Witamy na stronie stowarzyszenia | Dzisiaj jest niedziela 09 maja 2021
Logowanie     Rejestracja     Home     Mapa serwisu     Kontakt     pl en de
Stowarzyszenie Rowerowy Toruń

Najpierw ścieżki, teraz pasy dla rowerów - artykuł z Nowości

W Bydgoszczy batalię o ich likwidację toczyli kupcy, którym pas zabierał miejsca parkingowe dla klientów. W Warszawie pasy przyjęto z wielkim entuzjazmem. Jak będzie w Toruniu?

Wyznaczenie pasów drogowych w ciągu Wałów Generała Sikorskiego, alei Solidarności czy ul. Warszawskiej to dopiero początek. Jeżeli pomysł spodoba się mieszkańcom, kolejne pasy dla roeweów mogą powstać np. w miejscu buspasa na Rubinkowie (wzdłuż ulic Dziewulskiego, Rydygiera czy Łyskowskiego), na Reja (od ul. Gagarina do ul. Broniewskiego) czy na ul. Łódzkiej (od ul. Andersa do ul. Podgórskiej, o ile taką możliwość potwierdzi analiza). Według Pawła Wiśniewskiego z Rowerowego Torunia, pasy to kolejny krok w stronę świadomego kreowania rowerowej infrastruktury na europejskim poziomie.

- Nie jestem zdziwiony, że wiele osób podchodzi sceptycznie do tego pomysłu, ale myślę, że o wadach będzie można mówić dopiero po jego wdrożeniu - tłumaczy. - Rozwiązania, które wprowadzamy w naszym mieście, naprawdę nie są niczym nowym - to sprawdzone modele wypracowane przez inne kraje. Jeszcze 10 lat temu nikt nie spodziewał się, że w Toruniu będziemy mieć tak wiele ścieżek rowerowych. Pasy rowerowe to nowość, która musi się przyjąć - dodaje.

Czy tak się stanie? W Bydgoszczy punktem zapalnym okazały się nie tyle pasy, co... miejsca parkingowe, które miały zniknąć po wydzieleniu pasa. Sprawę udało się rozwiązać dzięki utworzeniu miejsc postojowych na chodniku. 

W Toruniu takich problemów jak na razie uda się uniknąć. Pasy przewidziane są jedynie w miejscach, które nie kolidują z miejscami parkingowymi. 

Entuzjaści tego rozwiązania podkreślają ponadto, że pasy zapewnią rowerzystom większą widoczność na skrzyżowaniach, są również nieporównywalnie tańsze od budowy osobnej ścieżki.

Nowości>>, JOANNA POSADZY 8 MAJA 2014wyedytowano: 2014-06-07 00:01
aktywne od dnia: 2014-06-06 23:58
drukuj  
Komentarze użytkowników (0)
Brak komentarzy. Bądź pierwszy - dodaj swój komentarz
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
Ankieta
Jak oceniasz rok 2020 pod kątem rozwoju infrastruktury rowerowej w Toruniu?
ankieta aktywna od: 2021-02-21 21:46

Sklepy i serwisy rowerowe w Toruniu

Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242

Wszystkie Prawa zastrzeżone. Cytowanie i kopiowanie dozwolone za podaniem źródła.
SRT na Facebook