Witamy na stronie stowarzyszenia | Dzisiaj jest czwartek 21 listopada 2024
Logowanie     Rejestracja     Home     Mapa serwisu     Kontakt     pl en de

Pismo do Rektora UMK w sprawie stojaków rowerowych na terenie miasteczka uniwersyteckiego

RT 34/08
Toruń, 9 grudnia 2008 r.

J.M Rektor UMK
Prof. dr hab. Andrzej Radzimiński

        Stowarzyszenie Rowerowy Toruń to organizacja, której celem jest ulepszenie infrastruktury rowerowej w naszym mieście oraz propagowanie zdrowego i ekologicznego środka transportu jakim jest rower. Pragnęlibyśmy nawiązać współpracę z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika, z racji faktu iż dla wielu studentów uczelni rower mógłby służyć za podstawowy środek lokomocji, gdyby tylko infrastruktura na to pozwalała. Jakkolwiek zdajemy sobie sprawę, że budowa dróg rowerowych nie leży w  gestii uniwersytetu tylko miasta, chcielibyśmy zasugerować kilka rozwiązań, które przy stosunkowo niewielkim nakładzie środków mogłyby znacząco wpłynąć na poprawę wizerunku UMK jako uczelni przyjaznej ekologicznej i ekonomicznej formie transportu jaką jest rower.

        Jednym z nich jest postawienie stojaków rowerowych przy poszczególnych wydziałach, akademikach, bibliotekach i innych budynkach uniwersyteckich. Obecnie stojaków jest zbyt mało, co sprawia iż część studentów wybierających rower jako sposób dotarcia na uczelnię, naraża go na kradzież bądź rezygnuje z tego środka transportu. Ponadto istniejące stojaki są mało funkcjonalne z racji tego iż przymocowany do takiego stojaka rower można łatwo ukraść, zwane są popularnie „wyrwikółkami”. Naszą sugestią jest zatem instalacja stojaków o kształcie odwróconej litery „U” umożliwiających bezpieczne przypięcie roweru za ramę. Warto również pomyśleć o stworzeniu na terenie miasteczka akademickiego zadaszonych parkingów rowerowych. Liczymy że nasza inicjatywa spotka się z pozytywnym przyjęciem, co pozwoli na skuteczną promocję wśród studentów roweru jako najbardziej naturalnego sposobu dotarcia na zajęcia.

        Prosimy o wyznaczenie terminu spotkania, na którym przedstawilibyśmy swoje propozycje i zasady ewentualnej współpracy.

Z poważaniem
Paweł Wiśniewski

Stowarzyszenie „Rowerowy Toruń”


wyedytowano: 2008-12-10 20:51
aktywne od dnia: 2008-12-10 20:47
drukuj  
Komentarze użytkowników (5)
wilga, 2008-12-13 18:09:19
Ja miałabym trochę uwag do Rektora związanych z remontem nawierzchni w miasteczku uniwersyteckim.

1. Przed remontem mogłam dojechać do pracy rowerem pod samą bramę, a teraz przed bramą jest 15cm krawężnik (przedtem był tam podjazd). Ja sobie poradzę schodząc z roweru lub objeżdżając krawężnik trawnikiem, ale nie raz widziałam, jak od tego krawężnika odbijały się osoby na wózkach inwalidzkich bo nie były w stanie pokonać tego stopnia.

Brak tego podjazdu jest w sumie nielogiczny. Można wjechać na chodnik przy Bibliotece Uniwersyteckiej od strony wejścia głównego, ale już od strony lasu mamy do wyboru - wysoki krawężnik lub hałdę piachu.

2. Po remoncie zwężona została droga (chodnik) między basenem a lasem. Nie można tam teraz wjechać samochodem - ok - to dobry pomysł. Jednak po tej zmianie aby przejechać z ulicy między akademikami a lasem w stronę Chemii jadąc przy basenie trzeba pokonać 2 ostre zakręty (pod kątem 90 stopni) bardzo blisko siebie uważając przy tym na słupek blokujący wjazd dla samochodów. Natomiast przy wjeździe dla samochodów na zapleczu Auli i przy zakręcie na szczycie Auli są wygodne łuki. Dla samochodów robi się udogodnienia, a dla rowerzystów, osób z wózkami dziecięcymi i niepełnosprawnych na wózkach mnoży się przeszkody.

Warto zauważyć, że remont ten był finansowany, jeśli się nie mylę, częściowo przez miasto, częściowo przez UMK. Jest to teren po którym spaceruje wielu okolicznych mieszkańców więc powinien być dostosowany również do wózków dziecięcych i inwalidzkich oraz do rowerów - nie tylko dla dojeżdżających studentów i pracowników, ale też dla dzieci na rowerkach.

Podobnie było przy budowie parkingu przed rektoratem. Po remoncie krawężniki przy ścieżce rowerowej przy wjeździe od Reja są wyższe niż były kiedyś wcześniej.

Dodać muszę, że obecny Rektor objął rządy w tym roku akademickiem, więc w/w remonty nie były przeprowadzane za jego kadencji.
pawel, 2009-01-16 18:50:27
w nastepnym tygodniu przypomne sie w rektoracie:)

jak czesto donosza gazety w poblizu wszystkich budynkow wyzszych uczelni w Toruniu brakuje miejsc do parkowania samochodow. oczywiscie o rowerach nikt nie wspomina...

wiecej na ten temat w tym watku: http://www.skyscrapercity.com/showpost.php?p=26547878&postcount=166

co ciekawe nowo planowany budynek Collegium Humanisticum UMK na Bielanach ma miec dookola... 1000 miejsc parkingowych dla samochodow! jak przy centrum handlowym  !! nie wiem czy to dobra droga "rozwoju"... przeciez na Bielany ma isc tramwaj, a tymczasm wladze UMK jakby wcale tego pod uwage nie braly. wiecej szczegolow: http://www.skyscrapercity.com/showpost.php?p=27056606&postcount=175

w kazdym badz razie mam nadzieje, ze w 2009 roku przybedzie porzadnych miejsc do parkowania rowerow na UMK 8)
julo, 2009-01-16 20:12:17
To nie wiedziałeś, że każdy "nowoczesny" student musi mieć samochód? Przecież już w podstawówkach nauczyciele żądają od uczniów pracy na komputerze, choć takowe urządzenie nie jest standardowym składnikiem wyposażenia ucznia. Cóż jest wart student bez samochodu, a humanista w szczególności?!
pawel, 2009-01-21 15:54:25
30 stycznia jesteśmy umówieni na spotkanie z Z-ca Kanclerza ds. Administracyjnych  :)

zdamy relacje ze spotkania
pawel, 2009-01-30 09:34:24
z powodu choroby pana kanclerza spotkanie przełożenoe zostało na 10 lutego
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
kod z obrazka*
Ankieta
Jak oceniasz rok 2023 pod kątem rozwoju infrastruktury rowerowej w Toruniu?
ankieta aktywna od: 2024-03-19 21:25

Wspierają nas
Sklepy i serwisy rowerowe w Toruniu

Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242

Wszystkie Prawa zastrzeżone. Cytowanie i kopiowanie dozwolone za podaniem źródła.
SRT na Facebook