Witamy na stronie stowarzyszenia | Dzisiaj jest niedziela 09 maja 2021
Logowanie     Rejestracja     Home     Mapa serwisu     Kontakt     pl en de
Stowarzyszenie Rowerowy Toruń

Nasze ścieżki najlepsze w województwie - Grudziądz - Nowości

Za siedem lat województwo kujawsko-pomorskie ma być krajowym liderem rowerowych traktów

Rowerowe poselstwo z Urzędu Marszałkowskiego dotarło wczoraj do Grudziądza. Jego członkowie przekonywali, że dwa kółka to najbardziej ekologiczny środek transportu.

Urząd Marszałkowski organizuje regionalne obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Z tej okazji w poniedziałek z Torunia wyruszyła kolarska reprezentacja województwa.

Przez trzy dni odwiedza ona wójtów, burmistrzów i prezydentów kujawsko-pomorskich miejscowości, promując rower jako alternatywę dla komunikacji miejskiej i samochodów.

Na trasie liczącego ponad 500 km rajdu znalazł się także Grudziądz. Daniel Czyżewski i Darek Sobociński przyjechali tu prosto ze Świecia. Gościli w Urzędzie Miejskim i miejscowym przedstawicielstwie Urzędu Marszałkowskiego.

Rower na codzień?

- Chcemy reklamować rower jako doskonały środek transportu, zarówno do jazdy turystycznej, jak i do poruszania się na co dzień - tłumaczy Daniel Czyżewski. - Urząd Marszałkowski nie tylko zachęca do jazdy rowerem, ale też dba o infrastrukturę dla rowerzystów. Z Regionalnego Programu Operacyjnego powstanie wiele kilometrów nowych ścieżek rowerowych. Do tej pory powiat toruński i bydgoski otrzymały prawie 6,5 mln złotych. Plan jest taki, aby za siedem lat województwo kujawsko-pomorskie było pierwsze w kraju, jeśli chodzi o ścieżki rowerowe.

W Urzędzie Miejskim kolarską reprezentację przywitał Wiesław Cyrankowski, kierownik Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki. Rowerzyści otrzymali pamiątki związane z Grudziądzem. Natomiast pracownicy przedstawicielstwa Urzędu Marszałkowskiego zaprezentowali specjalny stojak w kształcie roweru. Już wkrótce stanie on na grudziądzkiej starówce.

Będzie jeszcze więcej ścieżek

Turystyka rowerowa jest w Grudziądzu bardzo popularna. Świadczy o tym fakt, że w większości miejskich rajdów rowerowych organizowanych przez Miejski Ośrodek Rekreacji i Wypoczynku uczestniczy ponad sto osób. Miasto ma również plany budowy nowych ścieżek. Obecnie powstają one m.in. w pobliżu przebudowywanej ulicy Parkowej.

- Jesteśmy bardzo mile zaskoczeni jakością ścieżek rowerowych w Grudziądzu - przyznaje Daniel Czyżewski. - Udało nam się przejechać od Mniszka do centrum miasta bardzo długim odcinkiem. Uważamy, że jak do tej pory są to ścieżki najwyższej jakości w naszym województwie.

Z Grudziądza rowerowe poselstwo ruszyło w stronę Radzynia Chełmińskiego. Dzisiaj odwiedza Włocławek i Inowrocław, by popołudniu wrócić do Torunia.

Marcin Dutkowski, Nowości, Środa, 24 Września 2008wyedytowano: 2015-04-04 20:15
aktywne od dnia: 2008-09-26 20:30
drukuj  
Komentarze użytkowników (1)
maczy, 2008-10-29 08:09:10
Doprawdy, bardzo zabawna konkluzja z tym wyroznieniem grudziadzkich sciezek rowerowych. Konkluzja oparta o jednorazowa wizyte poselstwa z Urzedu Marszalkowskiego.

Krol jest jednak nagi, o czym przekonuje sie KAZDY, kto korzysta z tutejszych sciezek na co dzien. Wozki z dziecmi i piesze wycieczki rodzinne, wyprowadzane na spacery bez smyczy psy, zaparkowane samochody, targowisko i budy straganowe (!) oraz jeziora wody i blota, metrowe fontanny wody "generowane" przez przejezdzajace samochody (ul. Portowa), co m.in. dzis sprawilo, ze jestem mokry doszczetnie od pasa w dol. Na to wszystko mozemy liczyc na naszych traktach rowerowych. Do tego dochodzi arogancja i chamskie reakcje znajdujacych sie na sciezkach pieszych, ktorym rowerzysci zwracaja uwage (i - co oczywiste - im przeszkadzaja).

Jakim w ogole prawem rowerzysta jedzie po czyms, co przeciez wyglada jak chodnik?;)

Tak wyglada krol w Grudziadzu...

Co na to policja? Nie reaguje. Przeciez nikt tam nie ma nawet pojecia, ze taki problem jest. Podobnie municypalni.

I co - nadal zadowolenie panuje wymalowane na ustach wlodarzy naszego miasta?

Na koniec przypomne, ze w ubieglym roku mielismy w Grudziadzu przypadek SMIERTELNEGO potracenia pieszego przez rower. Niech to stanowi najlepsze podsumowanie stanu "sieci" naszych sciezek rowerowych. Najwyrazniej bez kolejnych tego typu tragedii nikt w tym miescie nie zainteresuje sie bezladem i bezprawiem, ktore sa codzienna gehenna tutejszych rowerzystow.

Zal.pl
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
Ankieta
Jak oceniasz rok 2020 pod kątem rozwoju infrastruktury rowerowej w Toruniu?
ankieta aktywna od: 2021-02-21 21:46

Sklepy i serwisy rowerowe w Toruniu

Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242

Wszystkie Prawa zastrzeżone. Cytowanie i kopiowanie dozwolone za podaniem źródła.
SRT na Facebook