Witamy na stronie stowarzyszenia | Dzisiaj jest środa 24 kwietnia 2024
Logowanie     Rejestracja     Home     Mapa serwisu     Kontakt     pl en de
Stowarzyszenie Rowerowy Toruń

trasa 23 - Pętle (4) między Toruniem i Chełmżą

Na sobotę i dni świąteczne, a także letnie późne popołudnia proponuję cztery warianty spokojnej jazdy w obszarze na północ od Torunia, po wyjątkowo płaskim terenie i dobrych asfaltowych drogach, a więc jazda dla każdego.

            Drogami wyjazdowymi i wjazdowymi będą zawsze: Toruń - Chełmno (553) i Toruń - Gdańsk (1), zależnie od siły i kierunku wiatru. Zataczać będziemy pętle zawsze tak, ażeby na "jedynce" mieć wiatr raczej w plecy.

                       Wariant I: Pętla najmniejsza (Piwnice)

Wyjeżdżamy z Torunia drogą nr 553 w kierunku Unisławia. Droga jest o dobrej nawierzchni i na całej swej długości zadrzewiona. Przy słabym niedzielnym ruchu, jedynie samochodów osobowych, dojeżdżamy po ok.14 km do miejscowości Różankowo. Skręcamy w prawo w drogę nr 552 w kierunku na Łysomice. Po niespełna 2 km osiągamy Piwnice i po lewej stronie widzimy teleskopy Obserwatorium Astronomicznego UMK. Następnie przejeżdżając przez Lulkowo po 5 km dojeżdżamy do Łysomic, gdzie skręcamy w prawo i od Torunia dzieli nas jeszcze ok. 7 km. Do dyspozycji mamy szerokie pobocze drogi nr 1.

            Warte jest odnotowania, że w objechanym przez nas trójkącie znajduje się rezerwat przyrody "Las Piwnicki" o powierzchni ok. 37 ha utworzony dla ochrony lasu sosnowo - dębowego i grądowego. 300 - letnie dęby nie są tutaj rzadkością. Znajduje się tu również stacja botaniczna UMK. Toczący leniwie wody potoczek, to "Struga", która płynąc dalej przez lasy Olka i Barbarki zasila wody Górnego Kanału i pod Czarnowem znajduje ujście w Wiśle.

                        Długość trasy: 27 - 28 km

                        Czas przejazdu: 1,5 - 2 godziny.

                                   Wariant II: Pętla mała (Świerczynki)

            Wyjeżdżamy z Torunia jak w W.I. i mijając Różankowo po ok. 14 km osiągamy Świerczynki, mając po lewej stronie kościół (Parafialny z przełomu XIII/XIV w. p.w. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty. Kościół był wielokrotnie przebudowywany (ostatni raz w 1914 r.), zachowując jednakże styl gotycki), który jest oczywiście wart zwiedzenia, skręcamy w prawo na Kowróz. Mijając po prawej byłe majątki Świerczyny i Kowrózek, po ok. 5 km znajdziemy się na skrzyżowaniu z drogą z Brąchnowa. Przejeżdżając przez Kowróz (do obejrzenia przy drodze stacja hodowli roślin) i Wytrębowice po następnych 5 km, w Ostaszewie wjeżdżamy na "jedynkę". Do Torunia pozostało nam ok. 11 km.

                             Długość trasy:   ok. 35 km

                             Czas przejazdu: 2 - 2,5 godziny.

                                  Wariant III: Pętla średnia (Brąchnowo)

            Wyjeżdżamy z Torunia jak w W.I. i mijając Różankowo oraz Świerczynki po ok. 15 km osiągamy starą stację kolejową w Pigży. Za nią skręcamy w prawo w kierunku na Chełmżę. Czeka nas teraz ok. 10 km spokojnej jazdy dobrą drogą asfaltową typowym terenem rolniczym. Przejeżdżać będziemy przez Pigżę, Brąchnowo, Brąchnówko i Browinę, w której skręcimy w prawo na Grzywnę, opuszczając główny kierunek chełmżyński. Dojeżdżamy do "jedynki", a od Torunia dzieli nas jeszcze ok. 15 km. Po drodze dla relaksu możemy odwiedzić, leżące przy drodze ciekawe Centrum Ogrodnicze, czynne również w niedziele.

                              Długość trasy:   ok. 40 km

                               Czas przejazdu:   ok. 3 godzin.
 

