Rowerem z Torunia do Kamionek za 38 mln zł
Trasy dla cyklistów buduje powiat toruński z gminami wokół naszego miasta i marszałkiem, przy wsparciu pieniędzy z Unii Europejskiej. - Inwestycja ma dwa cele - wylicza Agnieszka Niwińska, rzecznik starostwa powiatowego w Toruniu. - Dzięki ścieżkom mieszkańcy powiatu, którzy na rowerze jeżdżą do sklepu, kościoła i pracy nie będą musieli podróżować wąskimi drogami bez poboczy i będzie po prostu bezpieczniej. Z drugiej strony chcemy zachęcić torunian do wycieczek nad jeziora i w inne atrakcyjne miejsca poza miastem.
(...)
Więcej na stronach Gazety Wyborczej
Jacek Hołub, 04.04.2012, Gazeta Wyborcza Toruń
Rowerem do Unisławia
Toruńskie starostwo planuje zbudowanie w ciągu dwóch lat 66 kilometrów tras dla rowerzystów
Dobre wieści dla miłośników rowerowej turystyki. Jesienią tego roku cyklistów z Torunia i Unisławia połączyć ma droga rowerowa.
Obecna trasa rowerowa z Torunia w kierunku Unisławia kończy się na wysokości asfaltowego zjazdu na Barbarkę.
- Dalej trzeba jechać szosą. To jest mało przyjemne i przede wszystkim niebezpieczne - mówi Tomasz Rybczyński, którego spotkaliśmy w miniony weekend podczas rowerowej wycieczki w okolicach Barbarki.
Już w kwietniu drogowcy mają przejść z etapu planu do realizacji, ponieważ pod koniec marca w Starostwie Powiatowym w Toruniu spotkali się przedstawiciele Zarządu Powiatu Toruńskiego oraz Przedsiębiorstwa Robót Drogowych z Lipna, aby - w obecności wójtów gmin Łubianka i Łysomice oraz przedstawicieli Lasów Państwowych - złożyć podpisy uruchamiające realizację projektu budowy dróg rowerowych w powiecie toruńskim.
- To jeden z największych i najtrudniejszych projektów realizowanych przez powiat toruński - tłumaczy Agnieszka Niwińska, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Toruniu. - Ma on na celu przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa rowerzystów i kierowców poprzez przeniesienie ruchu rowerowego z dróg publicznych na nowo wybudowane drogi rowerowe.
Pierwsza powiatowa droga rowerowa z Torunia do Unisławia stanowić będzie kontynuację miejskiej, prowadzącej wzdłuż Szosy Chełmińskiej w Toruniu. Od granicy miasta pobiegnie ona wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 553, a w okolicach Świerczynek skręci w lewo i dla rowerzystów wykorzystany zostanie stary szlak kolejowy.
- Miłośnicy dwóch kółek będą mieli do dyspozycji ponad 20 km specjalnie dla nich przygotowanej trasy, która biegnąc przez malownicze tereny gmin Łysomice i Łubianka, opuści granice powiatu toruńskiego między Siemoniem a Głażewem i w okolicach Raciniewa dołączy do drogi nr 551, prowadzącej do Unisławia - dodaje Agnieszka Niwińska.
Toruńskie starostwo chce również jeszcze w tym roku rozstrzygnąć przetarg i rozpocząć prace przy budowie 12-kilometrowej trasy rowerowej łączącej Toruń przez Złotorię, Grabowiec, Silno i Dzikowo z Osiekiem. Planuje też, że za dwa lata rowerzyści będą mogli pojechać 34-kilometrową drogą łączącą Toruń z jeziorami: Chełmżyńskim i Kamionkowskim. Jej początek ma być przy ulicy Grudziądzkiej.
Wszystkie trzy projekty kosztować mają 38 milionów złotych i liczyć będą 66 kilometrów. Powstaną przy wsparciu funduszy unijnych.
Waldemar Piórkowski, 7 Kwietnia 2012, Nowości
Komentarze użytkowników (1) |
pyton05,
2012-04-11 20:46:34
Drogą rowerową do Kamionek i Chełmży- cud, miód i maliny. Mam tylko nadzieję, że nie skończy się na zapowiedziach tak jak projekt "Wislanej Trasy Rowerowej". |
Dodaj swój komentarz: |
2024-10-22 21:55 Rowerowa Masa Krytyczna - 26 października 2024 r. |
2024-09-26 21:46 Pismo do GDDKiA oddział Bydgoszcz w sprawie projektu rozbudowy DK 91 pomiędzy Toruniem a Łysomicami |
Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242