Przedstawiamy krótkie podsumowanie roku 2018 pod kątem rozwoju infrastruktury rowerowej w Toruniu.
W ubiegłym roku przybyło około 7 kilometrów tras dla rowerzystów w postaci dróg rowerowych i ciągów pieszo-rowerowych. Obecnie w Toruniu jest około 116 kilometrów oznakowanych tras dla rowerzystów. Pojawiły się także nowe stojaki rowerowe, które montowane były zarówno przez MZD, w ramach miejskich inwestycji jak i przez podmioty prywatne.
W roku 2018 nie mogliśmy korzystać z systemu Toruńskiego Roweru Miejskiego - Miejski Zarząd Dróg nie potrafił wybrać operatora systemu. Sprawa zalega w prokuraturze mimo, że Krajowa Izba Odwoławcza stwierdziła ważność przetargu. Ogólnie można krótko podsumować temat TRM: nikt nic nie wie.
W roku 2018 niestety nie ukończono prac nad ważnym dokumentem czyli Koncepcją rozwoju komunikacji rowerowej, który pierwotnie miał obejmować lata 2017-23. Dokument nie stanął na sesji Rady Miasta Torunia.
Toruń spadł w rankingu miast przyjaznych rowerzystom opublikowanym w magazynie Rowertour>>. W 2016 roku nasze miasto zajmowało pozycję 2, w roku 2018 zajęliśmy pozycję 4. Oto caly ranking (kliknij aby powiększyć).
Oto mapa tras rowerowych Torunia, stan na styczeń 2019 (kliknij aby powiększyć).
Oto spis inwestycji, które najbardziej wpłynęły na warunki podróżowania rowerem po Toruniu.
1. W ramach modernizacji Szosy Chełmińskiej na odcinku Trasa Średnicowa Północna - ul. Polna po stronie zachodniej wybudowano drogę rowerową o szerokości 2 m.
Niestety droga rowerowa została wytyczona tylko po jednej stronie drogi.
Na fragmencie "zabrakło miejsca" na ścieżkę i powstał ciąg pieszo-rowerowy.
Mimo wszystko powstały odcinek poprawił warunki jazdy rowerem na osi północ-południe.
2. W ramach przebudowy ulicy Turystycznej wybudowano drogę rowerową po stronie północnej.
Inwestycja została oddana do użytku pod koniec roku 2018 stąd pewno brak kompletnego oznakowania poziomego.
Drogą rowerową można przejechać od ul. Ligi Polskiej do granicy miasta.
3. Przebudowa ul. Łódzkiej na odcinku: ul. Lipnowska - ul. Zdrojowa. W ramach inwestycji na fragmentach powstał ciąg pieszo-rowerowy, droga rowerowa i chodnik z dopuszczonym ruchem rowerowym. Brakuje jeszcze ok. 200 metrowego fragmentu ścieżki do ul. Zdrojowej - ten fragment ma zostać wybudowany w roku bieżącym.
Dzięki ciągowi pieszo-rowerowemu na wiadukcie nad linią kolejową w końcu można bezpiecznie dojechać rowerowem w kierunku osiedla Czerniewice.
Fragment trasy wzdłuż ul. Łódzkiej.
4. Budowa ul. Szymańskiego na terenie dawnej Elany.
Powstała droga rowerowa po jednej stronie ulicy.
Niektóre rozwiązania zastosowane w ramach tej inwestycji są wzorcowe: na zdjęciu powyżej wjazd z jezdni na wydzieloną drogę rowerową.
5. Budowa ul. Stawki Południe na odcinku ul. Łódzka - ul. Łączna.
W zasadzie nie powinno się budować dróg rowerowych przy ulicach, na których obowiązuje strefa tempo 30...
...ale miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego sprzed wielu lat przewidział miejsce w pasie drogowym także na ścieżkę.
6. Budowa drogi rowerowej od ul. Starotoruńskiej do granicy miasta w kierunku Przysieka - w ramach Planu rozwoju komunikacji rowerowej w Toruniu.
Jest to jedyna ubiegłoroczna inwestycja zrealizowana w ramach Planu rozwoju komunikacji rowerowej w Toruniu, która może pełnić rolę komunikacyjną.
Z inwestycji na pewno ucieszą się mieszkańcy Przysieka - nie będą musieli jadąc do Torunia korzystać z pobocza ruchliwej DK 80.
7. Budowa drogi rowerowej i chodnika przy Porcie Drzewnym - w ramach Planu rozwoju komunikacji rowerowej w Toruniu.
Inwestycja ma znaczenie głównie prestiżowo-rekreacyjne.
Jest to dobra opcja na weekendową wycieczkę rowerową szczególnie że zagospodarowano także teren przy wodzie: powstała siłownia zewnętrzna, plac zabaw i ławeczki.
