Witamy na stronie stowarzyszenia | Dzisiaj jest sobota 21 grudnia 2024
Logowanie     Rejestracja     Home     Mapa serwisu     Kontakt     pl en de

Pismo w sprawie "ścieżki rowerowej" na moście im Piłsudskiego

Toruń, 22. 09. 2008r.
RT 22/08
Pan
Andrzej Glonek
Dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg

W związku ze zmianą organizacji ruchu i wyznaczeniem na moście im. Piłsudskiego ścieżki rowerowej z chodnika usytuowanego po zachodniej stronie mostu, Stowarzyszenie Rowerowy Toruń pragnie zaprezentować swoje stanowisko w tej sprawie.

Uważamy, że obecna organizacja ruchu znacznie pogorszyła bezpieczeństwo i komfort ruchu rowerowego na moście. Przed wprowadzonymi zmianami rowerzysta mógł poruszać się po moście zgodnie z przepisami jezdnią oraz po obu chodnikach – na jezdni jest ograniczenie do 70 km/h. (Art. 33.5.2. PoRD Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jednośladowym jest dozwolone wyjątkowo, gdy: szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów.)

Obecna organizacja ruchu rowerowego zezwala na poruszanie się rowerem tylko jedną stroną mostu, po nowej „ścieżce”. Po wschodniej stronie mostu ustawiono znak zakaz jazdy rowerem. Zgodnie z przepisami rowerzysta nie może również korzystać z jezdni. Ponadto wytyczona ścieżka rowerowa nie jest skomunikowana na podstawowych relacjach podróży. Niemożliwe jest przejechanie rowerem zgodnie z PoRD z ulicy Dybowskiej od strony dworca PKP i Kempingu Tramp w stronę Starego Miasta. Również bardzo utrudnione zadanie mają mieszkańcy Torunia podróżujący z rejonu Podgórza, Stawek czy Rudaku.

Rowerzysta poruszający się zgodnie z prawem musi kilkakrotnie przecinać ruchliwą drogę krajową numer 1 i 15. Na Placu Armii Krajowej jak i na Placu Rapackiego nie ma żadnej infrastruktury rowerowej.

Przemianowanie chodnika po zachodniej stronie mostu Piłsudskiego na ścieżkę rowerową jest ponadto niezgodne z § 47 ust. 1 rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie (Dz.U. Nr 43, poz. 430) oraz ze „Standardami technicznymi i wykonawczymi dla infrastruktury rowerowej miasta Torunia” przyjętymi wraz z „Programem komunikacji rowerowej na lata 2007-15” przez Radę Miasta Torunia.

Zgodnie ze schematem skrajni rowerowej zamieszczonym w załączniku nr 1 do ww. rozporządzenia, przy realizacji ścieżki rowerowej stosować należy skrajnię o szerokości 0,2 m. Chodnik-ścieżka znajdujący się na moście ma szerokość 2 metrów lecz nie posiada skrajni. Z jednej strony zamontowana jest barierka o wysokości 1,15, z drugiej znajduje się przęsło mostu. Czym innym jest warunkowe dopuszczenie ruchu rowerowego po chodniku wynikające z cytowanego wyżej art. 33.5.2. Prawa o Ruchu Drogowym, a czym innym oznaczenie chodnika jako drogi rowerowej.

Uważamy, że należy jak najszybciej przywrócić poprzednią organizację ruchu na moście umożliwiającą korzystanie przez rowerzystów zarówno z jezdni jak i z chodnika.
Nowe rozwiązanie niejako zmusza rowerzystów do łamania przepisów bowiem ci w trosce o własne bezpieczeństwo i dla zaoszczędzenia czasu nie przedzierają się przez zatłoczony Plac Armii Krajowej tylko wybierają jazdę po chodniku łamiąc zakaz.

Korzystając z okazji chcielibyśmy zaznaczyć, iż żałujemy, że nie skonsultowano z naszym Stowarzyszeniem decyzji o wytyczeniu ścieżki rowerowej na moście. Moglibyśmy już na wstępnym etapie wskazać na poważne i niemożliwe do wyeliminowania błędy cechujące to rozwiązanie.
Należy pamiętać, że bardzo duża liczba rowerzystów codziennie korzysta z mostu drogowego. Przedostanie się w godzinach szczytu przez most jest szybsze rowerem niż samochodem. Tym bardziej dziwi fakt wprowadzenia zmiany poważnie dezorganizującej ruch rowerowy na moście. Mieszkańców należy przekonywać do alternatywnych środków transportu jakim jest rower, a nie wprowadzać kolejne utrudnienia.

Liczymy na wnikliwe przeanalizowanie naszego pisma i szybkie podjęcie działań mających na celu powrócenie organizacji ruchu rowerowego na moście do stanu sprzed dnia 16 września.


Paweł Wiśniewski

Stowarzyszenie „Rowerowy Toruń”

1. Michał Zaleski – Prezydent Miasta Torunia
2. Rada Miasta Torunia – do wiadomości Radnych


wyedytowano: 2008-09-22 11:44
aktywne od dnia: 2008-09-22 11:41
drukuj  
Komentarze użytkowników (1)
MAREK, 2020-06-25 22:22:46
Co z chodnikiem na nowym moście? Po wschodniej stronie jest ścieżka rowerowa po zachodniej chodnik. Kiedy by nie iść więcej rowerów porusza się chodnikiem niż ścieżką  ,mało tego rowerzyści mają jakieś pretensje że ja tam ide.Policja mówi że chodniki są w gesti straży miejskiej  , a staż miejska mówi że ma inne obowiązki niż chodnik na moście  . Jak komuś wyrzucę rower do wisły to to też chyba nic się nie stanie bo ten chodnik do nikogo nie należy.
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
kod z obrazka*
Ankieta
Jak oceniasz rok 2023 pod kątem rozwoju infrastruktury rowerowej w Toruniu?
ankieta aktywna od: 2024-03-19 21:25

Wspierają nas
Sklepy i serwisy rowerowe w Toruniu

Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242

Wszystkie Prawa zastrzeżone. Cytowanie i kopiowanie dozwolone za podaniem źródła.
SRT na Facebook