Witamy na stronie stowarzyszenia | Dzisiaj jest niedziela 09 maja 2021
Logowanie     Rejestracja     Home     Mapa serwisu     Kontakt     pl en de
Stowarzyszenie Rowerowy Toruń

Toruń. Złodzieje rowerów ponownie atakują. Kradną w biały dzień - artykuł z Gazety Pomorskiej

- Córka cieszyła się z prezentu tydzień - irytuje się Radosław Irla, torunianin. - Później ktoś ukradł go z piwnicy.

Chodzi o dziecięcy rower; córka pana Radosława dostała go na drugie urodziny. - Raz zdążyła wyjść z nim na dwór i pojeździć - mówi torunianin. - Kiedy tydzień temu wszedłem do piwnicy, już go nie było. Dwa pozostałe rowery - dla dorosłych - pozostały nietknięte. Zgłosiłem sprawę na policję.

Znikają z parkingów i z klatek schodowych

W minionym roku w Toruniu skradziono 157 rowerów. W tym roku sezon się jeszcze nie skończył - do marca złodzieje połaszczyli się na 13 jednośladów, ale wiadomo, że jest ich więcej.

Tylko w maju na stronie forum Stowarzyszenia Rowerowy Toruń pojawiło się aż pięć ogłoszeń dotyczących kradzieży rowerów. Złodzieje zabierają je z piwnic, kradną pojazdy przypięte do stojaków przy hipermarketach, do balustrad lub kaloryferów na klatkach schodowych; przecinają linki, otwierają zamki. Internauci zwierają więc szyki - sami publikują zdjęcia swoich skradzionych rowerów, podają ich znaki szczególne i proszą innych rowerzystów o czujność.Tymczasem policjanci jak mantrę powtarzają: solidne zapięcie to podstawa. - Wybierając zabezpieczenia starajmy się zastanowić, ile czasu może zająć złodziejowi ich zdemontowanie - podpowiada Wioletta Dąbrowska, rzecznik prasowa toruńskiej komendy policji. - Czasami lepiej jest kupić zabezpieczenie atestowane, gdzie producent daje gwarancję jakości. Jego usunięcie zajmuje złodziejowi o wiele więcej czasu, a to zwiększa szansę, że zostanie przyłapany na gorącym uczynku.

Znakowanie? Nie dla pracujących

Najtrudniejsze do sforsowania są zwykle zamki typu u-lock; przecięcie zwykłej linki nie zajmuje złodziejom wiele czasu - co wykorzystało 3 chłopców, których w zeszłym tygodniu zatrzymali mundurowi. 16-latek przecinał zapięcia i razem z 14-latkiem kradł rowery zaparkowane na Starówce. Pomagał im w tym 15-latek; potem sprzęt sprzedawali za ułamek wartości.

Mundurowi ruszyli też z akcją znakowania rowerów - po raz pierwszy od dłuższego czasu jest to akcja cykliczna. - Idea w porządku, ale godziny znakowania są źle dobrane - ocenia pan Radosław. - Od godz 13 do 15 większość ludzi jest przecież w pracy. Dla kogo jest więc ta akcja?

Gazeta Pomorska, 1 czerwca 2012, Autor: (awe)wyedytowano: 2012-06-04 23:31
aktywne od dnia: 2012-06-04 23:26
drukuj  
Komentarze użytkowników (0)
Brak komentarzy. Bądź pierwszy - dodaj swój komentarz
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
Ankieta
Jak oceniasz rok 2020 pod kątem rozwoju infrastruktury rowerowej w Toruniu?
ankieta aktywna od: 2021-02-21 21:46

Sklepy i serwisy rowerowe w Toruniu

Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242

Wszystkie Prawa zastrzeżone. Cytowanie i kopiowanie dozwolone za podaniem źródła.
SRT na Facebook