Witamy na stronie stowarzyszenia | Dzisiaj jest piątek 07 maja 2021
Logowanie     Rejestracja     Home     Mapa serwisu     Kontakt     pl en de
Stowarzyszenie Rowerowy Toruń

Zawsze warto używać kasku - artykuł z Nowości

Rozmowa z asp. KRZYSZTOFEM DANKOWSKIM z Wydziału Ruchu Drogowego, o korzystaniu z chodników i ścieżek przez cyklistów, którzy zdaniem pieszych i kierowców nie zawsze przestrzegają zasad.

Jak przestawia się statystyka wypadków z udziałem rowerzystów na osiedlach Rubinkowo i Na Skarpie?

W tym roku doszło do 42 zdarzeń z udziałem rowerzystów na terenie miasta i powiatu toruńskiego, z czego 13 na osiedlu Rubinkowo.

Jakie to były zdarzenia - kolizje samochodu z rowerem, zderzenie dwóch rowerów na ścieżce rowerowej, czy może potrącenia pieszych na chodnikach?

Na ścieżkach rowerowych nie odnotowano zderzeń rowerów pomiędzy sobą lub z innym pojazdem, a także przypadku potrącenia pieszego. Opisane zdarzenia dotyczą głównie zderzeń pojazdów silnikowych z rowerami, wynikających z winy rowerzysty, na przykład kiedy jedzie on wzdłuż jezdni po chodniku, a następnie chce skręcić i w tym celu przecina ulicę. Kierowca wówczas nie ma możliwości, żeby odpowiednio zareagować, spodziewa się bowiem wyłącznie pieszego, który porusza się ze zdecydowanie mniejszą prędkością niż rower.

Czy przyczyną wypadków bywa również nietrzeźwość cyklistów, brak prawidłowego oświetlenia jednośladu lub brak sygnału dźwiękowego (dzwonka, klaksonu), tak zwana „jazda bez trzymanki”, rozmowa przez telefon komórkowy?

Nie odnotowano przypadku sprawstwa w kolizji drogowej będącego wynikiem wpływu alkoholu. Wielokrotnie otrzymywano sygnały od obywateli, ujawniano również w bieżącej służbie wykroczenia polegające na niewłaściwym stanie technicznym (brak oświetlenia) lub jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy - stosowano wówczas postępowanie mandatowe. W jednym przypadku z WRD KMP kontaktował się ojciec studenta, ukaranego za jazdę bez trzymania rąk na kierownicy i zarzucał, że za takie „błahostki” nie powinny być stosowane mandaty. Dodajmy, ze był to student PRAWA. Niestety, takie zachowanie rowerzysty powoduje zagrożenie, bowiem nie ma on możliwości reagowania w sposób dostateczny na zmieniającą się na drodze sytuację.

Ścieżki rowerowe są prawidłowo użytkowane?

Nie umiem odpowiedzieć na to pytanie. Zdarza się jednak, że obok ulicy wyznaczona jest droga dla rowerów, a rowerzyści korzystają z jezdni - jest to wówczas zabronione.

Rowerzysta powinien mieć założony kask?

Nie musi mieć kasku, ale względy bezpieczeństwa podpowiadają, że właściwym jest jego używanie, podobnie jak i pozostałych środków chroniących ciało - ochraniaczy kolan i łokci. Szczególnie ważne jest używanie elementów odblaskowych, zwłaszcza przez dzieci.

Czy rowerzyści jeżdżą za szybko?

Nie odnotowano przypadków przekroczenia prędkości przez rowery, zwłaszcza że w tym zakresie przepisy są takie same jak dla samochodów.

Zdarza się, że piesi zgłaszają zauważone przewinienia rowerzystów? A może robią to inni, prawidłowo jeżdżący cykliści?

Piesi skarżą się na nieostrożną jazdę rowerzystów po chodniku.

Czy prowadzący jednoślady są pouczani albo karani mandatami?

Zdarzają się mandaty karne, jak i pouczenia.

Jarosław Wadych, Nowości>>, 12 Października 2012;



wyedytowano: 2015-07-12 13:06
aktywne od dnia: 2012-10-21 23:22
drukuj  
Komentarze użytkowników (3)
pawel, 2012-10-21 23:29:50
aby było jasne - artykuł został zamieszczony na stronie z kronikarskiego obowiązku  :P
julo, 2012-10-22 13:19:59
Chyba widziałem tego od "błahostek" albo jakiego jego klona. Wieczór, ciemno, gość bez świateł, łapy w kieszeni i grzeje taki po chodniku, i przejściu dla pieszych. Mało mnie nie skasował. Kawał chłopa ze 190 cm na wielkim "holendrze". Przyznać się, który to?
malgosia, 2012-10-24 13:44:39
Same przypadki ekstremalne. Z jednej strony plaga rowerzystów totalnie nieoświetlonych, a z drugiej zalecenia policji żeby nie tylko kask nosić ale jeszcze ochraniacze na kolana i łokcie!!!  :D
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
Ankieta
Jak oceniasz rok 2020 pod kątem rozwoju infrastruktury rowerowej w Toruniu?
ankieta aktywna od: 2021-02-21 21:46

Sklepy i serwisy rowerowe w Toruniu

Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242

Wszystkie Prawa zastrzeżone. Cytowanie i kopiowanie dozwolone za podaniem źródła.
SRT na Facebook