W 2022 roku Stowarzyszenie Rowerowy Toruń zorganizowało wiele wydarzeń i akcji, które promowały komunikację rowerową w Toruniu i okolicy. Były to m.in. rowerowe masy krytyczne, wycieczki i spotkania. W ten sposób staraliśmy się zachęcić Was do częstszego wyboru roweru jako środka transportu. Zwracaliśmy także uwagę władz miasta i regionu na problemy związane z planowaniem i budową infrastruktury rowerowej. Zapraszamy do przeczytania krótkiej relacji z naszych działań w 2022 roku.
Zorganizowaliśmy pięć Rowerowych Mas Krytycznych, które przejechały ulicami Torunia i w których wzięło udział ponad 700 uczestniczek i uczestników. Tradycyjnie pierwszym, marcowym przejazdem witaliśmy wiosnę, a ostatnim w październiku przypominaliśmy o tym, że zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym ważne jest prawidłowe i sprawne oświetlenie roweru i że zima to nie powód aby odstawiać rower do przysłowiowej piwnicy (no chyba, że toruńskie władze miasta jak zwykle zapomną, że drogi rowerowe powinno się odśnieżać, aby nie zamieniły się w lodowisko, po którym rowerem jeździć się nie da). Masa przejechała też ulicami Torunia z okazji wrześniowego Dnia bez samochodu i na powitanie wakacji. Niestety przejazd majowy, który zorganizowaliśmy pod hasłem „Wsiadaj na rower” popsuł padający deszcz, ale na pogodę wpływu niestety nie mamy.
Dziękujemy Wam za to, że bierzecie udział w przejazdach i razem promujemy transport rowerowy jako najlepszy środek komunikacji w Toruniu.
W tym roku również planujemy rowerowe przejazdy ulicami Torunia, na pierwszy z nich zapraszamy 25 marca! Wiosenna Rowerowa Masa Krytyczna wyruszy z Rynku Nowomiejskiego o godzinie 16:00. Już dziś zapraszamy was do udziału!
W 2022 roku realizowaliśmy działania w ramach projektu „Kocham Toruń – wybieram rower”. Będziemy je kontynuować także w tym roku i liczymy na to, że weźmiecie udział w proponowanych przez nas rowerowych aktywnościach. W zeszłym roku zorganizowaliśmy piętnaście edukacyjnych wycieczek i patroli rowerowych, trzynaście spotkań w ramach rowerowego biura pierwszej pomocy, jedenaście warsztatów rowerowych, pięć mas krytycznych, dwadzieścia sześć prelekcji w toruńskich szkołach, rowerową grę miejską typu alleycat, konkurs na relację z rowerowych wakacji i wizytę studyjną dla członków w Holandii. Wszystkie działania miały na celu promowanie komunikacji rowerowej i zwrócenie uwagi na potrzeby rowerzystek i rowerzystów.
Oto relacja z Rowerowe lekcje w toruńskich szkołach>>
Tak było podczas Wizyta studyjna w Holandii>>
Poniżej możesz zobaczyć fimik promocyjny "Wybierz rower!"
Relacje z rowerowych wakacji znajdziecie tutaj>>. Wszystkim autorom raz jeszcze dziękujemy za ich przygotowanie. Mamy nadzieję, że relacje będą dla Was inspiracją do zaplanowania własnych, rowerowych wakacji w 2023 roku!
Oto jak przebiegał Październikowy alleycat>>
Jak co roku przeprowadziliśmy akcję Rowerzysto – bądź widoczny! Tym razem miała ona miejsce w czwartkowy wieczór 27 X 2022 r. w obrębie skrzyżowania Trasy Średnicowej Północnej i ul. Grudziądzkiej. Przypominaliśmy o konieczności prawidłowego oświetlenia rowerów poprzez rozdawanie lampek tym, którzy tego oświetlenia nie posiadali. 66% rowerzystek i rowerzystów miało pełne oświetlenie, 11% miało lampkę z przodu lub z tyłu, a 23% jechało bez sprawnego oświetlenia.
