Witamy na stronie stowarzyszenia | Dzisiaj jest wtorek 19 października 2021
Logowanie     Rejestracja     Home     Mapa serwisu     Kontakt     pl en de
Stowarzyszenie Rowerowy Toruń

Rowerowa Masa Krytyczna 5 kwietnia 2008 - ulica Mickiewicza nie tylko dla samochodów !!

sobota 5 kwietnia 2008 Rowerowa Masa Krytyczna

start: godzina 15, zbiórka: Rynek Nowomiejski

Zabierzcie ze sobą dzwonki, trąbki, gwizdki !!

OBECNOŚĆ OBOWIĄZKOWA !!ZAPRASZAMY !!

Trasa przejazdu: Rynek Nowomiejski, Browarna, Piernikarska, Św. Jakuba, Wola Zamkowa, Leona Szumana, Wały Gen. Sikorskiego, Mickiewicza, Reja, Bydgoska, Bulwar Filadelfijski, Żeglarska, Rynek Staromiejski

Przejazd zabezpieczany będzie przez policję i straż miejską oraz przez Grupę Ratownictwa Medycznego PCK Toruń


prosimy uczestników o przestrzeganie kilku zasad:

  • zachowanie w trakcie przejazdu  rozwagi i rozsądku - nasze bezpieczeństwo jest najważniejsze
  • jedziemy tylko jednym pasem drogi
  • poruszamy się wolno z prędkością około 10 - 12 km na godzinę
  • stosujemy się do poleceń policjantów i osób zabezpieczających trasę przejazdu
  • jeśli ktoś obok ciebie zachowuje się nierozważnie - zwróć mu uwagę
  • pamiętaj - nie jest to wyścig ani pokaz umiejętności jazdy na jednym kole - oczywiście za wyjątkiem monocyklistów
  • jeśli jesteś pod wpływem alkoholu - nawet nie przyjeżdzaj
Rowerowa Masa Krytyczna odbędzie się bez względu na warunki pogodowe - oczywiście mamy nadzieję, że pogoda będzie ładna !!

Przecież wiele zależy od odpowiedniego ubioru !!


ulica Mickiewicza nie tylko dla samochodów !!

Mickiewicza to główna ulica Bydgoskiego Przedmieścia.
Dzielnicy pięknej, acz trochę zaniedbanej. Posiada oryginalną zabudowę pochodząca z przełomu XIX i XX wieku. Wzdłuż niej usytuowanych jest wiele sklepów i punktów usługowych. Bydgoskie Przedmieście na dzień dzisiejszy jest chyba najbardziej niedocenioną dzielnicą Torunia. Od wielu lat dużo się mówi o jej rewitalizacji, otworzeniu dla turystów i stworzeniu lepszych warunków życia dla jej mieszkańców.

Planowana jest przebudowa ulicy Mickiewicza. Powstała już pierwsza koncepcja. Niestety zakłada ona jedynie zwiększenie ilości miejsc parkingowych dla samochodów. Uważamy, że ulica Mickiewicza zasługuje na coś więcej. W koncepcji wykluczono budowę drogi rowerowej. Dlaczego powinno się ją wytyczyć??
Komunikacja miejska to jeden z najważniejszych elementów rozwoju miasta. Doświadczenia miast europejskich wskazują, że budowa infrastruktury przeznaczonej tylko dla samochodów to ślepa uliczka. Ciągły wzrost ilości samochodów pomimo rozbudowywanej i modernizowanej sieci dróg powoduje istotne problemy komunikacyjne. Dlatego coraz więcej miast zachodnich stawia na transport zbiorowy i na rozwój infrastruktury rowerowej. W Toruniu wiele się mówi o propagowaniu komunikacji rowerowej jako alternatywnego, ekologicznego i zdrowego środka komunikacji miejskiej. Niestety zdecydowanie mniej robi się w tym temacie. Czas na zmiany i odważny krok naprzód !!