8. Połączenie ul. Łódzkiej z ul. Włocławską i Perłową - w ramach Planu rozwoju komunikacji rowerowej w Toruniu.
Krótki odcinek niewiele wnoszący do systemu tras rowerowych Torunia.
W ciągu ul. Perłowej jest "ogryzek" drogi rowerowej - tak kiedyś planowano "scieżki" w Toruniu.
9. Połączenie drogi leśnej z ul. Olimpijską i Konstytucji 3 Maja - w ramach Planu rozwoju komunikacji rowerowej w Toruniu.
Wybudowany fragment ścieżki prowadzi w kierunku lasu. Co ciekawe w ramach inwestycji nie wybudowano chodnika, który byłby również w tym miejscu potrzebny.
W ramach inwestycji nawet nie obniżono istniejących krawężników.
W okolicznym lesie utwardzono ścieżki, ale jakość nawierzchni za dobra nie jest....
10. Budowa chodnika wzdłuż ul. Jarocińskiej - w ramach Planu rozwoju komunikacji rowerowej w Toruniu.
Ta "inwestycja" pokazuje, że Plan rozwoju komunikacji rowerowej w Toruniu w roku 2018 był po prostu słaby.
11. Budowa ciągu pieszo-rowerowego (?) od ul. Morycińskiego do ul. Polnej - w ramach Planu rozwoju komunikacji rowerowej w Toruniu.
W ramach inwestycji powstały chodniki....
... o nawierzchni naturalnej. Kolejny dowód na to, że Plan rozwoju komunikacji rowerowej w Toruniu w roku 2018 realizowany był przez Miejski Zarząd Dróg bez pomysłu.
12. Kontraruch rowerowy
Dwukierunkowy ruch rowerowy dopuszczono na kilku jednokierunkowych ulicach Chełmińskiego Przedmieścia na przykład na ulicach Spóldzielczej, Zamenhoffa, Boboli i Suchej.
Dwukierunkowy ruch rowerowy został dopuszczony także na fragmencie ul. Moniuszki na Bydgoskim Przedmieściu. Niestety tylko na fragmencie, brakuje kontraruchu na odcinku od ul. Krasińskiego do ul. Chopina.
13. Miasteczko ruchu rowerowego na Stawkach.
Inwestycja powstała w ramach budżetu partycypacyjnego. Ogólnie na plus.
Diabeł jednak tkwi w szczegółach: po co zastosowano znaki w dużym rozmiarze, czy projektant nie słyszal o rozmiarze mini?
14. System pomiaru ruchu rowerowego.
Zamontowano 2 wyświetlacze pokazujące liczbę rowerzystów przejeżdzających przez drogę rowerową wzdłuż Szosy Lubickiej i Szosy Chełmińskiej.
Możecie ocenić rozwój infrastruktury rowerowej w Toruniu w roku 2018 oddając głos w ankiecie zamieszczonej na naszej stronie LINK>>.
Jakie rowerowe zmiany w Toruniu przyniesie rok 2019 przekonamy się już za 11 miesięcy.
Komentarze użytkowników (3) |
julo,
2019-01-31 08:44:34
Dlaczego na mapie nie ma ddr przy Wyszyńskiego od Przy Skarpie do Konstytucji 3 Maja? |
Rowerowiec,
2019-02-02 06:17:44
Słuchałem w radiu Pani wywiadu i mówiła Pani o niepotrzebnej drodze rowerowej wzdłuż drogi starotorunskiej do szkoły Rydzyka. Tylko, że to nie jest droga rowerowa tylko do rydzka, a do zakładów pracy, w sezonie jeździ tam bardzo dużo rowerzystów. Ogolnie Toruń pod względem jazdy rowerem jest bardzo fajny, fakt że czasami trochę się jedzie i za chwile trzeba się zatrzymać i tak co chwile lecz na to nic nie poradzimy, dlatego bardzo kibicuje drogą rowerowym prowadzącym poza Toruń, w pare miejsc jest już fajnie dojechać, brakuje tylko dobrego dojazdu do lubicza, a przy powstających tam korkach, dojazd rowerem był by fajną alternatywą. Pozdrawiam |
julo,
2019-02-05 19:08:47
Na mapie brak także odcinka pieszo-rowerowego na "starej" Polnej od ronda (skrzyż. z Traktorową) do torów. W terenie jest oznakowana C-13/c-16. Korekta znaków P-10 na P-10 i P-11 miała być do końca września 2018 (mam pismo z WGK) ale znowu "dali ciała". |
Dodaj swój komentarz: |
2024-10-22 21:55 Rowerowa Masa Krytyczna - 26 października 2024 r. |
2024-09-26 21:46 Pismo do GDDKiA oddział Bydgoszcz w sprawie projektu rozbudowy DK 91 pomiędzy Toruniem a Łysomicami |
Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242