Witamy na stronie stowarzyszenia | Dzisiaj jest wtorek 11 maja 2021
Logowanie     Rejestracja     Home     Mapa serwisu     Kontakt     pl en de
Stowarzyszenie Rowerowy Toruń

Traktów dla rowerzystów w Grudziądzu coraz więcej - Gazeta Pomorska

W Grudziądzu istnieje nieco ponad 20 kilometrów ścieżek rowerowych. Do 2010 roku ma być ich o ponad 12 km więcej.

Pamiętać trzeba, że prawdziwe ścieżki rowerowe to nie tylko trakty do jazdy, ale także miejsca, w których można pojazd zaparkować, usiąść i odpocząć. Jedno z nich urządzono na al. 23 Stycznia (Fot. Piotr Bilski)
Jakość grudziądzkich ścieżek chwalili członkowie "rowerowego poselstwa” Urzędu Marszałkowskiego, które do Grudziądza dotarło w poniedziałek.
Do naszego miasta "marszałkowscy kolarze” wjechali od strony Mniszka, z którego do centrum wiedzie najdłuższy rowerowo-pieszy trakt w mieście. Ścieżka z Mniszka przez rondo przy "Realu”, osiedle Kopernika i ul. Portową ma 8,3 km długości. Choć nie jest bez wad, to może robić naprawdę dobre wrażenie.
O połowę krótsze są ścieżki przy ul. Paderewskiego i Warszawskiej. 3,5 km długości ma natomiast ścieżka wybudowana przy "średnicówce”.

Łączny koszt wybudowania tych traktów rowerowo-pieszych urzędnicy szacują na ponad 9 mln zł.

W Grudziądzu jest też niespełna 7 km traktów udających ścieżki rowerowe, np. nad kanałem Trynka i na Czarnej Drodze. Tutaj ścieżki powstały przez rozdzielenie chodników białym pasem na części przeznaczone dla rowerzystów i pieszych.
Gdzie powstaną kolejne ścieżki rowerowe? - Przede wszystkim ich budowa znajduje się w projekcie każdej planowanej modernizacji ulic - przekonuje Rafał Chylewski, rzecznik prasowy prezydenta Grudziądza.

Jako pierwsza otwarta zostanie ścieżka rowerowa przy ul. Parkowej, której remont właśnie się kończy.
Ponad 2 km długości będą miały trakty przy ul. Łysko-wskiego oraz Śniadeckich. Dwa razy dłuższa ścieżka wybudowana zostanie przy ul. Waryńskiego. Ponad kilometr długości liczyć będą trakty rowerowe przy ul. Hallera, Korczaka i Granicznej.
Inwestycje te zakończone mają być w 2010 roku. Wraz z budowami poszczególnych ulic. Ile trakty te będą kosztowały budżet miasta? Na to pytanie odpowiedzi nie ma, bo na niektóre inwestycje samorząd stara się pozyskać dofinansowanie zewnętrzne. Wszystko zależy też od wyników przetargów.

Daniel Dreyer,  Gazeta Pomorska, 25 września 2008


wyedytowano: 2008-10-02 22:24
aktywne od dnia: 2008-10-02 22:17
drukuj  
Komentarze użytkowników (2)
pawel, 2008-10-02 22:27:42
pozwole sobie przekopiowac jedyna opinie z forum Gazety Pomorskiej o tym artykule.

Autor gość napisał:

Codziennie jeżdżąc tymi "znakomitymi" ścieżkami rowerowymi po Grudziądzu życzę w duchu tym "mądrym", co te trasy ustalali, żeby sami sobie po nich pojeździli. Jak im tyłki odpadną po wybojach w centrum, obiją sobie twarz wymijając pieszego na swojej ścieżce lub wpadną pod samochód na tej "świetnie" oznaczonej ścieżce rowerowej, to może coś zmienią. Chociaż ja wiem, na jakim świecie żyję i jak maluczcy tak naprawdę żądzą tym miastem.


jednak nie będe komentował   :jezyk
samolot, 2008-11-10 19:03:49
Ścieżkę z Mniszka znam dość dobrze, bo jestem tam w delegacji i mam z soba rower. Pokonywałem ja wiele razy. Niestety ma ona kilka niebezpiecznych miejsc:
- kilka przejazdów przez torowisko tramwajowe jest zdecydowane niebezpieczne. Trzeba tam bardzo uważać. Twórcy tej ścieżki nie wysilili się w tych kolizyjnych punktach. Są ona wciśniete na siłę w miejscach, w których wyraźnie jest za mało miejsca.
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
Ankieta
Jak oceniasz rok 2020 pod kątem rozwoju infrastruktury rowerowej w Toruniu?
ankieta aktywna od: 2021-02-21 21:46

Sklepy i serwisy rowerowe w Toruniu

Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242

Wszystkie Prawa zastrzeżone. Cytowanie i kopiowanie dozwolone za podaniem źródła.
SRT na Facebook