Witamy na stronie stowarzyszenia | Dzisiaj jest wtorek 21 stycznia 2025
Logowanie     Rejestracja     Home     Mapa serwisu     Kontakt     pl en de

Likwidacja drogi pieszo-rowerowej przy ul. Balonowej - list do wiceprezydetna Torunia A. Jeziorskiego. Autor Julo + ODPOWIEDŹ


Toruń, 5 maja 2008
Szanowny Panie Prezydencie.

Zwracam się do Pana, jako nadzorującego sprawy nieruchomości, geodezji i kartografii i podobne sprawy w naszym mieście, w związku z niedawnym zamknięciem drogi pieszo-rowerowej miedzy ul. Balonową i Grunwaldzką. Już pomijam to, że droga ta została za miejskie, czyli nasze pieniądze zbudowana, by służyć konkretnemu celowi - komunikacji rowerowej i pieszej na ważnym kierunku i w ważnym miejscu. W 2006 roku SMP UMK kupiła fragment terenu od miasta, niedawno zaś wypowiedziała umowę, na mocy której użyczała miastu, czyli OGÓŁOWI MIESZKAŃCÓW fragment drogi pieszo-rowerowej. Kuriozalnym jest, że MZD musiało płacić Spółdzielni za to użyczenie. Ale dlaczego do tego doszło? Ponieważ, jak mówi Wiktor Krawiec, dyrektor Wydz. Gospodarki Nieruchomościami "Spółdzielnia złożyła wniosek i uzyskała zgodę na sprzedaż,... wniosku nie sprawdzono pod kątem geodezyjnym,... nie wiedzieliśmy, że jest tam droga rowerowa" (cyt. za Gazetą Pomorską). A więc każdy może złożyć wniosek np. na sprzedaż kawałka drogi, ulicy, placu i otrzyma zgodę, a potem sobie ogrodzi płotem? To nieprawdopodobna niekompetencja urzędnika, który nawet nie sprawdził, co mieści się na sprzedawanym terenie. Czy to taka trudność sprawdzić, co znajduje się na określonym terenie, jakie były wcześniejsze decyzje odnośnie tego terenu ? Czy to nie jest przypadkiem OBOWIĄZEK i pierwsza czynność przy rozpatrywaniu takich wniosków, aby to sprawdzić?

Ale ja nie dziwię się, że miejscy urzędnicy nie znają miasta. Oto na spotkaniu w Akademii Myśli Społecznej, dotyczącym dróg rowerowych w Toruniu pokazywano zdjęcia niewłaściwie wykonanych i prowadzonych prac na drogach, i jeden z uczestników spotkania, pracownik MZD nie rozpoznał remontowanej Szosy Lubickiej. Nie jakiejś bocznej uliczki, tylko jednej z głównych tras wylotowych z miasta. Dzieją się w naszym mieście rzeczy złe, razi niekompetencja osób podejmujących ważne społecznie decyzje, projektanci nie potrafią wykonać prawidłowych projektów dróg rowerowych, niedostateczna jest jakość wykonania tych dróg i na domiar złego likwiduje się już istniejące drogi dla pieszych i rowerzystów. To chyba nie jest właściwe wykonywanie programu rozwoju sieci dróg dla rowerów przyjętego przez Radę Miasta.

Do tego niszczy się istniejące szlaki rowerowe (zdjęto znaki szlaku czerwonego od strony Balonowej, szlak na Bydgoszcz znalazł się za płotem budowy stadionu) i nikt niczemu nie jest winny, nie ma odpowiedzialnych. A tymczasem Kodeks ds wykroczeń mówi: "podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny kto....samowolnie niszczy, uszkadza, usuwa lub ustawia znak turystyczny" (Rozdział XI, art.85,par.2) Znaki turystycznego szlaku czerwonego może zdjąć jedynie uprawniony znakarz PTTK, bo PTTK jest gestorem szlaku. Tymczasem o likwidacji odcinka szlaku przezes OM PTTK pan Miłoszewski dowiedział się ode mnie, podobnie jak o zamknięciu szlaku na Bydgoszcz za płotem budowy. To takie są teraz obyczaje w naszym mieście, że każdy robi, co mu się podoba? Myślę, że miara niekompetencji się przebrała. Uprzejmie proszę, by zechciał Pan zrobić z tym porządek. I nie chodzi tu o spełnianie jakichś wydumanych żądań nawiedzonych rowerzystów, tylko o właściwe wypełnianie obowiązków przez urzędników, którzy organizują życie w mieście.

