JM Rektor
Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
prof. dr hab. Andrzej Tretyn
Na wstępie – proszę przyjąć moje szczere gratulacje z okazji nominacji na zaszczytne stanowisko Rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
Nawiązując do petycji z dnia 1-go czerwca 2011r., adresowanej do ex-JM Rektora, Pana prof. dr. hab. Radzimińskiego, która dotyczyła bezpiecznych miejsc parkingowych dla rowerów – i na którą otrzymałem zapewnienie zabezpieczenia środków na ten cel w Budżecie Uczelni, pragnę zaoferować Panu swoją pomoc i współpracę w tej kwestii.
Infrastruktura rowerowa na terenie UMK wymaga modernizacji. Coraz większe grono pracowników i studentów wybiera rower jako najwygodniejszą i najszybszą formę transportu. Przyczynia się do tego niewystarczająca oferta komunikacji miejskiej, kosztowna eksploatacja samochodów oraz – co najważniejsze – dobroczynny wpływ na kondycję zdrowia. Koniecznym jest zatem zapewnienie rowerzystom przyzwoitych warunków do jazdy oraz parkowania roweru.
Chciałbym w tym piśmie przedstawić Panu obecną sytuację parkingową w najbliższym otoczeniu gmachów: Rektoratu, Wydziału Chemii, Wydziału Sztuk Pięknych (gmach Edukacji Artystycznej, przy ul. Sienkiewicza 4) i Biblioteki Głównej. Na załączonych zdjęciach widać, że potrzebne są nowe parkingi dla rowerów.
Na pierwszej fotografii (Fot. 1) widać obłożenie jedynego stojaka, który znajduje się tuż przy wejściu do Rektoratu. Obok – przewrócony podmuchem wiatru rower jednego ze studentów, któremu nie udało się zaparkować jednośladu przy stojaku. Na marginesie dodam, że w wyniku takich wywrotek powodowanych brakiem odpowiedniego i stabilnego miejsca do parkowania – nasze rowery narażone
są na uszkodzenia. Przy stojakach starego typu tzw. „wyrwikółkach” nie ma możliwości zapięcia roweru jednocześnie za ramę i koło, co zmniejsza możliwość stabilnego ustawienia pojazdu.
Na następnych fotografiach (Fot. 2 i 3) widać mało funkcjonalny stojak rowerowy, usytuowany wzdłuż podjazdu dla wózków inwalidzkich, vis-à-vis SPNJO i Biura Promocji. W chwili obecnej stojak ten został odnowiony lecz tego typu konstrukcja nie spełnia przyjętych standardów jeśli chodzi o wygodę i bezpieczeństwo parkowania rowerów.
Na Fot. 4 widać obłożenie rampy – podjazdu, przy Wydziale Chemii. Każdego dnia parkują tu dziesiątki osób – wśród nich pracownicy i studenci. Odpowiednim zatem byłoby umieszczenie stojaków rowerowych typu „odwrócone U” jak najbliżej wejść do budynków. Argumentem popierającym konieczność montażu „stojaków U-kształtnych” niech będzie fotografia (Fot. 5) ukazująca jakim powodzeniem cieszy się parking pod Biblioteką Główną. Parking urządzony z tego typu stojaków zapewnia stabilne i bezpieczne parkowanie jednośladów oraz jest wizytówką Uczelni.
W miarę możliwości wskazane byłoby stosowanie zadaszeń nad stojakami rowerowymi w celu ochrony pojazdów przez złymi warunkami atmosferycznymi.
Kolejna istotna sprawa na którą chciałbym zwrócić uwagę Pana Rektora to właściwe oznakowanie dróg na terenie miasteczka uniwersyteckiego. Znak drogowy B-1 „Zakaz ruchu w obu kierunkach” usytuowany jest przy klubie „Od Nowa” z tabliczką uzupełniającą - zezwala na wjazd rowerów od ul. Olszewskiego jednak już przy Auli stoi kolejny znak B-1, który nie uwzględnia rowerzystów. Zatem zgodnie
z prawem rowerzysta, aby dostać się pod rektorat, czy SPNJO musi de facto zejść z roweru i prowadzić go aż do miejsca docelowego, co oczywiście mija się z ideą jednośladu. Proszę zatem o uzupełnienie oznakowania drogowego.
Liczę na pozytywne ustosunkowanie się Pana Rektora do treści zawartych w powyższym piśmie.
Z uszanowaniem:
lic. Szymon J. Klaus
Wydział Sztuk Pięknych UMK
Fot. 1 Stojak przy wejściu do gmachu Rektoratu
Fot. 2 Stojak rowerowy vis-à-vis SPNJO i Biura Promocji
Fot. 3 Stojak rowerowy vis-à-vis SPNJO i Biura Promocji - zbliżenie
Fot. 4 Wydział Chemii
Fot.5 Wzorcowe stojaki typu „odwrócone U”, pod Biblioteką Główną UMK
Fot. 6 Stojak rowerowy przy Wydz. Sztuk Pięknych, na ul. Sienkiewicza №4. Pracownicy skarżą się na częste kradzieże jednośladów.
Komentarze użytkowników (0) |
Brak komentarzy. Bądź pierwszy - dodaj swój komentarz |
Dodaj swój komentarz: |
2024-12-27 10:22 Propozycje i uwagi w ramach inicjatywy Konsultujemy organizację ruchu na Bydgoskim Przedmieściu – etap 1. |
2024-12-19 22:31 Podróż Moniki szlakiem Green Velo przez Lubelszczyznę, Roztocze i Podkarpacie - WAKACJE 2024 |
2024-12-18 22:05 W poszukiwaniu Troli - Norwegia 2024 - rowerowa wyprawa Aliny, Ani i Roberta - Wakacje 2024 |
2024-12-16 22:31 Wyprawa Grzegorza i Sławka po szlaku Green Velo cześć 3 (oby nieostatnia) - WAKACJE 2024 |
2024-12-15 21:46 Beata i Bogusław zwiedzają zwiedzają Bergen - WAKACJE 2024 |
Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242