Droga rowerowa wytyczona w ciągu ulicy Mickiewicza wyraźnie zachęci mieszkańców do korzystania z roweru i naturalnie połączy dzielnicę z centrum. Wytyczyłaby również nowe standardy podejścia do zagadnienia rozwoju infrastruktury rowerowej w Toruniu. Drogi rowerowe nie mogą być wypychane na obrzeża dzielnic; powinny być wytyczane przez ich środek. To ruch samochodowy powinien być ograniczany: ulica przebiegająca przez środek dzielnicy nie powinna być drogą tranzytową. Tymczasem przez ulicę Mickiewicza codziennie przejeżdżają z duża prędkością samochody zmierzające do Bydgoszczy. Przecież taki ruch powinny obsługiwać ulice Kraszewskiego/Broniewskiego. Wymiana asfaltu na ulicy Mickiewicza plus budowa nowych centrów handlowych na obrzeżach dzielnicy spowoduje, że natężenie ruchu samochodowego będzie jeszcze większe. Uważamy, że nie jest to dobra perspektywa dla Bydgoskiego Przedmieścia.

Chcemy aby nasze władze samorządowe i urzędnicy odpowiadający za kształt miasta dokładnie przeanalizowali propozycje wytyczenia drogi rowerowej w ciągu ulicy Mickiewicza. Uważamy, że za jej zlokalizowaniem jest więcej plusów niż minusów. Nie możemy zmarnować szansy, aby kompleksowa przebudowa ulicy Mickiewicza nie uwzględniła porządnej trasy rowerowej. Jest możliwe wytyczenie dwu i pół metrowego pasa drogi rowerowej. Trzeba tylko chcieć i podejść do problemu poważnie, a nie zakładać z góry że taka koncepcja jest niemożliwa. Mamy nadzieję, iż urzędnicy odpowiedzialni za rozwój Torunia potraktują nasze postulaty poważnie !!


Cele naszego zgromadzenia:
Zwrócenie uwagi na brak udogodnień dla rowerzystów przy planowanym remoncie ulicy Mickiewicza w Toruniu. Zaakcentowanie potrzeby poważniejszego podejścia do spraw rozwoju infrastruktury rowerowej przez jednostki administracji lokalnej, w tym przypadku przede wszystkim przez Miejski Zarząd Dróg w Toruniu. Propagowanie roweru jako całorocznego środka komunikacji miejskiej. Zwrócenie uwagi na potrzeby rowerzystów jako pełnoprawnych użytkowników dróg. Propagowanie roweru jako zdrowego i ekologicznego środka transportu. Zwrócenie uwagi na brak odpowiedniej promocji roweru ze strony miasta jako środka transportu rozwiązującego wiele problemów komunikacyjnych jak korki drogowe, zanieczyszczenie powietrza oraz hałas.


wyedytowano: 2008-05-06 10:39
aktywne od dnia: 2008-03-30 23:59
drukuj  
Komentarze użytkowników (28)
 12»
bede na tym zlocie, 2008-03-31 09:08:07
Bede na zlocie  . Rower Batavus.
matixg, 2008-03-31 10:27:39
super! będę na bank z około 10 znajomymi^
gziuk, 2008-03-31 14:22:02
zamówcie ładną pogodę!
Asica, 2008-03-31 15:53:06
fajna sprawa taki rajd rowerowy będę i postaram sie namówić grupe znajomych bo wiadomo im więcej tym lepiej i głośniej będzie super  ;) 8)
radar, 2008-04-01 10:40:20
prezes się rozpisał  :)