Z poważaniem Juliusz Wysłouch,Toruń.


Toruń dnia 27 maj 2008 r.

MZD-UE/7040/29/2008
Pan Juliusz Wysłouch
Szanowny Panie!

W nawiązaniu do Pańskiego wystąpienia w sprawie likwidacji drogi pieszo -rowerowej na odcinku od ul. Balonowej do ul. Grunwaldzkiej informuję, że przeprowadzone było postępowanie wyjaśniające. Wykazało, iż droga rowerowa poprowadzona była po terenie będącym od roku 1985 w wieczystym użytkowaniu Spółdzielni Młodych Pracowników UMK (w 2006 r. z mocy ustawy, prawo użytkowania wieczystego zostało przekształcone w prawo własności) w oparciu o porozumienie zawarte w 1999 r. przez Gminę Miasta Toruń, stanowiące dokument umożliwiający bezpłatne korzystanie z gruntu przez gminę. Zgodnie z tym porozumieniem, każdej ze stron służyło prawo jego wypowiedzenia. W tym przypadku wypowiedzenie wypłynęło ze strony spółdzielni, której Rada Nadzorcza podjęła stosowną uchwałę.

Prowadzenie przez Miejski Zarząd Dróg w marcu i kwietniu 2008 r. negocjacji w sprawie utrzymania przebiegu drogi rowerowej nie przyniosło rezultatu, a stanowisko spółdzielni jest, przynajmniej na razie, niezmienne.

Z uwagi na to, iż droga rowerowa nie jest zaliczana do kategorii dróg publicznych w rozumieniu Ustawy z dnia 21 marca 1986 r. o drogach publicznych (Dz.U z 2007 r. nr 19 poz. 115 z późn. zmianami) władający gruntem tj. Spółdzielnia Młodych Pracowników UMK mogła, zgodnie z prawem, doprowadzić  do fizycznej likwidacji tego odcinka drogi.

W tej sytuacji szukamy możliwości innego połączenia wykonanej drogi rowerowej z ul. Balonową. Najkorzystniejsze byłoby przeprowadzenie drogi rowerowej po przyległych terenach wojskowych, co wymaga ostatecznego uregulowania spraw terenowo-prawnych z Agencją Mienia Wojskowego.

W obecnej sytuacji istniejąca droga rowerowa, która prowadzi z ul. Gagarina w ul. Balonową ma swój dalszy ciąg na terenie leśnym, natomiast odcinek biegnący od strony ul. Grunwaldzkiej prowadzi do osiedla mieszkaniowego.

Zapewniam Pana, że Miejski Zarząd Dróg dołoży wszelkich starań, aby te dwa obecnie rozdzielne odcinki dróg rowerowych mogły powtórnie funkcjonować jako jedna całość.

Z poważaniem
Zastępca Prezydenta Miasta Torunia
Andrzej Jeziorski



wyedytowano: 2008-06-07 00:24
aktywne od dnia: 2008-06-07 00:23
drukuj  
Komentarze użytkowników (2)
pawel, 2008-06-07 00:31:46
czyli raczej nieprędko doczekamy się ponownego otwarcia tego pieszo-rowerowego ciągu  :/ a wszystkiemu są winne przepisy, które jak wiadomo biorą się z kosmosu. Niemniej odpowiedź rzeczowa i w terminie za co duży +  !!

dziękujemy szczególnie spółdzielni Młodych Pracowników UMK. Dobra robota Rado Nadzorcza!
  :o k hihi!
matixg, 2008-06-07 00:50:25
Miałbym ochotę samemu ten płot zburzyć ale sprawdzałem - trochę za solidny   :P
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
kod z obrazka*
Ankieta
Jak oceniasz rok 2023 pod kątem rozwoju infrastruktury rowerowej w Toruniu?
ankieta aktywna od: 2024-03-19 21:25

Wspierają nas
Sklepy i serwisy rowerowe w Toruniu

Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242

Wszystkie Prawa zastrzeżone. Cytowanie i kopiowanie dozwolone za podaniem źródła.
SRT na Facebook