Witamy na stronie stowarzyszenia | Dzisiaj jest piątek 07 maja 2021
Logowanie     Rejestracja     Home     Mapa serwisu     Kontakt     pl en de
Stowarzyszenie Rowerowy Toruń

Po nowych ścieżkach pomkniemy za dwa lata - artykuł z Nowośći + Powiat toruński. Mniej tras dla rowerzystów - artykuł z Gazety Pomorskiej

Po nowych ścieżkach pomkniemy za dwa lata

Starostwo Powiatowe podpisało już umowy z wykonawcami dróg rowerowych. Ma być bezpiecznie

Starostwo Powiatowe chce rozbudować sieć ścieżek rowerowych w podtoruńskich miejscowościach. W sumie ma powstać około 80 kilometrów dróg dla rowerów.

Jak już w „Nowościach” pisaliśmy powstaną trzy trasy: Złotoria - Osiek, Toruń - Łubianka oraz Toruń - Chełmża ( z odgałęzieniem do Kamionek). Starostwo Powiatowe właśnie podpisało umowę na wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla drogi rowerowej prowadzącej z Torunia do Chełmży. Budową ścieżki zajmie się firma z Poznania.

- Firma KFG Design zobowiązała się do przygotowania pełnej dokumentacji geodezyjnej, środowiskowej i technicznej, koniecznej do rozpoczęcia budowy, w terminie do 30 kwietnia 2010 roku - informuje Agnieszka Niwińska ze Starostwa Powiatowego w Toruniu. - W ramach umowy zleceniobiorca również nieodpłatnie weźmie udział w opracowaniu wniosku aplikacyjnego o dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz zapewni nadzór autorski w czasie budowy.

Podpisanie umowy jest zakończeniem pierwszego etapu realizacji projektu „Poprawa bezpieczeństwa na drogach publicznych poprzez wybudowanie dróg rowerowych” prowadzonego przez Starostwo Powiatowe w Toruniu. Jest to jeden z kluczowych projektów, który znalazł się na liście Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013. Nad budową dróg będzie czuwała osoba zatrudniona przez Starostwo Powiatowe.

- Koordynator będzie nadzorował postęp prac i pośredniczył w uzgodnieniach między gminami, zaangażowanymi w realizację projektu, środowiskiem rowerzystów – czyli przyszłych użytkowników powstających dróg, oraz firmami pracującymi nad poszczególnymi projektami - mówi rzecznik Niwińska.

Zakończenie prac przewidziane jest na koniec 2011 roku.

Katarzyna Malinowska, Nowości, 14 Lipca 2009
Powiat toruński. Mniej tras dla rowerzystów

Rowerowy projekt skurczy się ze 100 do 75 km. Nowe drogi rowerowe mają być budowane w przyszłym roku.

W pierwotnym założeniu miały powstać cztery podstawowe drogi rowerowe, jednak po wycofaniu się z zadanie gminy Zławieś Wielka. Na razie nie będzie nowoczesnego szlaku łączącego Toruń z Bydgoszczą.

Pozostają trzy drogi dla cyklistów z Torunia do Chełmży z odgałęzieniem do Kamionek, z Torunia przez Łubiankę, Wybcz do Unisławia oraz ze Złotorii przez Grabowiec, Dzikowo do Osieka.
Zakończył się etap wytyczania nowych dróg i opracowywania wstępnej dokumentacji. Teraz są już wybrane firmy, które przygotują kompletne projekty budowlane nowych dróg.
- Nasz projekt podzieliliśmy na trzy niezależne zadania - wyjaśnia Mirosław Graczyk, starosta toruński. - Dzięki temu będzie szybciej. Projekt drogi Złotoria – Grabowiec – Dzikowo – Osiek ma być gotowy najszybciej, bo do 30 listopada tego roku.