pogoda zamówiona  :)
Traco, 2008-04-02 15:38:56
Choć pedałuje po Toruniu od niedawna, napewno się zjawie aby poznać kilku pozytywnie uzależnionych...  ;)
modzia, 2008-04-02 17:25:18
co to jest o rowerach powiecie tylko wszyscy tu są ty tla tego bo piszą to nie prawdz (?) (?) (?) (?) (?) (?) zapamietajcie ja chce sie uczyć anie ta kie co (?) (?) (!) (!) (!) (!) (!)
Michał, 2008-04-02 23:49:16
Piszecie że turyści że atrakcyjna dzielnica. Zgadzam sie kamienice są ładne. Ale równiez jest to dzielnica niebezpieczna. Ciekawe ilu ludzi da sie namowić na jazde tamtymi rejonamiw rekreacyjnych celach  ??  :)
pawel, 2008-04-03 00:23:41
drogi Michale. ścieżka rowerowa w ulicy Mickiewicza powinna służyć przede wszystkim celom komunikacyjnym. trasy rekreacyjne wyznacza się przważnie w parkach, skwerach, lasach itp 8)
artras, 2008-04-03 00:40:56
w końcu ktoś wziął sprawy w swoje zacne ręce i zdecydował sie COŚ zrobić dla tego miasta. masa to moim zdaniem bardzo dobry początek. oby więcej takich i innych inicjatyw organizowanych z myślą o mieszkańcach torunia. oczywiście bez względu na pogodę przylączam się do uczestników masy. naprawiłem nawet rower xD
julo, 2008-04-03 00:43:54
I właśnie o to chodzi, żeby wprowadzić możliwie bezpieczną drogę rowerową w środek dużej dzielnicy i skomunikować ją "rowerowo" z centrum miasta. A kto będzie chciał, to sobie dalej pojedzie, choćby niebieskim szlakiem na Bydgoszcz (aktualnie niedostępnym z powodu wygrodzenia placu budowy nowego stadionu!)
asiao-o, 2008-04-03 07:59:31
Przedmieście Bydgoskie jest tak samo niebezpieczne jak wiele innych dzielnic w Toruniu.
Ja mieszkam od zawsze i nie zamieniłabym tej dzielnicy na żadną inną   :D

Trzymajcie kciuki żeby wypadało się dziś i jutro  !!!
julo, 2008-04-03 09:01:15
Masz rację, co do bezpieczeństwa. Wszędzie jest podobnie, wszędzie można trafić na kogoś z nadczynnością stawów i mięśni, nawet na środku Rynku koło ratusza pod najjaśniejszą z latarni.
ps. wypada się.
Sobolek, 2008-04-03 18:17:12
Rzeczywiście w wielu zakątkach Torunia jest niebezpiecznie ale z tą ulicą jest coś na rzeczy chyba. W ostatnim czasie czesto mamy jakiś artykuł w prasie o tym co się tam dzieje. Sam również czasami słyszę co nieco. A jesli chodzi o sobote to już nie mogę się doczekać. Życzę Wam jak również i sobie takiej pogody jaką mieliśmy 22 września 2007  :)
Michał, 2008-04-03 22:21:04
asiao-o i inne osoby uważające że jest tam normalnie lub tak jak wszędzie. Nie jest i przyznajcie sie do tego. Ja mieszkam na rubinkowie 1 i dla mnie tez nie jest tu strasznie ale slyszalem już x ludzi nie mieszkających tutaj jak to na rubinkowie straszno. Wiadomo że mieszkaniec czuje sie dobrze i nie widzi niebezpieczenstwa. Niestety obcy juz nie ma takiego komfortu. Trzymam kciuki za to żeby dróg rowerowych było jak najwięcej  :)
Tylko czy warto ją tam robić  ?? troche w bok i mamy świetny park po ktorym mozna śmigać. Wydaje mi sie że na ul. Mickiewicza jest za malo miejsca zeby tam jeszcze droge dla rowerow kombinować ktora na milion procent bedzie czesciej uzywana przez pieszych.
pawel, 2008-04-03 23:06:47
drogi Michale. do czego ja sie mam przyznawac? ze na mickiewicza jest bardzo niebezpiecznie?? ja slyszalem ze na rubinkowie 1 sa niebezpieczni blokersi   :P oczywiscie sa rozne problemy na bydgoskim, ale na rubinkowie 1 czy na wiekszosci innych dzielnic napewno tez ich nie brakuje.

co do drogi rowerowej:
1 droga rowerowa na mickiewicza ma pelnic funkcje komunikacyjna, a nie rekreacyjna. to duza roznica. osoby chcace skorzystac z roweru jadac na zakupy,czy do centrum - a wiele osob tak robi - nie beda jechaly po parku z oczywistych wzgledow.
2 niestety michale tak samo jak urzednicy twierdzisz   ,ze drogi rowerowe wyznaczac mozna tylko z chodnika. jest to oczywisty absurd, wystarczy spojrzec na doswiadczenia panstw bardziej cywilizowanych. na ul. mickiewicza jest wystarczajaco miejsca, aby droge rowerowa wyznaczyc z ulicy. i o to nam chodzi. pozwoliloby to na uspokojenie ruchu i wyrzucenie tranzytu. jest to decyzja odwazna, ale takie tez nalezy podjemowac.

