Witamy na stronie stowarzyszenia | Dzisiaj jest wtorek 11 maja 2021
Logowanie     Rejestracja     Home     Mapa serwisu     Kontakt     pl en de
Stowarzyszenie Rowerowy Toruń

Rowery z nielegalnymi reklamami muszą zniknąć ze Starówki - artykuł z Gazety Wyborczej Toruń

Na Starówce pojawił się nowy trend - przedsiębiorcy przypinają rowery, na których umieszczają tabliczki reklamowe. Myślą, że dzięki temu nie zapłacą za reklamę w pasie drogowym

Taki rower stoi przypięty do słupa przy Collegium Maius UMK i reklamuje kawiarnię, kawałek dalej na ul. Piekary ktoś przyczepił następny z tabliczką zachęcającą do kupna pierników i pamiątek. Podobny jest też na ul. Szerokiej, w okolicach Biedronki. Do ramy przypięto reklamę restauracji na ul. Mostowej. - Jeśli przedsiębiorcy myślą, że dzięki temu obejdą prawo, to są w błędzie - mówi Marian Arendt z Miejskiego Zarządu Dróg. - Rower z tabliczką jest taką reklamą jak stojak.

Według ustawy o drogach publicznych reklamą jest nośnik wizualny w jakiejkolwiek formie wraz z elementami konstrukcyjnymi i zamocowaniami zamieszczonymi w polu widzenia użytkowników drogi. - Rower przecież jest elementem konstrukcyjnym, a reklama na nim jest nośnikiem - dodaje Arendt. - Żebyśmy nie byli wrednymi urzędnikami, to myślę, że najpierw wystosujemy pismo ostrzegające, że taki rower jest reklamą i poprosimy o jego usunięcie.

Zanim MZD wyśle pismo, musi udokumentować, że rower z reklamą rzeczywiście stoi w którymś miejscu. Pojawia się wtedy pracownik, który fotografuje jednoślad zajmujący pas drogowy, bo potrzebna jest cała dokumentacja. Jeśli rower nie zostanie usunięty, MZD naliczy karę. Jest ona dziesięciokrotnością opłaty za reklamę na Starówce, która wynosi 3 zł za dobę za każdy metr kw.

Rower mógłby wrócić dopiero wtedy, gdy przedsiębiorca dostanie zgodę miejskiego konserwatora zabytków. A jak konserwator jej nie usunie, to taka reklama karana będzie podwójnie. Ale ci, którzy legalnie będą chcieli postawić reklamowy rower, mają nikłe szanse na dostanie pozwolenia. - Ode mnie na pewno nikt takiej zgody nie dostanie - mówi Andrzej Szmak, dyrektor Biura Toruńskiego Centrum Miasta. - Nie przewiduję takich reklam w miejscach chronionych przez listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Na Starówce można też spotkać "staczy", czyli osoby, które stoją na mieście z tablicami reklamowymi, a także mężczyznę ciągnącego wielką beczkę z reklamą browaru. Co z nimi? - Tak jak mówi definicja: reklama musi być usytuowana w pasie drogowym, a jak coś się rusza, to usytuowane nie jest - komentuje Arendt. - Człowiek stoi raz metr bliżej, a za drugim razem metr dalej, więc nie jest na stałe w jednym miejscu pasa drogowego. Nie możemy tutaj skutecznie interweniować, bo cały dowcip polega właśnie na usytuowaniu reklamy.

st, Gazeta Wyborcza Toruń, 11.11.2013 r.wyedytowano: 2015-07-12 13:28
aktywne od dnia: 2013-12-23 19:27
drukuj  
Komentarze użytkowników (1)
as, 2015-03-20 11:30:17
ZAPRASZAM NADGORLIWYCH URZĘDNIKÓW PĘDZĄCYCH ZA KASĄ DO ZAPOZNANIA SIĘ Z DEFINICJĄ ROWERU
A W TEJ DEFINICJI NIEMA NAWET SŁÓWKA O TYM ŻE ROWER JEST KONSTRUKCJĄ A TYLKO CYTUJĘ --Definicja roweru i wózka rowerowego

Rower w myśl ustawy Prawo o ruchu drogowym jest pojazdem nieprzekraczającym 9 dm szerokości i poruszanym siłą mięśni, przy czym dopuszcza się wyposażenie roweru w napęd elektryczny zasilany napięciem nie wyższym niż 48 V o znamionowej mocy ciągłej nie większej niż 250 W, którego moc wyjściowa zmniejsza się stopniowo i spada do zera po przekroczeniu prędkości 25 km/h[3].

Pojazd, który spełnia wymagania roweru, przekraczając jednak 9 dm szerokości, definiowany jest jako wózek rowerowy

TAK WIĘC COŚ TU
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
Ankieta
Jak oceniasz rok 2020 pod kątem rozwoju infrastruktury rowerowej w Toruniu?
ankieta aktywna od: 2021-02-21 21:46

Sklepy i serwisy rowerowe w Toruniu

Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242

Wszystkie Prawa zastrzeżone. Cytowanie i kopiowanie dozwolone za podaniem źródła.
SRT na Facebook