Toruńskie Starostwo Powiatowe właśnie rozstrzygnęło przetarg na budowę trasy do Osieka
System dróg rowerowych w regionie ma zostać powiązany w całość tak, aby na dwóch kółkach można było bezpiecznie przedostać się z Chełmna aż do Koronowa.
Do pełnej rowerów oraz udogodnień dla cyklistów Holandii jeszcze nam daleko, jednak właśnie mamy szansę nieco się do tego raju dla cyklistów przybliżyć. W powiecie toruńskim trwa budowa trasy rowerowej z Torunia do Unisławia, lada moment ruszą prace na kolejnym szlaku.
W sierpniu będzie umowa
- Właśnie rozstrzygnęliśmy projekt na budowę ścieżki z Torunia do Osieka - mówi Agnieszka Niwińska, rzeczniczka starostwa. - Jeszcze w sierpniu ma zostać podpisana umowa, budowa powinna ruszyć już w tym roku, by zgodnie z planem, w przyszłym roku się zakończyć.
Przez ten czas odpowiedzialne za to zadanie ekipy budowlane stworzą dwunastokilometrowy szlak łączący Toruń przez Złotorię, Grabowiec, Silno i Dzikowo z Osiekiem. Tak jak i w przypadku drogi do Unisławia, poza samą trasą powstaną także miejsca, w których zmęczeni cykliści będą mogli złapać oddech.
Regionalna sieć szlaków rowerowych dość dynamicznie się więc nam rozrasta. Co tu jednak zrobić, aby kolejne jej węzły łączyć z sensem? Na to będą uważali gospodarze gmin powiatów chełmińskiego, toruńskiego i bydgoskiego, którzy na początku września mają w Urzędzie Marszałkowskim podpisać list intencyjny dotyczący łączenia budowanych na ich terenach szlaków rowerowych.
- Chodzi o to, aby stworzyć jeden spójny system pozwalający rowerzystom podróżować wygodnie i bezpiecznie z Chełmna na przykład aż do Koronowa - dodaje Agnieszka Niwińska.
W powiecie toruńskim poszczególne elementy tego systemu będą miały w sumie ponad 70 kilometrów długości. Pierwszą jego częścią ma być budowana właśnie ścieżka rowerowa prowadząca z Torunia do Unisławia. Szlak ten daje drugie życie zlikwidowanej przed laty linii kolejowej z toruńskiego Dworca Północnego do Unisławia. Asfalt, po którym potoczą się rowery, jest dziś bowiem wylewany m.in. na ogołocony z torów nasyp kolejowy. Pierwsze dzwonki, zamiast dawnych kolejowych gwizdków, zabrzmią tu jeszcze w tym roku. Przynajmniej powinny, bo w tym czasie inwestycja ma być zakończona.
Kolejnym etapem rozbudowy powiatowej sieci rowerowej będzie wspomniana już trasa z Torunia do Osieka. Podczas jej budowy, starostwo przygotuje kolejną podobną inwestycję. - Będzie to droga z Torunia do Chełmży z odnogą prowadzącą do Kamionek - tłumaczy Agnieszka Niwińska.
Ze wszystkich trzech to przedsięwzięcie będzie najtrudniejsze. Szlak amatorów najpopularniejszego kąpieliska torunian ma liczyć 34 kilometry długości.
W sumie rozbudowa powiatowych ścieżek rowerowych będzie kosztowała niemal 40 milionów złotych. Realizacja projektu jest oczywiście możliwa między innymi dzięki wsparciu z unijnej skarbonki.
Warto wiedzieć
List w sprawie połączenia szlaków
List intencyjny dotyczący budowy wojewódzkiego systemu szlaków rowerowych zostanie podpisany 3 września. Swoje autografy złożą pod nim: marszałek województwa oraz prezydent Bydgoszczy, starości powiatów: bydgoskiego, chełmińskiego i toruńskiego oraz wójtowie gmin: Sicienko, Dąbrowa Chełmińska, Koronowo i Unisław.
Szymon Spandowski, Nowości, 18 Sierpnia 2012;
Komentarze użytkowników (0) |
Brak komentarzy. Bądź pierwszy - dodaj swój komentarz |
Dodaj swój komentarz: |
2024-12-27 10:22 Propozycje i uwagi w ramach inicjatywy Konsultujemy organizację ruchu na Bydgoskim Przedmieściu – etap 1. |
2024-12-19 22:31 Podróż Moniki szlakiem Green Velo przez Lubelszczyznę, Roztocze i Podkarpacie - WAKACJE 2024 |
2024-12-18 22:05 W poszukiwaniu Troli - Norwegia 2024 - rowerowa wyprawa Aliny, Ani i Roberta - Wakacje 2024 |
2024-12-16 22:31 Wyprawa Grzegorza i Sławka po szlaku Green Velo cześć 3 (oby nieostatnia) - WAKACJE 2024 |
2024-12-15 21:46 Beata i Bogusław zwiedzają zwiedzają Bergen - WAKACJE 2024 |
Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242