Witamy na stronie stowarzyszenia | Dzisiaj jest wtorek 11 maja 2021
Logowanie     Rejestracja     Home     Mapa serwisu     Kontakt     pl en de
Stowarzyszenie Rowerowy Toruń

Rowerzysta kontra pieszy - artykuł z Nowości

Miejsc do jeżdżenia na dwóch kółkach w Toruniu przybywa, większy kłopot jest z przechodniami

Osoby korzystające z jednośladów nie mogą poruszać się po wąskich chodnikach. A piesi nie powinni chodzić po ścieżkach rowerowych. Konflikt interesów?

- Ostatnio pozytywnie się zdziwiłem - mówi pan Bartosz, mieszkaniec osiedla Brzezina w Toruniu, zapalony rowerzysta. - Postanowiłem sprawdzić, jak dojadę z mojego osiedla na Skarpę. I dotarłem na rowerze aż do Lubicza, do wiaduktu nad autostradą. Jedynym mankamentem był brak ścieżek rowerowych na Winnicy, ale tu na szczęście jest dobra droga. Przejechałem bez problemu m.in. bulwarem.
Reklama

Jak dodaje pan Bartosz, najbardziej denerwują go piesi, którzy nagminnie chodzą po ścieżkach rowerowych.

- W takiej Szwecji, czy Holandii to nie do pomyślenia - podkreśla rowerzysta.

Niektórzy mieszkańcy Torunia mają z kolei pretensje do rowerzystów. Oznakowanie - z jednej strony rower, z drugiej przechodzień, nijak ma się do realiów.

- Rowerzyści jeżdżą wszędzie, mimo że droga dla rowerów jest dość szeroka, np. przy Szosie Chełmińskiej - podkreśla nasz Czytelnik. - W całym mieście tak jest. Jeżdżą też za szybko.

Co stanowią przepisy? Pieszym nie wolno, pod groźbą mandatu, chodzić po ścieżce rowerowej. Jeśli jest ścieżka rowerowa, to rowerzysta nie może poruszać się ani po jezdni, ani po chodniku. Gdy ścieżki nie ma, po chodniku może, o ile spełnione są dwa warunki.

- Dopuszczona prędkość jest wyższa niż 50 kilometrów na godzinę, a chodnik ma co najmniej dwa metry szerokości - wyjaśnia Wioletta Dąbrowska, rzecznik toruńskiej policji.

W Toruniu trasy rowerowe liczą około 61 kilometrów. Planowane są kolejne odcinki, m.in. wybudowana zostanie ścieżka przy ul. Przy Skarpie na odcinku od placu Sybiraków do Turystycznej. Przybędzie stojaków (jest już 163). Obłożenie stojaków rowerowych na starówce czy pod szkołami pokazuje, że rower staje się coraz bardziej popularnym sposobem transportu w mieście. Można jeszcze składać wnioski o stojaki w Miejskim Zarządzie Dróg w Toruniu.

- Do 25 maja wpłynęło 30 pism z proponowanymi lokalizacjami stojaków. Wnioski złożyły instytucje szkoły i urzędy oraz osoby prywatne. Oczekiwania są większe niż liczba stojaków, którą w tym roku planowano postawić. W związku z tym czynione będą starania, aby zostało zamontowanych więcej stojaków niż 100 - zapewnia Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzecznik MZD. - Większość lokalizacji spełnia warunki MZD, jak ogólnodostępność, lokalizacja na terenie gminy. Pierwsze nowe parkingi rowerowe powstaną w czerwcu. Zachęcamy do przysyłania kolejnych propozycji lokalizacji parkingów rowerowych - najlepiej do 1 czerwca.

Zgłoszenia o stojaki

MZD w Toruniu przyjmuje zgłoszenia od mieszkańców, gdzie postawić stojaki rowerowe pod adresem: mzd@mzd.torun.pl, z dopiskiem stojak rowerowy.

Stojaki mają być postawione do końca lipca 2012.

Mariola Lorenczewska, Nowośći, 26.05.2012wyedytowano: 2015-05-30 15:12
aktywne od dnia: 2012-05-28 22:55
drukuj  
Komentarze użytkowników (0)
Brak komentarzy. Bądź pierwszy - dodaj swój komentarz
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
Ankieta
Jak oceniasz rok 2020 pod kątem rozwoju infrastruktury rowerowej w Toruniu?
ankieta aktywna od: 2021-02-21 21:46

Sklepy i serwisy rowerowe w Toruniu

Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242

Wszystkie Prawa zastrzeżone. Cytowanie i kopiowanie dozwolone za podaniem źródła.
SRT na Facebook