Witamy na stronie stowarzyszenia | Dzisiaj jest niedziela 09 maja 2021
Logowanie     Rejestracja     Home     Mapa serwisu     Kontakt     pl en de
Stowarzyszenie Rowerowy Toruń

Rowerem po deptaku, bez mandatu? - artykuł z Nowości

Spytałam kilku miłośników dwóch kółek, jak jeździć rowerem po starówce. - Na czuja - odparli. Podpowiadamy, także sezonowym rowerzystom, jak na Starym Mieście nie dostać mandatu.

- Zasady zmieniają się tak często, że trudno połapać się w aktualnych przepisach - to opinia rowerzysty z Koniuch, który od wiosny do jesieni na starówkę przyjeżdża kilka razy w tygodniu. Można tylko pogratulować mu życiowego farta albo wyczucia przepisów. Do tej pory nie dostał mandatu od patrolu Straży Miejskiej.


- To norma, także wśród wielkich miłośników dwóch kółek. Torunianie nie wiedzą, jak jeździć rowerem po starówce - przyznaje Paweł Wiśniewski ze Stowarzyszenia Rowerowy Toruń.
Rzeczywiście strefa ruchu rowerowego na starówce jest co jakiś czas modyfikowana, ale czy często - to sprawa dyskusyjna. Z informacji rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg Agnieszki Kobus-Pęńsko wynika, że ostatni raz była zmieniana w czerwcu 2013 roku.
Rowerzysta z Koniuch wjeżdża zazwyczaj na ulicę Szeroką, ale nie wie, czy postępuje przepisowo.
Wyjaśniamy więc, że całkowicie wyłączone z ruchu rowerowego są dwa kluczowe odcinki ulicy Szerokiej - od Rynku Staromiejskiego do ulicy Łaziennej i od ulicy Łaziennej do ulicy Mostowej. Na pozostałym odcinku deptaka można jeździć bez strachu, że zarobi się mandat.
Warto też pamiętać, że z ruchu rowerowego wyłączona jest znaczna część ul. Królowej Jadwigi, od Małych Garbar do Rynku Nowomiejskiego.
Rowerzyści mogą przekraczać ul. Szeroką poruszając się ulicami: Łazienna-Szczytna, Szczytna-Łazienna, a także pomiędzy ulicami: Mostową, Podmurną, Strumykową, Przedzamcze, Wielkie Garbary i Małe Garbary. - Takie rozwiązanie umożliwia rowerzystom podróżowanie w relacjach północ-południe, ale ogranicza możliwość przejechania rowerem od Rynku Nowomiejskiego do Rynku Staromiejskiego i odwrotnie - uczula rzecznik MZD Agnieszka Kobus - Pęńsko.
Osiągalny na dwóch kółkach jest cały Rynek Nowomiejski i częściowo Rynek Staromiejski, w którym z ruchu rowerowego wyłączono odcinek od ul. Szewskiej do ul. Szerokiej. Otwarta dla rowerzystów jest ul. Różana oraz we fragmentach: ul. Żeglarska do skrzyżowania z ul. Kopernika (dalej jest tzw. Strefa Ograniczonej Dostępności), ul. Chełmińska od Szewskiej do Franciszkańskiej (dalej SOD) i ul. Szewska do ulicy Szczytnej.
Na pozostałych ulicach, szczególnie okalających Szeroką, warto uważnie czytać znaki drogowe, szczególnie tablice przy znaku B-1, a więc zakazu ruchu, które w wielu fragmentach dopuszczają przejazd rowerem.

Alicja Cichocka-Bielicka, Nowości>>, 20 marca 2015 r.wyedytowano: 2015-09-12 15:54
aktywne od dnia: 2015-03-11 15:49
drukuj  
Komentarze użytkowników (0)
Brak komentarzy. Bądź pierwszy - dodaj swój komentarz
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
Ankieta
Jak oceniasz rok 2020 pod kątem rozwoju infrastruktury rowerowej w Toruniu?
ankieta aktywna od: 2021-02-21 21:46

Sklepy i serwisy rowerowe w Toruniu

Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242

Wszystkie Prawa zastrzeżone. Cytowanie i kopiowanie dozwolone za podaniem źródła.
SRT na Facebook