Witamy na stronie stowarzyszenia | Dzisiaj jest piątek 07 maja 2021
Logowanie     Rejestracja     Home     Mapa serwisu     Kontakt     pl en de
Stowarzyszenie Rowerowy Toruń

Na drogach coraz więcej pijanych rowerzystów - artykuł z Nowości

Na drogach coraz więcej pijanych rowerzystów

Jadący wężykiem jednoślad może być przyczyną tragicznych w skutkach wypadków drogowych

Policja wypowiada wojnę pijanym rowerzystom. Na drogach jest ich coraz więcej. Cykliści mogą spodziewać się częstszych kontroli.

- Od początku roku do końca maja toruńska policja zatrzymała 150 pijanych rowerzystów - mówi Wioletta Dąbrowska z Komendy Miejskiej Policji w Toruniu. - Tylko w ostatni wtorek kolejnych dwóch.

Pijani rowerzyści to ogromne zagrożenie. Jadący wężykiem jednoślad może być przyczyną tragicznych w skutkach wypadków związanych z próbą ominięcia takiej nagłej przeszkody przez samochód. Policyjne statystyki notują również takie przypadki. I te, kiedy cyklista sam robi sobie krzywdę. Kilka lat temu w jednej z podtoruńskich miejscowości zginęła kobieta, która po wizycie w sklepie, gdzie raczyła się tanim winem, w drodze do domu przewróciła się i zmarła z powodu urazów głowy.

Również trzeźwi rowerzyści, którzy nie są zbyt ostrożni, to spore zagrożenie. Przekonał się o tym w miniony wtorek kierowca seata jadący przez Papowo Biskupie.

- Zauważył nagle wyjeżdżającego z terenu posesji na jezdnię rowerzystę. Mimo szybkiej reakcji, nie udało mu się ominąć jadącego chłopca i uderzył w rower. 10-latek upadł na jezdnię. Na szczęście oprócz kilku otarć nie miał poważniejszych obrażeń - mówi Agnieszka Sobieralska z policji w Chełmnie.

Między innymi z powodu takich zdarzeń, policjanci organizują ogólnopolską kampanię „Rowerem bezpieczniej do celu”. W najbliższym czasie planują akcje, podczas których w szczególności reagować będą na łamanie przepisów przez rowerzystów.

Oprócz sprawdzania trzeźwości, chodzi między innymi o jazdę po niewłaściwej stronie jezdni lub po przejściach dla pieszych, naruszanie przepisów o korzystaniu z chodnika, poruszanie się jezdnią pomimo wyznaczonej drogi dla rowerzystów, brak odpowiedniego oświetlenia, czy w końcu wjeżdżanie na przejazdach dla rowerów bezpośrednio przed jadący pojazd lub zwalnianie bądź zatrzymywanie się bez przyczyny.

Waldemar Piórkowski, Nowości, 13 Czerwca 2009wyedytowano: 2015-04-06 19:53
aktywne od dnia: 2009-06-13 11:25
drukuj  
Komentarze użytkowników (3)
pawel, 2009-06-13 11:52:08
artykuł powielający stereotypy na temat szczególnego niebezpieczeństwa stwarzanego w ruchu drogowym przez całe rzesze "nawalonych" cyklistów.

co ciekawe, z samego artykułu nie wynika, na czym te zagrożenie ma polegać, ale przecież zagrożenie takie musi być  ! pijani cykliści zapewne są odpowiedzialni także za nadmierną prędkość samochodów i za brak wyobraźni kierowców, którzy jak powszechnie wiadomo zawsze jeżdżą zgodnie z PoRD. kompletnie niewyobrażalne jest, aby jakiś kierowca usiadł za kółkiem po piwku tudzież innej flaszce.

skąd tak wielu pijanych rowerzystów? po prostu łatwiej ich złapać, ponadto urządzane są w Toruniu "łapanki" mające na celu w jak najwyższym stopniu podnieść statystyki. według statystyk pijani rowerzyści stanowią około 30 - 50 % złapanych na jeździe po pijanemu obywateli.

oczywiście durne prawo to nie wina policji, może doczekamy się w końcu mniej restrykcyjnego podejścia do problemu jazdy rowerem po alkoholu. może akcje jak ta http://trzezweprawo.pl/ przyniosą jakieś efekty.
julo, 2009-06-13 12:27:02
Od czwartku do dziś zatrzymano w kraju 1597 kierowców "pod wpływem". A ilu nie zatrzymano? Zginęło kilkadziesiąt osób, głównie w wypadkach samochodowych lub z udziałem samochodu. I tyle.
malgosia, 2009-06-14 11:18:12
Moze ktos wie kiedy tak akcja konkretnie sie zaczyna, bo trzeba bedzie uwazac na policjantow spragnionych mandatow za byle co.
Co do alkoholu- moze trzeba po prostu wiecej pic jezdzac na rowerze, jak wsrod rowerzystow bedzie juz tyle pijaków co wsrod kierowcow samochodow, to przestana o tym pisac, bo nie bedzie to zaden news tylko norma....
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
Ankieta
Jak oceniasz rok 2020 pod kątem rozwoju infrastruktury rowerowej w Toruniu?
ankieta aktywna od: 2021-02-21 21:46

Sklepy i serwisy rowerowe w Toruniu

Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242

Wszystkie Prawa zastrzeżone. Cytowanie i kopiowanie dozwolone za podaniem źródła.
SRT na Facebook