W czwartek 16 listopada w czytelni toruńskiego CSW miała miejsce debata „Dlaczego warto wybrać rower”. Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Kocham Toruń - Wybieram Rower”, który nasze stowarzyszenie realizowało w latach 2021-23. Zapraszamy do lektury krótkiej relacji z wydarzenia oraz do zapoznania się z materiałami, jakie przygotowaliśmy z tej okazji.
Pierwszy prezentację pod tytułem „Co się dzieje wokół roweru w mieście - działania, narzędzia i aktorzy polityki rowerowej” przedstawił dr Michał Kwiatkowski z Katedry Studiów Miejskich i Rozwoju Regionalnego, Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. W trakcie jego wystąpienia poznaliśmy mechanizmy tworzenia miejskiej polityki rowerowej, kto za nią odpowiada i jakie są jej części składowe. Przedstawione zostały najważniejsze elementy infrastruktury rowerowej oraz ich zastosowanie w konkretnych sytuacjach. Fragment prezentacji został poświęcony tzw. działaniom miękkim czyli promowaniu roweru wśród mieszkańców. Całość ilustrowana była przykładami z Polski i zagranicy.
Niestety Wanda Nowotarska, Pełnomocnik Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego ds. komunikacji rowerowej nie mogła przyjechać do Torunia, ale obejrzeliśmy prezentację nagraną wcześniej zatytułowaną „Trasy rowerowe jako koło zamachowe rozwoju regionu. Pomorze Zachodnie”. Mogliśmy się dowiedzieć w jaki sposób marszałek województwa może realizować politykę rowerową i jaki cel mu w tym przyświeca. Było o strategii, było o planach o tym co już się udało osiągnąć oraz co zostanie wykonane w najbliższej przyszłości. Jeśli zamierzenia o których opowiadała Wanda zostaną zrealizowane w całości, to województwo Zachodniopomorskie będzie można stawiać jako wzór dla innych regionów Polski.
Joanna Jaroszyńska ze Stowarzyszenia Rowerowy Toruń zaprezentowała działania, jakie realizowaliśmy w ramach projektu „Kocham Toruń – Wybieram Rower” na przestrzeni ostatnich lat. Wytłumaczyła jaka idea przyświecała projektowi oraz przedstawiła każde działanie z osobna. Doświadczenia z realizacji projektu zostały zestawione z naszą działalnością, która rozpoczęła się już w 2006 roku. Druga część prezentacji to przedstawienie wniosków i rekomendacji odnośnie stanu infrastruktury rowerowej w Toruniu. Zaprezentowane zostały pokrótce nowe inwestycje drogowe, w tym te realizowane w ostatnich latach przez Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu, jak na przykład niezgodna z przepisami infrastruktura rowerowa, która powstała w ramach budowy linii tramwajowej na JAR.
Raport o stanie infrastruktury rowerowej w Toruniu w latach 2018 – 2023 wraz z rekomendacjami możecie znaleźć TUTAJ>>.
Raport – podsumowanie działań w ramach projektu „Kocham Toruń – Wybieram Rower” w latach 2021 – 23 możecie znaleźć TUTAJ>>.
Po prezentacjach odbyła się około godzinna debata podczas której porozmawialiśmy o problemach, jakie trapią toruńskich rowerzystów oraz jak je rozwiązać.
Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w debacie i poświęcili swój cenny czas aby posłuchać i porozmawiać o rowerach. Mamy nadzieję, że dowiedzieliście się czegoś nowego i ciekawego.
Do zobaczenia na wydarzeniach organizowanych przez nasze stowarzyszenie w roku 2024!
Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.
Komentarze użytkowników (0) |
Brak komentarzy. Bądź pierwszy - dodaj swój komentarz |
Dodaj swój komentarz: |
2024-10-22 21:55 Rowerowa Masa Krytyczna - 26 października 2024 r. |
2024-09-26 21:46 Pismo do GDDKiA oddział Bydgoszcz w sprawie projektu rozbudowy DK 91 pomiędzy Toruniem a Łysomicami |
Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242