Do szczęścia potrzeba tylko farby?
- Straż miejska ściga i karze mandatami poruszających się po ulicy Grudziądzkiej jednośladami. W jaki zatem sposób można szybko i bezpiecznie przejechać przez miasto? Czy nasze władze planują coś z tym zrobić? - dopytuje zainteresowany miłośnik dwóch kolek. - Pieniędzy na utworzenie ścieżki rowerowej nazbierało się już chyba z mandatów od rowerzystów? Wydaje mi się, że wystarczy odrobina dobrej woli, aby wydzielić pas na ulicy Grudziądzkiej dla kierowców jednośladów. Przecież farba niewiele kosztuje. Poza tym, kiedyś była w tym miejscu była jezdnia i toczył się regularny ruch samochodowy. Teraz słyszy się jak turyści narzekają, że Chełmno, niestety, jest bardzo nieprzyjazne dla rowerzystów. Czas zmienić tę niechlubną opinię.
Burmistrz mówi zdecydowane nie na pomysł poprowadzenia ścieżki rowerowej przez centrum miasta.
Na ulicy Grudziądzkiej ruch jest zbyt duży
- Niestety, ale na ulicy Grudziądzkiej jest zbyt duży ruch pieszych, na pewno nie poprę niebezpiecznego rozwiązania - mówi burmistrz Mariusz Kędzierski. - W ubiegłym roku ktoś potrącił starsza pani, miała złamaną rękę. Jeśli takim sytuacjom mogę zapobiegać, to na pewno będę to robił. Jest grupa normalnych rowerzystów, która spokojnie przejeżdżałaby przez miasto, ale są także tacy, którzy pędzą centrum miasta, ile Bozia dała sił w łydkach. Ci właśnie są groźni dla przechodniów.
Włodarz zastanawia się jednak, co zrobić aby problem zniknął i sprawić, by przez miasto można było przejechać jednośladami.
- Myślę o tym, aby zorganizować to tak, że rowerzyści będą wjeżdżać za Bramką Grudziądzką w ulicę Podmurną, do Rycerskiej - dodaje burmistrz. - Od ulicy Wodnej do rynku prowadzi z kolei ulica jednokierunkowa, więc trzeba tu będzie szukać jakiegoś rozwiązania.
Jan Jurczak, radny i prezes UKS Chełmno - klubu kolarskiego, nie pamięta czasów, kiedy po ulicy Grudziądzkiej jeździły samochody.
Ścieżki zostaną wytyczone w projekcie
- Ruch skierowany został na Aleje 3 Maja, ponieważ sama Bramka Grudziądzka utrudniała przejazd samochodom - tłumaczy Jan Jurczak. - Wysokie samochody i tak nie mogły pod nią przejechać.
Radny Jurczak wziął udział w naradzie z burmistrzem między innymi z przewodnikami z koła PTTK, którzy też dostrzegają brak ścieżek rowerowych w mieście.
- Zostanie nawet powołany zespół, który ma opracować projekt wytyczenia ścieżek dla rowerów w Chełmnie i w powiecie - zapowiada Jan Jurczak. - Złożą się na niego fachowcy z dziedziny drogownictwa, pracownicy Urzędu Miasta i Starostwa Powiatowego oraz członkowie Komisji Bezpieczeństw i Porządku Publicznego. Nie ma potrzeby budowania ich wszędzie, ale wykorzystania już istniejących, także gruntowych dróg.
Poza tym, na ten rok zaplanowane jest przedłużenie ścieżki rowerowej do Stolna, która obecnie kończy się na wysokości parku w Grubnie. Będzie ona prowadziła właśnie w kierunku miasta.
Jednośladem ze Stolna aż do Rybaków
- Przez miasto powiedzie aż w dół, do Rybaków, gdzie już są znaki rowerowe - informuje Jan Jurczak. - Zatem jeżeli ktoś uważa, że nasze miasto jest nieprzyjazne dla rowerzystów, to moge zapewnić, że to się będzie stopniowo zmieniało. Od razu się nie da, ale nie zapominamy o tym.
Zdaniem Zbigniewa Świdlikiewicza, p.o. komendanta Straży w Chełmnie, jego ludzie nie mają problemów z dorosłymi miłośnikami dwóch kółek.
Młodzież nie stosuje się do zakazów
- Kłopoty są z nastolatkami, którzy od wiosny do późnej jesieni wjeżdżają na główny deptak miasta i nie zważają na pieszych - mówi municypalny. - Jestem za tym, aby taka ścieżka w Chełmnie powstała. Często latem widzę, jak turyści, którzy przyjeżdzają na rowerach, z tobołkami prowadzą rowery ulicą Grudziądzką.
