Witamy na stronie stowarzyszenia | Dzisiaj jest wtorek 21 stycznia 2025
Logowanie     Rejestracja     Home     Mapa serwisu     Kontakt     pl en de

Coraz bardziej zamykają nam Starówkę - artykuł z Gazety Pomorskiej

Coraz bardziej zamykają nam Starówkę

Przypomnijmy: remont 70-metrowego fragmentu ul. św. Jakuba od ul. Piernikarskiej do Rynku Nowomiejskiego ruszył pod koniec października ub.r. Roboty pochłonęły łącznie 368 tys. zł. Drogowcy zerwali z tego traktu wysłużoną, asfaltową nawierzchnię. Zamiast niej pojawiła się granitowa kostka. Remont miał potrwać do połowy grudnia ub.r., ale przedłużył się, m.in. ze względu na trudne warunki pogodowe.

Nie posłuchali handlowców

Według wcześniejszych zapowiedzi drogowców po oddaniu do użytku ulica miała zostać wyłączona z ruchu. Ta decyzja spotkała się ze sprzeciwem handlowców z tej części Starówki. W rozmowach, które prowadzili w ub.r. z Miejskim Zarządem Dróg, proponowali m.in., aby urzędnicy nie zamykali tej ulicy dla pojazdów.

Trakt został otwarty ostatecznie dopiero w ubiegłym miesiącu. Z początku wydawało się, że MZD porzucił wcześniejsze plany. Przez pierwsze dni po otwarciu uliczki kierowcy zostawiali tam auta. Kilka dni temu w pobliżu Izby Skarbowej pojawił się jednak znak zakazujący parkowanie. Teraz czas na kolejne zmiany. W poniedziałek drogowcy wprowadzą nową organizację ruchu w pobliżu Rynku Nowomiejskiego.

Ul. św. Jakuba zostanie całkowicie zamknięta dla aut od Piernikarskiej do Rynku Nowomiejskiego. Trakt ten wejdzie więc - podobnie jak np. Szeroka, Królowej Jadwigi oraz fragmenty ul. Mostowej czy Chełmińskiej - do tzw. strefy ruchu pieszego.

Tylko dla pieszych

Jak więc po zmianach dojedziemy do młodszego ze staromiejskich placów? - Kierowcy jadący od Woli Zamkowej będą wjeżdżać w ul. św. Jakuba i skręcać w ul. Piernikarską - tłumaczy Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg. -Następnie będą dojeżdżać do ul. Browarnej i skręcać w prawo. Jadąc ul. Browarną, kierowcy będą mieli możliwość skręcenia w lewo w ul. Ślusarską, Wielkie Garbary, Piernikarską i do św. Jakuba. Skręcając z Browarnej w prawo, będzie można dojechać do Szpitalnej lub przy zbiegu z ul. św. Jakuba skręcić w lewo do ul. Sukienniczej.

Na fragmencie ul. Piernikarskiej od ul. św. Jakuba do Browarnej obowiązuje ruch dwukierunkowy, a na dalszym jej odcinku - jednokierunkowy. Te zmiany pojawiły się po rozpoczęciu remontu ul. św. Jakuba.



Komentarz
Skoro władze Torunia kilka lat temu postanowiły, że będą przywracać kamienną nawierzchnię na staromiejskich uliczkach i systematycznie wyprowadzać ruch poza zabytkową część miasta, powinny się trzymać tego z uporem. Tymczasem w działaniach MZD nie ma konsekwencji. Już kilka razy słyszałem od drogowców, że wyprowadzają ruch z tych ulic, na których pojawia się kamienna kostka. Jednym z powodów, który często przywołują, jest wyciekający z aut olej, który niszczy bruk.

