Przybywa ścieżek rowerowych, remontowane są istniejące. Miasto inwestuje też w stojaki do bezpiecznego parkowania jednośladów.
Przy ul. Kościuszki, na odcinku od Łąkowej do Grudziądzkiej powstaje ścieżka rowerowa. Miasto postanowiło także zamontować stojaki rowerowe na Rynku Staromiejskim, w pobliżu Ratusza, Domu Harcerza oraz budynku poczty.
Stojaki do 15 sierpnia
Jak podaje na swojej stronie internetowej MZD, wpłynęło ponad 50 zgłoszeń z propozycjami miejsc, w których powinny stanąć stojaki. W pierwszej turze zamontowanych zostanie ich 105. Powinny one zostać zamontowane do 15 sierpnia.
Ogółem stanie 70 stojaków ze stali ocynkowanej, 30 stylowych i 5 w formie okręgu, które zostaną zamontowane na słupkach wygrodzeniowych. Każdy z nich umożliwi wygodne oparcie roweru oraz bezpieczne przypięcie za ramę i koło. Do jednego stojaka można przypiąć 2 rowery.
Łączna liczba zgłoszeń, to ponad 250, dlatego MZD rozważa montaż kolejnych stojaków po wakacjach. Koszt zamontowania stojaków, to ponad 26 tys. zł. Z kolei termin zakończenia prac przy ul. Kościuszki upływa 31 lipca.
Środki z programu rozwoju
- W Toruniu obowiązuje program rozwoju komunikacji rowerowej. Z tych środków realizowane są inwestycje mające na celu rozbudowę infrastruktury rowerowej - mówi Joanna Jaroszyńska ze Stowarzyszenia Rowerowy Toruń. - Fragment drogi rowerowej przy ul. Kościuszki połączy tę ulicę z Grudziądzką, likwidując wąski i niebezpieczny przejazd. Jest to o tyle istotne, że korzystało z niego bardzo wielu rowerzystów. W przyszłości będzie można poprowadzić ścieżkę wzdłuż ul. Grudziądzkiej.
Nie są to jedyne inwestycje realizowane przez miasto. W tym roku do użytku oddana została droga rowerowa przy ul. Polnej. W kolejce czekają także te przy ul. Skłodowskiej-Curie oraz Bema - ta zrealizowana zostanie przy okazji budowy hali widowiskowo-sportowej.
- Miejmy nadzieję, że te fragmenty w przyszłości stworzą spójną sieć ścieżek, pozwalających na połączenie wszystkich części Torunia. Idealna sytuacja to taka, gdy z każdej dzielnicy będzie można dojechać na Starówkę. W tej chwili najlepiej wypada pod tym względem Bydgoskie Przedmieście, dzięki ul. Bydgoskiej i Mickiewicza. Nie wszędzie sytuacja jest tak komfortowa. Przykładowo Rubinkowo, w związku z budową mostu i wprowadzeniem objazdów do Żółkiewskiego, „zyskało" ścieżkę z wysypanego żwiru, który nie zapewnia komfortowej jazdy.
Ruch tylko po chodnikach
W złej sytuacji znajduje się także lewobrzeże i Most im. Piłsudskiego, który ma dopuszczony ruch rowerowy tylko po chodnikach, co utrudnia jazdę w momencie, w którym trzeba na Placu Armii Krajowej przedostać się na drugą stronę ulicy. Najlepszym rozwiązaniem byłoby, przy planowanej przebudowie, poszerzyć chodniki, żeby umożliwić rowerzystom łatwiejszy przejazd.
Dzięki zainstalowaniu nowych stojaków, rowerzyści nie będą musieli parkować przy latarniach i innych miejscach niespecjalnie się do tego nadających. Rowerzyści ze Stowarzyszenia Rowerowy Toruń chwalą także inwestycje Starostwa Powiatowego mające na celu połączenie Torunia z okolicznymi miastami, jak np. powstająca z Barbarki ścieżka turystyczna do Unisławia.
- Jeżeli się zmęczymy po takiej wycieczce, będziemy mogli wrócić pociągiem. Tamtejszy przewoźnik oferuje możliwość przetransportowania roweru, w weekend, za złotówkę.
Stojaki to nie wszystko
Pamiętać należy, że zamontowanie stojaków nie uchroni przed kradzieżą.
- Jeżeli sami nie będziemy dbali o właściwe zabezpieczenie rowerów, choćby przez kupienie solidnej linki, którą przypinamy rower, to żadne inwestycje nie zagwarantują nam bezpieczeństwa w tej kwestii - kończy Joanna Jaroszyńska.
Według oficjalnej strony miejskiej, miejsca, w których zamontowane zostaną stojaki, wybrane zostały na podstawie głosów mieszkańców, którzy wskazywali na to, że na terenie Starówki są one najbardziej potrzebne. Redakcja zachęca wszystkich mieszkańców do korzystania z rowerów.
Być może niedługo, dzięki kolejnym inwestycjom, Toruń dorówna holenderskiej Lejdzie, która posiada świetnie oznakowaną infrastrukturę, a z tras rowerowych istnieją zjazdy na osiedla lub do okolicznych miejscowości.
MM Toruń>>, 23 lipca 2012 r. autor: Grzegorz Bojanowski
Komentarze użytkowników (1) |
marcin34,
2012-08-04 23:12:50
Tak, tak. Na pewno Toruń już niedługo dorówna Lejdzie. ;> Nie wiem czy śmiać się czy płakać z naiwności redaktora... |
Dodaj swój komentarz: |
2024-10-22 21:55 Rowerowa Masa Krytyczna - 26 października 2024 r. |
2024-09-26 21:46 Pismo do GDDKiA oddział Bydgoszcz w sprawie projektu rozbudowy DK 91 pomiędzy Toruniem a Łysomicami |
Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242