Jednak trzeba pamiętać, że na tę ulicę także wjeżdżają samochody dostarczające towar do sklepów.
- Trudno zatem skierować rowerzystów w ulicę Grudziadzką - podkreśla komendant. - Objazd Podmurną też jest kłopotliwy, bo dalej są ulice jednokierunkowe, niezbyt szerokie, z wąskimi chodnikami, przy których w dodatku często parkują samochody. To temat do dłuższych rozważań. Dodać jednak muszę, że w Toruniu po starówce też nie mogą jeździć rowerzyści. (dobre sobie - pogrubienie i powiększenie RT)
Monika Smól
Gazeta Pomorska, 10 kwietnia 2008
Komentarze użytkowników (6) |
pawel,
2008-05-20 19:46:23
Artykuł z początku kwietnia, przeglądając strony www umknął mi, ale obowiązkowo dziś go dodałem artykuł mistrz !!
Podejście władz Chełmna do spraw rowerzystów jest klasyczne dla naszego kraju. Wszystko jest sprowadzane do banału (pędzą centrum miasta, ile Bozia dała sił w łydkach), ciężko będzie coś zrobić (Od ulicy Wodnej do rynku prowadzi z kolei ulica jednokierunkowa, więc trzeba tu będzie szukać jakiegoś rozwiązania). Ale spokojnie już niedługo "zostanie nawet powołany zespół, który ma opracować projekt wytyczenia ścieżek dla rowerów w Chełmnie i w powiecie". Na razie najbardziej chyba cieszy sie straż miejska, która wystawia rowerzystom mandaty wnioskując z artykułu brak jakiekolwiek wiedzy okołorowerowej włodarzy Chełmna nie wróży dobrze tamtejszym rowerzystom. Zawsze jest jednak szansa, że wybudują jakiś chodnik z polbruku, postawia znak ciąg-pieszo rowerowy i propagandowo roztrąbia jakie to genialne udogodnienia dla rowerzystów są realizowane. na koniec:te tobołki które rowerzyści mają poprzypinane do rowerów to sakwy |
Maatzey,
2008-05-21 09:34:59
"W ubiegłym roku ktoś potrącił starsza pani, miała złamaną rękę. Jeśli takim sytuacjom mogę zapobiegać, to na pewno będę to robił."
Podobno w ubiegłym roku zdarzył się także wypadek z udziałem samochodu - kierowca stuknął swoim wozem inne auto. Proponuję zamknąć miasto dla samochodów, dopóki nie znajdą się rozwiązania techniczne całkowicie zapobiegające tego typu wybrykom. k Złoty Kalafior dla tego Pana! |
pietruch,
2008-05-26 22:15:20
Nie znam Chełmna, ale jeśli owa ul. Grudziądzka to deptak jak nasza Szeroka to raczej słusznie, że rowerzyści nie mogą sie tam poruszać. No niestety kontrpas rowerowy praktycznie w PL jest nieznany i teraz jajogłowi będą rozmyślać jak ten ruch rowerowy poprowadzić hihi! |
matixg,
2008-06-05 22:22:48
Przeczytałem artykuł, patrze w komentarze i 3 osoby napisały dokładnie to co pomyślałem czytając k |
konusek,
2008-06-19 22:04:21
Rozmawiamay o sezonie i turystyce, to kilka miesiecy w roku,
a "proza życia"? Miałem kiedyś okazję obserwować ruch na A-1 do Chełmnna, przed 6tą rano. W czasie mgły, to jest horror! Tyle rowerów! W czasie mgły, to jest horror! Przed lekcjami w Grubnie, o dużo jedzie znowu w druga stronę. Ścieżka jest konieczna. Sprawa rowerów na ulicach Chełmna: Godzina 8-ma środek tygodnia, "tramwaj" uczniowski z osiedli południa i PKSu kierunku szkół, setki młodych ludzi! Mam nadzieję, że inżynierowie ruchu to zauważyli? :wow |
julo,
2008-06-19 22:09:48
Nie zauważyli, bo jeżdżą samochodami, a kierowca samochodu widzi tylko inny samochód. Ten typ tak ma i tyle. |
Dodaj swój komentarz: |
2024-10-22 21:55 Rowerowa Masa Krytyczna - 26 października 2024 r. |
2024-09-26 21:46 Pismo do GDDKiA oddział Bydgoszcz w sprawie projektu rozbudowy DK 91 pomiędzy Toruniem a Łysomicami |
Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242