Po Toruniu na wypożyczonym rowerze
Mieszkańcy Paryża, Lyonu, Krakowa, Wrocławia i Rzeszowa od dawna mogą korzystać z bezobsługowych wypożyczalni rowerów miejskich. Już w przyszłym roku do tego grona mają szansę dołączyć również torunianie. W naszym mieście planuje się otwarcie 20 stacji rowerowych.
- Stacje te mają być rozlokowane w całym mieście. W sumie ma w nich być 100 jednośladów. Wszystkie będą posiadały specjalne oznakowanie oraz niezbędne wyposażenie, tj. koszyk czy bagażnik. Będą również miały specjalne zabezpieczenia, by nie można ich było łatwo zniszczyć – relacjonuje dyrektor Wydziału Sportu i Turystyki UMT Jarosław Więckowski. - Sposób działania wypożyczalni w Toruniu będzie oparty na modelu, jaki funkcjonuje w Rzeszowie. Nie wymaga on dodatkowych nakładów finansowych ze strony miasta, gdyż przyszły operator, który przez okres 10 lat dzierżawi wyznaczony przez miasto teren pod stacje, czerpie zyski z powierzchni reklamowych umieszczanych przy stacjach, na rowerach oraz z wypożyczeń jednośladów.
Aby skorzystać z wypożyczalni, trzeba będzie się zarejestrować na stronie operatora, wpłacić kaucję (przykładowo studenci i uczniowie – 20 zł, dorośli – 50 zł) oraz wyrobić specjalną kartę dotykową. Warto wspomnieć, iż wpłacona kwota będzie stanowiła tzw. starter, który w całości będzie można przeznaczyć na korzystanie z miejskiego roweru. Przyjmuje się, że pierwsze 15 minut wypożyczenia jednośladu będzie bezpłatne, natomiast kolejna godzina ma kosztować ok. 2-3 zł.
Jednym z założeń wypożyczalni jest utworzenie punktu obsługi klienta,
w którym użytkownicy będą mogli uzyskać informację na temat korzystania z miejskiego roweru, odebrać kartę dotykową, dokonać rejestracji, wypożyczyć kask, fotelik dla dziecka czy też rower bezpośrednio w punkcie, co stanowiłoby dodatkowe udogodnienie dla turystów.
- Uruchomienie w Toruniu bezobsługowej wypożyczalni rowerów miejskich ma na celu stworzenie nowego elementu transportu publicznego alternatywnego dla transportu samochodowego. Co istotne, model, jaki zamierzamy wdrożyć, nie obciąża miejskiego budżetu, jak w przypadku Krakowa, Poznania czy Wrocławia i tym samym nie blokuje środków, które mogą być w dalszym ciągu przeznaczane na rozwój infrastruktury rowerowej, np. na budowę dróg rowerowych czy montaż stojaków – podkreśla dyrektor Więckowski.
Zarówno przy wyborze lokalizacji pod stacje bazowe, jak i w kwestiach związanych z wyposażeniem rowerów, bardzo ważne są opinie przyszłych użytkowników. W związku z tym, dzięki współpracy Urzędu Miasta Torunia oraz lokalnych mediów („Nowości”, „Teraz Toruń”), każdy zainteresowany może przekazać swe sugestie i pomysły związane z funkcjonowaniem w Toruniu bezobsługowej wypożyczalni rowerów miejskich. Opinie można przesyłać na adres: rower(malpa)teraztorun.pl oraz tomasz.bielicki(malpa)nowosci.com.
źródło: serwis internetowy UM Toruń LINK>>
Komentarze użytkowników (0) |
Brak komentarzy. Bądź pierwszy - dodaj swój komentarz |
Dodaj swój komentarz: |
2024-10-22 21:55 Rowerowa Masa Krytyczna - 26 października 2024 r. |
2024-09-26 21:46 Pismo do GDDKiA oddział Bydgoszcz w sprawie projektu rozbudowy DK 91 pomiędzy Toruniem a Łysomicami |
Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242