            Wariant IV: Pętla duża (Biskupice)

            Z Torunia wyjeżdżamy jak wyżej i po niespełna 20 km dojeżdżamy w Łubiance do skrzyżowania z drogą Zławieś - Chełmża (nr 546), gdzie skręcamy w prawo. Po 2 km jesteśmy w Biskupicach (otwarty w niedzielę sklep spożywczy), gdzie godny zwiedzenia jest stary kościół (Pierwsza wzmianka o Biskupicach pochodzi z roku 1251, o kościele p.w. św. Marii Magdaleny z 1338. Kościół był drewniany, a obecny kształt otrzymał w latach 1760 - 1764. Zbudowany z kamienia polnego w stylu jest eklektyczny. Przy wejściu głównym oglądamy gotycką kropielnicę granitową ustawioną na trzonie stanowiącym pierwotnie fragment gotyckiego portalu z XIV w.

            Z prawej strony kościoła znajduje się zbiorowa mogiła - pomnik martyrologii pomordowanych przez hitlerowców znaczniejszych obywateli (wójt, nauczyciele, dobrzy rolnicy) okolicznych wiosek w październiku 1939 r. Ich szczątki ekshumowano po wojnie z lasów Lulkowa i Barbarki. Ogółem w okresie okupacji Niemcy zamordowali ok. 30 parafian.)

             Po niespełna 6 km wyjeżdżamy w Kończewicach na znaną nam "jedynkę". Do Torunia mamy ok. 20 km i zalecaną w Ostaszewie przerwę na odpoczynek i zwiedzenie Centrum Ogrodniczego.

                              Długość trasy:   niespełna 50 km

                              Czas przejazdu:   ok. 4 godzin.


wyedytowano: 2007-05-25 23:51
aktywne od dnia: 2007-04-03 22:37
drukuj  
Komentarze użytkowników (4)
macias, 2008-06-01 14:39:52
Te wszystkie trasy da sie przeciac w polowie zjezdzajac droga przez Browine i Lulkowo do Torunia. W wielu partiach jest asfalt, a w pozostalych solidnie ubita droga.

Jazda jedynka do Torunia to szalenstwo, nie dosc ze przyjemnosc zadna, bo asfalt i spaliny, to jeszcze wariaci (tzw. kierowcy) pedza jak opetani. Strach noge postawic na tej drodze.
smiglo, 2009-08-18 14:17:26
jedynka jest fajna, kiedyś prawie zawsze tam jeździłem na dłuższych wypadach. później mi się znudziła i jak już się przyzwyczaiłem do miejskich ulic to zaczęło wydawać mi się na jedynce niebezpiecznie.

Nie polecam tam jeździć w czasie jakichś prac polowych, bo albo śmierdzi obornikiem, albo rzepak koszą albo inne świństwa...
edijoe, 2009-08-19 02:32:30
Nie bardzo rozumiem, jaki jest sens zamieszczania trasy, której połowa prowadzi drogą szybkiego ruchu...   :wow

Chyba, że chodzi o pokazanie, jaki to ja jestem hardkor. Może to i jest dobra trasa dla trenujących szosowców, którzy często jadą w grupie i po prostu muszą swoje kilometry z odpowiednią prędkością gdzieś zrobić - ale po co reklamować ją tutaj?

Od Lulkowa na Kowróz prowadzi pusta piękna gładka asfaltówka. Do Lulkowa z Ugorów też się bez problemu można dostać rowerem. (!)

Zachęcanie rowerzystów do jazdy "naszą drogą nr 1" to raczej usiłowanie morderstwa   :bad
wwwb, 2010-08-25 13:08:40
Przejazd taką trasą to tak jakby autor miał do dyspozycji jedynie mapę drogową! Co to za przyjemność jeździć wśród spalin? Ja odradzam nie tylko 1 ale i drogę na Unisław szczególnie godzinami szczytu. tym bardziej że obok są świetne trasy leśne!

  :bad
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
kod z obrazka*
Ankieta
Jak oceniasz rok 2023 pod kątem rozwoju infrastruktury rowerowej w Toruniu?
ankieta aktywna od: 2024-03-19 21:25

Wspierają nas
Sklepy i serwisy rowerowe w Toruniu

Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242

Wszystkie Prawa zastrzeżone. Cytowanie i kopiowanie dozwolone za podaniem źródła.
SRT na Facebook