z kostki. Koło Cinema City na przykład ścieżka jest dobrej jakości (oznakowanie to inna sprawa) i lepiej mi się po niej jeździ niż po asfalcie przy JPII kawałek dalej.
mk, 2009-08-15 18:57:59
A czy ktoś widział może mapkę torunia z naniesionymi ścieżkami rowerowymi?
Łodzianin, 2014-03-27 08:55:41
Moi drodzy, my w naszym kraju często mówimy: ścieżki rowerowe. W cywilizowanych landach procent ścieżek w stosunku do DRÓG rowerowych jest znikomy. U nas rowerzystów stłacza się z pieszymi, wózkami dziecięcymi, pieskami na smyczy itp. Taniej, lepiej i bezpieczniej (wbrew pozorom) jest wytycznie pasów na jezdni. Daje to jasny obraz na skrzyżowaniach.
Tylko ile ofiar kosztowałaby ta ewolucja w mózgach polskich kierowców? Życzę szerokości - Andrzej cyklista turystyczno-miejski.
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
kod z obrazka*
Ankieta
Jak oceniasz rok 2023 pod kątem rozwoju infrastruktury rowerowej w Toruniu?
ankieta aktywna od: 2024-03-19 21:25

Wspierają nas
Sklepy i serwisy rowerowe w Toruniu

Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242

Wszystkie Prawa zastrzeżone. Cytowanie i kopiowanie dozwolone za podaniem źródła.
SRT na Facebook