Witamy na stronie stowarzyszenia | Dzisiaj jest wtorek 11 maja 2021
Logowanie     Rejestracja     Home     Mapa serwisu     Kontakt     pl en de
Stowarzyszenie Rowerowy Toruń

Dla rowerzystów, ale bez rowerzystów - urzędnicza kompromitacja w Poznaniu. Artykuł z poznańskiego dodatku GW

Dla rowerzystów, ale bez rowerzystów Członkowie Sekcji Rowerzystów Miejskich chcą doradzać miastu przy budowie ścieżek dla cyklistów. Ale drogowcy coraz mniej chcą ich słuchać

Sekcja Rowerzystów Miejskich jest największą organizacją poznańskich cyklistów. Jej przedstawiciele alarmują, że Zarząd Dróg Miejskich zerwał współpracę przy opiniowaniu ścieżek rowerowych. Drogowców miała rozsierdzić krytyka ścieżki rowerowej przy ul. Szamarzewskiego. Rowerzyści zauważyli, że została wybudowana niezgodnie z przepisami - powinna mieć 1,5 m szerokości, na tylko metr. ZDM nie spytał rowerzystów o opinię w sprawie tej inwestycji.

Michał Beim, wiceprezes Sekcji: - Dawniej było tak, że dostawaliśmy do wglądu projekt inwestycji. Mieliśmy kilka dni na zapoznanie się z nim, pojechanie na miejsce. Potem wysyłaliśmy swoje uwagi do projektanta i ZDM. W ponad połowie przypadków były uwzględniane.

ZDM zaprosił niedawno rowerzystów na spotkanie wigilijne. Drogowcy umieścili na swojej stronie internetowej pamiątkową fotografię i opis: "Spotkanie przebiegło w świątecznej atmosferze, w duchu wzajemnego zrozumienia.(...). ZDM z uwagą wysłuchał przedstawicieli Sekcji". Ale ze strony nie dowiemy się już, że rowerzyści domagali się możliwości przeprowadzania audytu rowerowych inwestycji. I nie otrzymali żadnej konkretnej odpowiedzi. - Powiedziano nam, że możemy przychodzić na konsultacje z radami osiedli. To za mało - uważa Beim. - Podczas takiego spotkania nie można dokładnie przyjrzeć się inwestycji. Chcemy rozmawiać z ZDM, by powstawały same dobre ścieżki rowerowe w tych miejscach, gdzie naprawdę są potrzebne - mówi. Dodaje też, że dziś rowerzyści z Sekcji nie wiedzą, jak będzie wyglądać dalsza współpraca. I czy w ogóle do niej dojdzie.

Za to w Krakowie na początku 2005 r. powołano zarządzeniem prezydenta zespół zadaniowy ds. ścieżek rowerowych. We Wrocławiu za konsultacje z cyklistami odpowiada specjalny urzędnik.

Kazimierz Skałecki, dyrektor odpowiedzialny w ZDM za inwestycje, wyraźnie jeży się na dźwięk słowa "rowerzyści". Choć utrzymuje, że nie jest na nich obrażony. Sekcja swoje pisma do ZDM formułuje zwykle w dość mocnym tonie. - SRM nie posiada uprawnień do przeprowadzania audytu rowerowego. Prowadzimy rozmowy - mówi dyrektor Skałecki. - Musimy słuchać wszystkich, nie tylko rowerzystów z jednej grupy. Także pieszych czy matek z dziećmi. Mamy obowiązek rozmawiać z radami osiedli, bo skupiają one mieszkańców, którzy najlepiej znają problemy i potrzeby na swoim terenie. SRM nie jest grupą uprzywilejowaną, są również inne organizacje w Poznaniu - dodaje dyrektor. Kiedy pytamy go jakie, Skałecki twierdzi, że nie da się przepytywać. Jak teraz będą wyglądały rozmowy ze środowiskiem rowerzystów?

- Nie wiem - przyznaje Skałecki. - Pracujemy nad formułą szerokich konsultacji, o czym rozmawialiśmy z SRM podczas wigilijnego spotkania. Poznań nie jest Krakowem. Uważam, że budujemy dobre drogi rowerowe. Nie obrażamy się na uwagi, ale jeśli dostajemy je jeszcze przed powstaniem projektu, to tego nie rozumiemy i się z tym nie zgadzamy. Albo np. z powoływaniem się na Holandię. Tam są zupełnie inne warunki - kwituje Skałecki.

Tymczasem Mirosław Kruszyński, wiceprezydent Poznania, który nadzoruje ZDM, uważa, że warto, by środowisko rowerowe konsultowało każdą inwestycję drogową, która jego dotyczy. - Nic nie wiem o napięciu pomiędzy rowerzystami a drogowcami. Spytam o to w ZDM i przyjrzę się tej sprawie - obiecuje.

Michał Wybieralski, Gazeta Wyborcza Poznań, 2009-01-09

-----------------------
pogrubienie sRTwyedytowano: 2015-04-06 13:53
aktywne od dnia: 2009-01-10 16:28
drukuj  
Komentarze użytkowników (5)
pawel, 2009-01-10 16:55:45
tragiczny poziom urzednika wypowiadajacego sie w artykule. czy ten pan pracuje czy robi łaskę?? dla przypomnienia na przelomie listopada i grudnia 2008 w Poznaniu odbywala sie miedzynarodowa konferencja klimatyczna...
Sekcja Rowerzystow Miejskich http://www.srm.eco.pl/ to jedna z najlepszych, najdluzej dzialajacych, i najbardziej kompetentnych organizacji rowerowych w Polsce. urzedniczy zamiast byc wdzieczni za wszelekie opinie plynace ze stowarzyszenia, "jeżą" sie na slowo rowerzysta. WSTYD  !!!

dobry komentarz redakcji GW http://miasta.gazeta.pl/poznan/1,36001,6145133,Komentarz.html
malgosia, 2009-01-11 16:19:30
Wypowiedź Skałeckiego jest poniżej wszelkiej krytyki. Jak budować społeczeństwo obywatelskie z takimi bucowatymi urzędnikami...
tomasz, 2009-01-12 17:14:17
Nie ma to jak uwagi po powstaniu projektu. A jeszcze lepiej po jego realizacji. Brawo, panie Skałecki, niewiele z tego rozumiemy i też się z tym nie zgadzamy.
pawel, 2009-01-18 21:52:12
http://miasta.gazeta.pl/poznan/1,36001,6174556,Rowerzysci_z_drogowcami__W_Krakowie_to_dziala.html

Poznańska Gazeta Wyborcza drąży temat. Ostatnie zdanie z wywiadu odnosi się do tworzenia wszelakiej infrastruktury rowerowej w naszym kraju. Po prostu nie stać nas na buble.
pawel, 2009-02-04 22:31:50
http://miasta.gazeta.pl/poznan/1,36001,6232644,Urzednicy_beda_sie_konsultowac_z_cyklistami.html

"Projekty nowych tras rowerowych będą konsultowane z rowerzystami - takie ustalenia zapadły podczas wczorajszego spotkania miejskich cyklistów z wiceprezydentem Mirosławem Kruszyńskim"


  :o k
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
Ankieta
Jak oceniasz rok 2020 pod kątem rozwoju infrastruktury rowerowej w Toruniu?
ankieta aktywna od: 2021-02-21 21:46

Sklepy i serwisy rowerowe w Toruniu

Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242

Wszystkie Prawa zastrzeżone. Cytowanie i kopiowanie dozwolone za podaniem źródła.
SRT na Facebook