Witamy na stronie stowarzyszenia | Dzisiaj jest niedziela 09 maja 2021
Logowanie     Rejestracja     Home     Mapa serwisu     Kontakt     pl en de
Stowarzyszenie Rowerowy Toruń

Toruń: Rowerowe absurdy: ścieżka czy chodnik? - artykuł z Gazety Pomorskiej

- Pasy straszą, rowerzyści i piesi wpadają na siebie - opisuje sytuację przy ul. Kościuszki pan Wojciech. - Sprawa jest kuriozalna.

Chodzi o ścieżkę rowerową, która przebiega przy ul. Kościuszki i mija m.in. przystanek autobusowy przy restauracji Herbowa.
- Ścieżka kilka razy dziwacznie krzyżuje się z chodnikiem: raz bliżej ulicy jest ścieżka rowerowa, raz bliżej jest chodnik - opisuje sytuację pan Wojciech. - Pół biedy, gdyby było jasne oznaczenie - problem jednak w tym, że zarówno na chodniku, jak i na części rowerowej są wymalowane pasy (przejście dla pieszych), choć być powinny oczywiście tylko na ścieżce rowerowej. W rezultacie gdzie jest ścieżka, a gdzie chodnik, rozstrzygnąć trudno. Przez to zarówno piesi, jak i rowerzyści korzystają z obydwu części, nie bardzo orientując się co jest przeznaczone dla nich, a to powoduje ryzyko wypadku.

Zebra na chodniku? To dla bezpieczeństwa
Zgłosiliśmy sprawę Miejskiemu Zarządowi Dróg - nie po raz pierwszy, bo już rok temu urzędnicy obiecywali naprawić drogowy chaos. Na obiecankach jednak się skończyło. Pracownicy MZD zmienili więc strategię - teraz tłumaczą, że obecne rozwiązanie przy ul. Kościuszki jest... bardzo dobre. - Ze względu na dużą liczbę osób korzystających na co dzień z przystanku zdarza się, że pasażerowie oczekują na autobus na drodze rowerowej - wyjaśnia Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzeczniczka prasowa MZD. - A rowerzyści korzystają wtedy z chodnika (z kostki betonowej) znajdującego się bliżej zatoki.
Po co jednak na chodniku namalowano pasy? - Aby zwrócić uwagę rowerzystom, że w tym miejscu pasażerowie wsiadają i wysiadają z autobusów - odpowiada rzeczniczka. - Oczywiście, nie jest to rozwiązanie idealne, lepiej byłoby, aby droga rowerowa poprowadzona została za przystankiem. Niestety, takie rozwiązanie na chwilę obecną nie jest możliwe.

Rozwiązanie? Banalne
Co więc zrobić? - Rozwiązać to można prosto - podpowiada nasz Czytelnik. - Po pierwsze należy zlikwidować niewłaściwe pasy, a po drugie dokładnie na wysokości przystanku autobusowego wymalować na chodniku dużą postać pieszego, a na ścieżce rowerowej postać rowerzysty - te dwa działania rozstrzygną wszelkie wątpliwości.

Po długich negocjacjach MZD zgodziło się w końcu, że może jednak coś zrobić się da. Na wysokości przystanku na ścieżce ma pojawić się kolejna zebra - pasy na chodniku zostaną po prostu przedłużone. Droga dla rowerów ma też zostać oznakowana symbolem pojazdu.
Czy tak się stanie? Sprawdzimy!

Alicja Wesołowska, Gazeta Pomorska>>, 17 lipca 2014

 wyedytowano: 2014-08-02 23:57
aktywne od dnia: 2014-08-02 23:54
drukuj  
Komentarze użytkowników (1)
mir, 2014-08-03 19:39:31
Bezmyślność, głupota i brak urzędniczej odpowiedzialności za źle wykonaną pracę wykazują w tym (i nie tylko w tym) miejscu pracownicy MZD. A pani rzecznik próbuje dorabiać do tego ideologię. Łatwiej im tak zwodzić ludzi tyle czasu (to chyba ich główne zajęcie) niż naprawić swoje błędy.
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
Ankieta
Jak oceniasz rok 2020 pod kątem rozwoju infrastruktury rowerowej w Toruniu?
ankieta aktywna od: 2021-02-21 21:46

Sklepy i serwisy rowerowe w Toruniu

Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242

Wszystkie Prawa zastrzeżone. Cytowanie i kopiowanie dozwolone za podaniem źródła.
SRT na Facebook