Witamy na stronie stowarzyszenia | Dzisiaj jest wtorek 11 maja 2021
Logowanie     Rejestracja     Home     Mapa serwisu     Kontakt     pl en de
Stowarzyszenie Rowerowy Toruń

Nowelizacja prawa ułatwia wytyczanie rowerowych szlaków na wałach - artykuł z Nowości

To, co przez dziesięciolecia było zakazane, teraz jest dopuszczalne, jazda rowerem po koronie wału przeciwpowodziowego, nie wiąże się już z ryzykiem otrzymania mandatu.

Niedawno Sejm RP uchwalił prezydencką nowelizację prawa wodnego ułatwiającą wytyczanie rowerowych szlaków turystycznych na wałach przeciwpowodziowych. 
Już na etapie prac nad ustawą inicjatywa spotkała się z poparciem położonych wzdłuż Wisły województw - deklarację o współpracy w tej sprawie podpisano podczas zorganizowanego przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego spotkania, które odbyło się w sierpniu ubiegłego roku w Grudziądzu. 

Tylko jeden sprzeciw

Nowelizacja ustawy prawo wodne znosi sankcje za jazdę rowerem po koronie wałów przeciwpowodziowych. Ułatwia też wyznaczanie ścieżek rowerowych oraz szlaków turystycznych pieszych i rowerowych na wałach. Za uchwaleniem noweli było 417 posłów, przeciw był jeden, 11 wstrzymało się od głosu. - To bardzo dobra wiadomość dla wszystkich rowerzystów - uważa pani Małgorzata, rowerzystka z Chełmna. - Wprawdzie na dwóch kółkach poruszam się najczęściej w obrębie miasta, jednak tak wycieczka za miasto od dawna chodzi mi po głowie - przyznaje rowerzystka.
Tereny, przez które przebiegają wały, ulokowane w pobliżu Wisły są zazwyczaj bardzo interesujące krajobrazowo, dlatego udostępnienie ich kolarzom daje nowe perspektywy dla rozwoju branży turystycznej. 
- Ich naturalne walory krajobrazowe w połączeniu z czystością środowiska oraz bogactwem fauny i flory są nie lada gratką - uważa Piotr Całbecki, marszałek województwa. - Otwarcie ich dla turystyki pieszej i rowerowej to krok we właściwym kierunku, który wpłynie na zwiększenie atrakcyjności turystycznej, a więc także wzrost potencjałów gospodarczych wiślanych regionów - przekonuje marszałek. 

Są przeszkody

Jednak sama litera prawa to o wiele za mało, by z tych możliwości pełnymi garściami czerpać. Na przykład „czarny szlak”, wytyczony kilka lat temu przez Towarzystwo Przyjaciół Dolnej Wisły, okrzyknięty wówczas najdłuższą trasą rowerową w Polsce. Jednak z 480 kilometrów, tylko kilkanaście ma wytyczonych na koronie wału przeciwpowodziowego. 
Kolejną przeszkodą, którą teraz trzeba pokonać, jest stan ścieżek ulokowanych na szczycie wałów. Najczęściej jest to porośnięte wysoka trawą klepisko lub równie mocno zniechęcająca do jazdy rowerem, nawierzchnia ułożona z betonowych ażurowych płyt.

Nowości>>, MAREK WOJCIEKIEWICZ, 9 MAJA 2014wyedytowano: 2015-07-12 13:45
aktywne od dnia: 2014-06-06 23:25
drukuj  
Komentarze użytkowników (0)
Brak komentarzy. Bądź pierwszy - dodaj swój komentarz
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
Ankieta
Jak oceniasz rok 2020 pod kątem rozwoju infrastruktury rowerowej w Toruniu?
ankieta aktywna od: 2021-02-21 21:46

Sklepy i serwisy rowerowe w Toruniu

Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242

Wszystkie Prawa zastrzeżone. Cytowanie i kopiowanie dozwolone za podaniem źródła.
SRT na Facebook