Witamy na stronie stowarzyszenia | Dzisiaj jest sobota 21 grudnia 2024
Logowanie     Rejestracja     Home     Mapa serwisu     Kontakt     pl en de

Powolutku, jednym pasem - Nowości o ulicy Mickiewicza

Powolutku, jednym pasem

Od końca marca na części przebudowanej ulicy Mickiewicza obowiązuje nowa organizacja ruchu

Prawie pięć miesięcy trwał remont odcinka ulicy Mickiewicza w Toruniu między aleją Jana Pawła II a ulicą Moniuszki. Wreszcie się skończył, efekt wywołuje mieszane uczucia.

Na oko wygląda to naprawdę dobrze. Oto w Toruniu powstała stylowa ulica z szerokimi chodnikami, wspaniałą ścieżką rowerową i... tylko jednym pasem ruchu.

- Zależało nam na tym, by ulica Mickiewicza przestała być miejscem, po którym szaleją piraci drogowi - mówi Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzeczniczka Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu. - Na skrzyżowaniu z aleją 500-lecia powstało rondo, poza tym jest tylko jeden pas ruchu i dzięki temu cel osiągnęliśmy.

Jeżdżą dużo wolniej

Rzeczywiście, na odcinku oddanym niedawno do użytku kierowcy jeżdżą dużo wolniej. Swój egzamin zdaje też rondo. Bardzo zadowoleni są również rowerzyści. Obok entuzjastów nowego kształtu ulicy, czy przynajmniej jej fragmentu, są jednak sceptycy.

- Przed rozpoczęciem przebudowy nikt nie pytał mieszkańców Bydgoskiego o zdanie - mówi Krystyna Gembala, przewodnicząca Rady Osiedla Bydgoskie II. - Informacje na ten temat były podobno w internecie, ale przecież nie każdy z niego korzysta. Podczas prac było wiele skarg związanych z ich prowadzeniem. Teraz obawiamy się też tego, czy jeden pas ruchu nie spowoduje, że ulica się zakorkuje.

Przy wyremontowanym odcinku ulicy nadal stoi przystanek autobusowy. Stoi i straszy, wiata jest opuszczona i zaśmiecona. W czasie remontu autobusy międzymiastowe, które miały tu wcześniej przystanek, zatrzymywały się przy ulicy Kraszewskiego i, jak sie dowiedzieliśmy, tak będzie nadal. Stary przystanek zostanie zlikwidowany, a w tym miejscu ma powstać postój taksówek. Co ciekawe, ze względu na wiatę przy Mickiewicza, ścieżka rowerowa na tej ulicy, została poprowadzona po stronie południowej a nie północnej, jak to sugerowali rowerzyści.

Za rondem pełen gaz

Zwężenie drogi hamuje piratów drogowych. Potem jednak, gdy wjeżdżają już oni na odcinek, który jeszcze nie doświadczył dobrodziejstw przebudowy, jadą jak dawniej.

- Nadal widać tu wielu wariatów za kółkiem - mówi Iwona Witczak z księgarni Atlas niedaleko skrzyżowania ulic Mickiewicza i Sienkiewicza. - Do ronda jadą ostrożnie, ale potem dociskają gaz. Pod tym względem jeden pas ruchu jest więc dobrym pomysłem. Co się jednak stanie, gdy w godzinach szczytu wybuchnie pożar? Jak przez taką ciasną ulicę pełną samochodów przeciśnie się wóz strażacki?

Remont nieco ponadstumetrowego odcinka trwał prawie pięć miesięcy, miejmy nadzieję, że dalsze prace pójdą sprawniej. Do końca czerwca ma być gotowa dokumentacja, zgodnie z którą przebudowane ma być pozostałe 1950 metrów ulicy. Według planu ma powstać ulica z dwoma chodnikami i ścieżką rowerową.

Szymon Spandowski, Nowości, 8 Kwietnia 2009



wyedytowano: 2015-04-06 15:09
aktywne od dnia: 2009-04-08 18:55
drukuj  
Komentarze użytkowników (1)
pawel, 2009-04-08 19:10:48
hmmmm chyba Pan dziennikarz rowerem nigdy nie jechał, skoro napisał, że na Mickiewicza wybudowano wspaniałą ścieżkę rowerową...

jeśli sam fakt istnienia ścieżki uznano za "wspaniały" to ja uważam, że sam fakt istnienia jezdni jest również wspaniały. chodniki też są wspaniałe:P

a tak poważnie to na dniach wrzucimy na stronę podsumowanie 1 etapu przebudowy Mickiewicza i wypunktujemy co jest ok, a co jest mniej ok.

nie wiem skąd się biorą wizję na temat mega korków na Mickiewicza, jezdnia ma faktycznie 4,5 metra (1,5 ścieku). Mickiewicza to ulica osiedlowa a nie tranzytowa, w tej częsći Bydgoskiego nie mieszka przecież 50 000 mieszkańców.

wprawdzie niektóre osoby rozpowszechniały wizję zakorkowania mostu drogowego faktem budowy ronda na wysokości Tujakowskiego (jakby most potrzebował ronda na Mickiewicza do korkowania hehe) no ale każdy może mieć własne zdanie  :P
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
kod z obrazka*
Ankieta
Jak oceniasz rok 2023 pod kątem rozwoju infrastruktury rowerowej w Toruniu?
ankieta aktywna od: 2024-03-19 21:25

Wspierają nas
Sklepy i serwisy rowerowe w Toruniu

Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242

Wszystkie Prawa zastrzeżone. Cytowanie i kopiowanie dozwolone za podaniem źródła.
SRT na Facebook