Dokumentacja kolejnego szlaku Toruń – Łubianka – Wybcz – Unisław ma być ukończona do 28 lutego przyszłego roku.
Najpóźniej, bo do 30 kwietnia projektanci mają czas na opracowanie szlaku Toruń – Chełmża z odgałęzieniem do Kamionek.
- Realizacja pełnego projektu miała kosztować blisko 31 mln, zł, ale po tym jak Zławieś Wielka uznała, że nie ma pieniędzy na ten projekt wartość zadania skurczyła się do sumy wstępnie wyliczonej na 23 mln zł.
Projekt ten znalazł się na liście indykatywnej projektów kluczowych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013, co daje, jak na razie poziom 47 proc. dofinansowania.

- Spotkałem się z zarządem województwa i przedstawiłem aktualną sytuację - dodaje Mirosław Graczyk. - W ciągu dwóch tygodni mamy poznać decyzję. Liczymy, że zagwarantowana kwota wsparcia pozostanie, a dzięki temu, że zbudujemy mniej kilometrów poziom dofinansowania będzie większy, bo może on osiągnąć maksymalnie 60 proc.

Na razie na drogi rowerowe wydano 1,5 mln zł. Dopiero przyszły rok będzie oznaczał duże wydatki, kiedy rozpocznie się budowa. Do 2011 roku wszystkie prace drogowe mają zostać zakończone.
Najpierw jednak Urząd Marszałkowski musi ocenić zadania. Po tym jak będzie dokumentacja konkretnych szlaków, trafią one do weryfikacji.

To może potrwać według szacunków urzędników starostwa około trzy miesiące. Wtedy można będzie szukać firm, które będą budować nowe drogi rowerowe.
Szlaki mają przebiegać możliwie wzdłuż dróg publicznych, tak, aby jak najwięcej rowerzystów korzystało z bezpiecznych szlaków.
Drogi rowerowe mają zachęcić również turystów do poznawania naszego powiatu na jednośladach.

Paweł Marwitz, Gazeta Pomorska, 14 lipca 2009,


wyedytowano: 2015-04-06 20:27
aktywne od dnia: 2009-07-14 21:30
drukuj  
Komentarze użytkowników (3)
pawel, 2009-12-07 22:50:13
nie wiadomo kiedy planowane ścieżki zostaną wybudowane. za artykułem z Expressu Bydgoskiego:

Kilka kujawsko-pomorskich projektów już wypadło z listy programów kluczowych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Które będą następne?

Znalezienie się na liście to gwarancja otrzymania szybkich pieniędzy, których nie zobaczą już planowane specjalne strefy ekonomiczne w Lipnie, Barcinie, Szubinie i Radziejowie. Podobnie jest z dwoma wnioskami o dokapitalizowanie funduszy pożyczkowych i poręczeniowych oraz projektem PKP PLK. Nieoficjalnie wiadomo, że na pieniądze nie mogą też liczyć toruńskie ścieżki rowerowe. Podobny los spotka bliźniaczy bydgoski projekt - rowerzyści będą musieli poczekać. Zagrożonych pomysłów jest więcej.

więcej:

http://www.express.bydgoski.pl/look/article.tpl?IdLanguage=17&IdPublication=2&NrIssue=1381&NrSection=1&NrArticle=156420&IdTag=85
julo, 2009-12-08 08:22:28
"....toruńskie ścieżki rowerowe". Toruńskie w sensie w mieście Toruniu, czy te w powiecie? Bo tekst jest niezbyt ścisły.
pawel, 2009-12-08 10:45:53
tekst jest jak najbardziej "ścisły" i odnosi się do artykułów, pod którymi wkleiłem komentarz  :P
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
Ankieta
Jak oceniasz rok 2020 pod kątem rozwoju infrastruktury rowerowej w Toruniu?
ankieta aktywna od: 2021-02-21 21:46

Sklepy i serwisy rowerowe w Toruniu

Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242

Wszystkie Prawa zastrzeżone. Cytowanie i kopiowanie dozwolone za podaniem źródła.
SRT na Facebook