Jeśli więc MZD zamyka dla samochodów ul. św. Jakuba, to powinno zrobić to samo z ul. Browarną i Ślusarską, gdzie też przywrócono bruk. Ten sam los musiałby podzielić także Rynek Nowomiejski, a zwłaszcza postój taksówek, który funkcjonuje na jednej z pierzei. A może - skoro drogowcy pozwalają, by jeździły tam samochody - powinni na nowo wyasfaltować te trakty podobnie jak np. Piekary czy fragmenty Małych Garbar lub Mostowej. Władze Torunia muszą jeszcze raz określić zasady, a w swoich planach uwzględnić handlowców i ich interes. Od takich spraw mamy już na szczęście biuro Toruńskiego Centrum Miasta. Wystarczy mi więc napisać tylko tyle: Do roboty!

Wojciech Giedrys, Gazeta Pomorska, 8 marca 2009


wyedytowano: 2009-03-09 21:08
aktywne od dnia: 2009-03-09 21:00
drukuj  
Komentarze użytkowników (4)
pawel, 2009-03-09 21:38:39
http://rowerowytorun.com.pl/fotostrona/sw_jakuba_torun.jpg

nie tylko dla pieszych, bo rowerem można również wjechać  :)
pietruch, 2009-03-09 23:00:30
heh kiedyś jak się jeszcze do kościoła chodziło to właśnie przy tym murze kościoła Jakuba często się samochód zostawiało  ;D

Ruch zamknięty, a piesi nadal gniotą się na wąskim chodniku  :(
Może chcą zachować historyczne szerokości ulic i chodników, ale to do mnie jakoś nie przemawia. Skoro oddajemy starówkę w ręce (nogi) pieszych to by się w wielu miejscach przydały szersze chodniki przy węższych ulicach... Inne elementy tez nie są do końca historyczne. Czy to nawierzchnia brukowa (oczywiście ładna, ale kiedyś to raczej były kocie łby a nie taki ładny bruk  :P ), gdzieniegdzie nawet został asfalt.

Myślę nawet, że parkowanie akurat na tej ulicy nie było takie złe. Schludne parkowanie równoległe przy murze. Stosunkowo mało inwazyjne i nie zabierające dużo miejsca.
macias, 2009-03-10 08:18:39
@pietruch, co to znaczy parkowanie malo miejsca zabierajace? Samochody sa tam mniejsze?

Jak miasto dlugie i szerokie jest upstrzone samochodami -- na trawnikach, chodnikach, ulicach, pod klatkami.

Miasto powinno zainicjowac budowe poziomowego parkingu, ktory zebralby te wszystkie samochody ze starowki raz na zawsze. Jako mieszkaniec mam prawo do normalnej przestrzeni publicznej, bez tej kupy blachy zalegajacej Torun. Po prostu.

Jak ktos kupuje samochod to jest _jego_ problem gdzie go ulokowac -- niestety jest odwrotnie, wg kierowcow to im sie wszystko nalezy, szersze ulice, parkowanie na chodnikach, wycinanie drzew (bo karoserie moga im zadrapac). Mam tego dyktatu serdecznie dosyc -- stad jeszcze raz, samochody poza starowke! Do garazy, parkingow.

Szpecenie miasta = nie.
pietruch, 2009-03-11 19:16:57
macias tzn, że parkowanie równoległe zajmuje mniej miejsca niż prostopadłe czy skośne.
A propos parkingu wielopoziomowego. Za kilka lat ma być gotowy parking piętrowy na Placu Katarzyny. Myślę, że wtedy jest dobry moment na wyłączenie z ruchu Św Jakuba.
Też nienawidze zajeżdżania trawników i chodników przez kierowców. Na ul. Jakuba za to, parkowanie było w moim odczuciu schludne.
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
kod z obrazka*
Ankieta
Jak oceniasz rok 2023 pod kątem rozwoju infrastruktury rowerowej w Toruniu?
ankieta aktywna od: 2024-03-19 21:25

Wspierają nas
Sklepy i serwisy rowerowe w Toruniu

Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242

Wszystkie Prawa zastrzeżone. Cytowanie i kopiowanie dozwolone za podaniem źródła.
SRT na Facebook