Za siedem lat województwo kujawsko-pomorskie ma być krajowym liderem rowerowych traktów
Rowerowe poselstwo z Urzędu Marszałkowskiego dotarło wczoraj do Grudziądza. Jego członkowie przekonywali, że dwa kółka to najbardziej ekologiczny środek transportu.
Urząd Marszałkowski organizuje regionalne obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Z tej okazji w poniedziałek z Torunia wyruszyła kolarska reprezentacja województwa.
Przez trzy dni odwiedza ona wójtów, burmistrzów i prezydentów kujawsko-pomorskich miejscowości, promując rower jako alternatywę dla komunikacji miejskiej i samochodów.
Na trasie liczącego ponad 500 km rajdu znalazł się także Grudziądz. Daniel Czyżewski i Darek Sobociński przyjechali tu prosto ze Świecia. Gościli w Urzędzie Miejskim i miejscowym przedstawicielstwie Urzędu Marszałkowskiego.
Rower na codzień?
- Chcemy reklamować rower jako doskonały środek transportu, zarówno do jazdy turystycznej, jak i do poruszania się na co dzień - tłumaczy Daniel Czyżewski. - Urząd Marszałkowski nie tylko zachęca do jazdy rowerem, ale też dba o infrastrukturę dla rowerzystów. Z Regionalnego Programu Operacyjnego powstanie wiele kilometrów nowych ścieżek rowerowych. Do tej pory powiat toruński i bydgoski otrzymały prawie 6,5 mln złotych. Plan jest taki, aby za siedem lat województwo kujawsko-pomorskie było pierwsze w kraju, jeśli chodzi o ścieżki rowerowe.
W Urzędzie Miejskim kolarską reprezentację przywitał Wiesław Cyrankowski, kierownik Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki. Rowerzyści otrzymali pamiątki związane z Grudziądzem. Natomiast pracownicy przedstawicielstwa Urzędu Marszałkowskiego zaprezentowali specjalny stojak w kształcie roweru. Już wkrótce stanie on na grudziądzkiej starówce.
Będzie jeszcze więcej ścieżek
Turystyka rowerowa jest w Grudziądzu bardzo popularna. Świadczy o tym fakt, że w większości miejskich rajdów rowerowych organizowanych przez Miejski Ośrodek Rekreacji i Wypoczynku uczestniczy ponad sto osób. Miasto ma również plany budowy nowych ścieżek. Obecnie powstają one m.in. w pobliżu przebudowywanej ulicy Parkowej.
- Jesteśmy bardzo mile zaskoczeni jakością ścieżek rowerowych w Grudziądzu - przyznaje Daniel Czyżewski. - Udało nam się przejechać od Mniszka do centrum miasta bardzo długim odcinkiem. Uważamy, że jak do tej pory są to ścieżki najwyższej jakości w naszym województwie.
Z Grudziądza rowerowe poselstwo ruszyło w stronę Radzynia Chełmińskiego. Dzisiaj odwiedza Włocławek i Inowrocław, by popołudniu wrócić do Torunia.
Marcin Dutkowski, Nowości, Środa, 24 Września 2008
Komentarze użytkowników (1) |
maczy,
2008-10-29 08:09:10
Doprawdy, bardzo zabawna konkluzja z tym wyroznieniem grudziadzkich sciezek rowerowych. Konkluzja oparta o jednorazowa wizyte poselstwa z Urzedu Marszalkowskiego.
Krol jest jednak nagi, o czym przekonuje sie KAZDY, kto korzysta z tutejszych sciezek na co dzien. Wozki z dziecmi i piesze wycieczki rodzinne, wyprowadzane na spacery bez smyczy psy, zaparkowane samochody, targowisko i budy straganowe (!) oraz jeziora wody i blota, metrowe fontanny wody "generowane" przez przejezdzajace samochody (ul. Portowa), co m.in. dzis sprawilo, ze jestem mokry doszczetnie od pasa w dol. Na to wszystko mozemy liczyc na naszych traktach rowerowych. Do tego dochodzi arogancja i chamskie reakcje znajdujacych sie na sciezkach pieszych, ktorym rowerzysci zwracaja uwage (i - co oczywiste - im przeszkadzaja). Jakim w ogole prawem rowerzysta jedzie po czyms, co przeciez wyglada jak chodnik?;) Tak wyglada krol w Grudziadzu... Co na to policja? Nie reaguje. Przeciez nikt tam nie ma nawet pojecia, ze taki problem jest. Podobnie municypalni. I co - nadal zadowolenie panuje wymalowane na ustach wlodarzy naszego miasta? Na koniec przypomne, ze w ubieglym roku mielismy w Grudziadzu przypadek SMIERTELNEGO potracenia pieszego przez rower. Niech to stanowi najlepsze podsumowanie stanu "sieci" naszych sciezek rowerowych. Najwyrazniej bez kolejnych tego typu tragedii nikt w tym miescie nie zainteresuje sie bezladem i bezprawiem, ktore sa codzienna gehenna tutejszych rowerzystow. Zal.pl |
Dodaj swój komentarz: |
2024-10-22 21:55 Rowerowa Masa Krytyczna - 26 października 2024 r. |
2024-09-26 21:46 Pismo do GDDKiA oddział Bydgoszcz w sprawie projektu rozbudowy DK 91 pomiędzy Toruniem a Łysomicami |
Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242