Witamy na stronie stowarzyszenia | Dzisiaj jest niedziela 09 maja 2021
Logowanie     Rejestracja     Home     Mapa serwisu     Kontakt     pl en de
Stowarzyszenie Rowerowy Toruń

Budują ścieżki na potęgę. Prace budowlane trwają latem na terenie kilku gmin powiatu - artykuł z Gazety Pomorskiej Bydgoszcz

Bo otwarcie szlaku już 15 września. Najtrudniejsze zadanie inżynierskie jest do wykonania w gminie Koronowo, na moście w Okolu.

Ścieżką rowerową od granic powiatu toruńskiego do Pieczysk przez Bydgoszcz - pojechać mamy już 15 września! Realne? Sceptyków nie brakowało, ale prace przebiegają sprawnie i w bydgoskim starostwie są coraz pewniejsi, że inwestycja ta - największa tego lata- zakończy się w terminie.

Roboty trwają jednocześnie w wielu miejscach powiatu. Na trasie z Bydgoszczy do Koronowa i z Dąbrowy Chełmińskiej w kierunku Unisławia. - Z poboczy usunięta została już trawa i warstwa próchnicy. Wytyczono ścieżki. W niektórych miejscach wykonane są już także obrzeża chodników i podbudowę ścieżek. Jak do tej pory jestem z tych prac zadowolony - mówi Wojciech Porzych, starosta bydgoski.

Do ogromnego przedsięwzięcia zaangażowano trzy firmy. Najtrudniejsze zadanie stoi przed firmą Strabag, to ona realizuje obiekty inżynierskie. Mniej skomplikowane odcinki traktu przypadły firmom z gmin: Koronowo i Dąbrowa Chełmińska.

Budowa ścieżek to ratunek dla zabytkowego mostu kolejki wąskotorowej. Tędy wieść będzie ścieżka w kierunku Koronowa. Prace trwają. Konieczne jest zabezpieczenie osuwisk i konserwacja przęseł mostu. Ponadto, by zbudować nową kładkę, która będzie przedłużeniem mostu w kierunku Okola, trzeba było wbić pod nią 12 pali o średnicy 25 cm i długości 15 metrów każdy i zabetonować. Za 14 dni, gdy beton dojrzeje, prace będą kontynuowane - relacjonuje przebieg robót na moście starosta Porzych. Podkreśla, że gdyby nie budowa trasy dla rowerzystów nie byłoby pieniędzy na remont tego mostu i zabezpieczenie osuwisk. - Ministerstwo dawało pieniądze tylko na te osuwiska, które stanowiły zagrożenie dla obiektów infrastruktury. Te prace są wpisane w projekt budowy ścieżek rowerowych - informuje.

Już teraz sporo jest ścieżek rowerowych w powiecie bydgoskim, ale nie są one powiązane z osobą w jedną całość. Budowane teraz trakty stanowić mają dopełnienie istniejących już ścieżek. Pozwoli to bezpiecznie jechać trasą Unisław, przez Dąbrowę Chełmińska, Ostrome-cko do Bydgoszczy i dalej istniejącymi już w Bydgoszczy ścieżkami rowerowymi do drogi krajowej nr 25 w kierunku Koronowa. Wyjazd z Bydgoszczy możliwy będzie po budowanej teraz ścieżce rowerowej wzdłuż drogi krajowej nr 25 aż do granicy gmin Sicienko i Koronowo, gdzie ścieżka, która powstanie tego lata, połączy się z istniejącą drogą rowerową do Tryszczyna.

Za Gościeradzem ścieżka będzie biegła po śladzie kolejki wąskotorowej do mostu kolejki, a za nim w Koronowie połączy się z traktem na ulicy Pomianowskiego. Dalej rowerzysta będzie mógł wykorzystać istniejące już ścieżki rowerowe by bezpiecznie dojechać nad Zalew Koronowski.

Nie byłoby tej inwestycji, gdyby nie współdziałanie samorządów: Koronowa, Dąbrowy Chełmińskiej, Sicienka, Unisławia, starostwa toruńskiego, a także miasta Bydgoszczy oraz finansowej pomocy urzędu marszałkowskiego.Teraz pozostaje tylko trzymać kciuki.

Maja Stankiewicz, Gazeta Pomorska>>, 30 lipca 2014

 wyedytowano: 2014-08-03 01:02
aktywne od dnia: 2014-08-03 00:59
drukuj  
Komentarze użytkowników (2)
WOJT, 2014-08-06 18:58:17
Wniosek z tego że powstanie najdłuższa droga rowerowa w Polsce i pewnie w Unisławiu połączy się z trasą do Torunia. Byłby to też pierwsze prawdziwe połączenie rowerowe dwóch dużych miast w Polsce
WOJT, 2014-09-12 19:10:26
Jak trasa będzie wiodła przez Bydgoszcz? Czy będzie przebiegać przez Centrum Miasta czy jego obrzeżami. Jakoś nigdzie nie mogę znaleźć na ten temat informacji
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
Ankieta
Jak oceniasz rok 2020 pod kątem rozwoju infrastruktury rowerowej w Toruniu?
ankieta aktywna od: 2021-02-21 21:46

Sklepy i serwisy rowerowe w Toruniu

Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242

Wszystkie Prawa zastrzeżone. Cytowanie i kopiowanie dozwolone za podaniem źródła.
SRT na Facebook