Na dziesięciolecie działalności Stowarzyszenie Rowerowy Toruń postanowiło zrobić sobie prezent w postaci uzyskania statusu organizacji pożytku publicznego. Wpis otrzymaliśmy niejako rzutem na taśmę, gdyż na kilka dni przed urzędowym terminem. Na szczęście się udało i od tego momentu możemy cieszyć się z nowych przywilejów, m.in. z prawa do otrzymywania 1% podatku od osób fizycznych. Zatem jeśli będziecie składać deklaracje podatkowe za rok 2016 pamiętajcie, że możecie 1% przekazać na Rowerowy Toruń. Wystarczy w odpowiednią tabelkę dotyczącą przekazania 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP) wpisać nasz numer KRS: 0000299242. W zależności od tego ile uda nam się pozyskać z tego tytułu środków finansowych będziemy mogli bardziej efektywnie działać na rzecz promowania komunikacji rowerowej w Toruniu.
Od dawna bowiem uważam, że kwestie związane z promowaniem wśród mieszkańców idei zrównoważonego transportu są mocno zaniedbywane, nie wspominając już o edukacji związanej z bezpiecznym poruszaniem się czy znajomością wśród rowerzystów przepisów ruchu drogowego. W tej chwili temat rowerowy jest trochę zmrożony i przysypany śniegiem, ale jestem pewna, że wraz z nadejściem wiosny znowu jednym z częściej pojawiających się w mediach tematów będzie problem związany z rowerzystami. Niestety wiele informacji medialnych buduje narrację bazując na podsycaniu niechęci i animozji między uczestnikami ruchu. Za mało jest rzetelnych informacji i propozycji rozwiązań konkretnych problemów oraz prób łagodzenia konfliktów. Trzeba w końcu zacząć edukować i informować społeczeństwo w sposób mądry, także w sprawach związanych z transportem rowerowym. Kolejne wiadomości, że rowerzyści szaleją na chodnikach, piesi chodzą po drogach rowerowych, a kierowcy wymuszają pierwszeństwo na rowerzystach nie wpływają na poprawę sytuacji. Trzeba zmieniać ten negatywny przekaz, edukować i jeszcze raz edukować. Tymi kwestiami Rowerowy Toruń chce się zająć w kolejnych latach.
Organizacje pozarządowe robią w naszym kraju wiele dobrego. Zakres działań jest tak duży, że nie sposób w tym miejscu wymienić wszystkiego czym na co dzień zajmują się tysiące osób zaangażowanych w prace społeczne. Oczywiście i wśród organizacji pozarządowych znajdą się przysłowiowe czarne owce. Zawsze jest mi wstyd kiedy dowiaduję się, że niektórzy pod przykrywką działalności społecznej oszukują innych i działają niezgodnie z prawem. Przez takie organizacje tracą zaufanie społeczne inne, uczciwe fundacje czy stowarzyszenia. Trudno później to zaufanie szybko odbudować. Dlatego jeśli chcecie wesprzeć jakąś organizację upewnijcie się, że jej działania są przejrzyste i uczciwe. Kapitał społeczny buduje się latami, zaufanie można stracić bardzo szybko.
Joanna Jaroszyńska, Stowarzyszenie Rowerowy Toruń, Gazeta Pomorska, 16 stycznia 2017 r.
Komentarze użytkowników (0) |
Brak komentarzy. Bądź pierwszy - dodaj swój komentarz |
Dodaj swój komentarz: |
2024-10-22 21:55 Rowerowa Masa Krytyczna - 26 października 2024 r. |
2024-09-26 21:46 Pismo do GDDKiA oddział Bydgoszcz w sprawie projektu rozbudowy DK 91 pomiędzy Toruniem a Łysomicami |
Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242