jednoczesnie prosze wszystkich o stanowcze rozroznianie drogi rowerowej sluzacej komunikacji i rekreacji. to tak jak porownywac dzielnicowa uliczke do autostrady - przeciez maja zupelnie inne cele   !! nie mozna mieszac 2 systemow walutowych

w jedym sie zgodze: park na bydgoskim jest elegancki   :o k
pawel, 2008-04-03 23:19:54
pozwole sobie jeszce dopisac apropo: "to tak jak porownywac dzielnicowa uliczke do autostrady - przeciez maja zupelnie inne cele" - a przeciez i po uliczce i po autostradzie jezdza samochody.
to tak dla jasnosci

8)
matixg, 2008-04-04 02:39:27
Michał tylko zauważ czy jadąc do pracy czy szkoły będę nadkładał drogę żeby przejechać przez park. Nie żartuj. Rower to nie tylko rekreacja to także znakomity środek transportu. A na Mickiewicza miejsca jest optymalnie.

PS Też mieszkam na bydgoskim i nigdy mi się tu krzywda nie stała  ;)
matixg, 2008-04-04 02:41:31
hehe nie zauważyłem że już druga strona komentarzy jest - Paweł wyczerpał temat  :happy
asiao-o, 2008-04-04 08:31:03
Michale!
Napiszę tylko tyle, że trochę nie rozumiesz idei budowania dróg rowerowych w mieście i mylisz to z rekreacją, ale na naukę nigdy nie jest za późno   :)
zapraszam więc chociażby do przeczytania w "Standardach...." o 5 wymogach.:
3. Ogólne zasady organizacji ruchu rowerowego w mieście:
http://rowerowytorun.com.pl/rowerowe-standardy-techniczne-dla-torunia,70,l1.html

Mam nadzieję, że po lekturze podejdziesz do tematu nieco inaczej   :)
Michał, 2008-04-04 08:40:47
rozumiem rozumiem  :) jesteście bardziejw temacie niż ja to już nie bede wypisywał swoich nie do konca trafnych uwag hihi! Fakt faktem rekreacja  / komunikacja była u mnie w jednym worku   :D
pawel, 2008-04-04 15:52:14
bardzo fajnie ze przyjmujesz argumenty. tej cechy nie posiadaja niestety miejscy urzednicy ktorzy uwazaja ze sa najmadrzejsi   :jezyk

jestem ciekaw kiedy urzednicy zrozumieja, ze wytyczanie sciezek byle gdzie to nic innego jak marnowanie kasy   :bad
aggata, 2008-04-04 19:44:04
a czy mile będą też widziani rowerzyści którzy na takiej imprezie są po raz pierwszy?  :) ,ile kilometrów będzie liczyła ta trasa?   :)
pawel, 2008-04-04 20:34:42
na masie mile widziani beda WSZYSCY rowerzysci, bez wzgledu na to ktory raz beda na masie, na jakim rowerze przyjada (byle w miare sprawny hehe), bez wzgledu na wiek, itp itd. oczywiscie dzieci pod opieka doroslych  :)

trasa bedzie liczyla okolo 6 kilometrow, czyli kazdy spokojnie ja w wolnym tempie przejedzie:)
Jacek, 2008-04-05 12:03:03
oczywiście będę, ledwo wyzdrowiałem ale wsiadam
 12»
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
kod z obrazka*
Ankieta
Jak oceniasz rok 2020 pod kątem rozwoju infrastruktury rowerowej w Toruniu?
ankieta aktywna od: 2021-02-21 21:46

Sklepy i serwisy rowerowe w Toruniu

Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242

Wszystkie Prawa zastrzeżone. Cytowanie i kopiowanie dozwolone za podaniem źródła.
SRT na Facebook