Witamy na stronie stowarzyszenia | Dzisiaj jest wtorek 21 stycznia 2025
Logowanie     Rejestracja     Home     Mapa serwisu     Kontakt     pl en de

Toruń. Rowerowe miasto - artykuł z Gazety Pomorskiej

Toruń. Rowerowe miasto

Dzięki Stowarzyszeniu Rowerowy Toruń powstają ścieżki rowerowe i to coraz lepsze, mamy niższe krawężniki, poprawia się oznakowanie dróg.

Stowarzyszenie powstało ponad dwa lata temu i prężnie się rozwija. Jego członkowie mówią o sobie, że chcą wprowadzić trochę zamieszania w statyczne rowerowe środowisko. Monitorują poczynania toruńskich włodarzy, szczególnie w sprawie budowy nowych i modernizowania istniejących ścieżek rowerowych. - Efekty naszych działań dopiero poznamy - mówi Paweł Wiśniewski ze stowarzyszenia. - Rozwój infrastruktury rowerowej trwać będzie latami, ponieważ jest to kosztowne.

Dążą do tego, żeby była ona bezpieczna i komfortowa, by jak najwięcej mieszkańców na co dzień korzystało z roweru. - Toruń jest wręcz stworzony dla cyklistów. Rower w tak niedużym mieście to naprawdę szybki, wygodny, ekologiczny i ekonomiczny środek komunikacji - zachwala Paweł Wiśniewski.

Organizują więc przejazdy przez miasto nazywane "masą krytyczną”. Za każdym razem pod innym hasłem: "Ulica Mickiewicza nie tylko dla samochodów!”, "Rowerem na UMK”, "Malujemy znaki poziome”. W ten sposób zwracają uwagę na problemy, z jakimi borykają się wielbiciele dwóch kółek.

Rowerowa masa krytyczna

Najbliższa odbędzie się w sobotę, 21 marca w Toruniu. Start: Rynek Nowomiejski, godz. 15.00

Współpracują z podobnymi organizacjami z całego kraju. I z urzędem miasta, bo to on odpowiada za politykę dotyczącą najważniejszych dla nich spraw. Podkreślają, że nie są przeciwnikami samochodów. Chcą tylko, aby władze miasta przy planowaniu inwestycji drogowych brały pod uwagę także potrzeby rowerzystów.

Działalność w stowarzyszeniu wprawdzie przynosi wiele satysfakcji, ale jest też ciężką pracą. - Trudno jest zaktywizować mieszkańców miasta, chociaż i tak cieszymy się bardzo z dość wysokiej frekwencji na organizowanych przez nas imprezach - dodaje Paweł Wiśniewski. Ostatnio wyliczył, że średnia wieku w stowarzyszeniu to 33 lata. - Zależy nam na wartościowych członkach, nie stawaiamy na ilość - mówi Wiśniewski. Zainteresowani mogą kontaktować się przez stronę www.rowerowytorun.com.pl

Katarzyna Hejna, Gazeta Pomorska, 19 marca 2009,


wyedytowano: 2009-03-22 13:14
aktywne od dnia: 2009-03-22 13:10
drukuj  
Komentarze użytkowników (0)
Brak komentarzy. Bądź pierwszy - dodaj swój komentarz
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
kod z obrazka*
Ankieta
Jak oceniasz rok 2023 pod kątem rozwoju infrastruktury rowerowej w Toruniu?
ankieta aktywna od: 2024-03-19 21:25

Wspierają nas
Sklepy i serwisy rowerowe w Toruniu

Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242

Wszystkie Prawa zastrzeżone. Cytowanie i kopiowanie dozwolone za podaniem źródła.
SRT na Facebook