W 2022 roku interweniowaliśmy także u władz Torunia i regionu w sprawach dotyczących właściwego utrzymania i projektowania infrastruktury rowerowej. Zwracaliśmy m.in. uwagę na problem źle zaprojektowanych listw dylatacyjnych na nowych kładkach pieszo-rowerowych na moście im. J. Piłsudskiego (niestety nasze propozycje nie zostały wzięte pod uwagę). Zgłosiliśmy potrzebę budowy przejazdu rowerowego na Trasie Średnicowej Północnej na wysokości ul. Małachowskiego (propozycja nie została uwzględniona). Zwracaliśmy uwagę na nieuwzględnienie potrzeb rowerzystów przy trwającej budowie tramwaju na Jar (nie dostaliśmy nawet odpowiedzi). Z pismami możecie zapoznać się w dziale korespondencja >>.
Z niepokojem obserwujemy, że z roku na rok pogarsza się jakość dialogu z toruńskimi władzami miasta w temacie poprawy warunków do jazdy rowerem po Toruniu. Potrzeby rowerzystów i rowerzystek są uwzględniane w minimalnym zakresie, nie są wprowadzane żadne innowacyjne rozwiązania. Pogorszyła się zdecydowanie jakość przejazdu rowerem przez kilka przebudowanych skrzyżowań wskutek nieodpowiedniego zaprogramowania sygnalizacji świetlnych. Uwagi i propozycje naszego stowarzyszenia nie są uwzględniane. Jeśli sytuacja nie ulegnie zmianie, to będzie to niestety wpływać na pogarszanie się warunków do jazdy rowerem po mieście.
Dlatego apelujemy do Was o to żebyście interweniowali, gdy widzicie, że jakość poruszania się rowerem w jakimś punkcie miasta pogorszyła się z różnych przyczyn. Może to być likwidacja przejazdu rowerowego, długie oczekiwanie na zielone światło, zaniedbana zieleń przy drodze rowerowej czy złe oznakowanie. Zgłaszajcie do odpowiednich służb jeśli widzicie takie nieprawidłowości, wysyłajcie zdjęcia. Piszcie jeśli macie pomysły na usprawnienie komunikacji rowerowej. Im więcej osób będzie aktywnie działać na rzecz poprawy sytuacji rowerzystów w mieście tym większa szansa na realną poprawę. Brak reakcji to przyzwolenie na pogarszanie warunków do jazdy rowerem po Toruniu, a tego przecież nie chcemy! Możecie pisać też do nas: stow(małpa)rowerowytorun.com.pl. Będziemy starali się Wam pomóc w ramach naszych możliwości.
Wszystkie informacje o działaniach, które podejmujemy znajdziecie na naszej stronie internetowej oraz profilu Facebook>>.
Zaglądajcie, czytajcie, wklejajcie zdjęcia – zarówno strona, jak i profil na Facebooku to źródło informacji o tym co ważnego rowerowego dzieje się w Toruniu i nie tylko. Jeśli chcecie podzielić się z innymi jakimiś ważnymi informacjami związanymi z tematyką rowerową, macie pomysł jak zachęcić innych do częstszego korzystania z rowerów, chcecie zorganizować jakieś rowerowe wydarzenie – piszcie i informujcie, te strony są też dla Was!
Przypominamy, że w 2016 roku uzyskaliśmy status organizacji pożytku publicznego co oznacza, że możecie nas wspierać przekazując 1,5% podatku. Nasz numer KRS: 0000299242. Uzyskane w ten sposób wsparcie przeznaczymy m.in. na działania związane z promowaniem bezpiecznych zasad poruszania się wśród rowerzystów oraz na inne działania promujące komunikację rowerową. Tutaj>> znajdziecie informacje jak przekazać 1,5% na nasze stowarzyszenie. Z góry dziękujemy za wsparcie!
Jeśli ktoś z Was chciałby dołączyć do naszego stowarzyszenia i pomagać nam organizować pro rowerowe akcje popularyzujące rower jako świetny środek transportu w mieście to zapraszamy. Możecie do nas pisać przez formularz kontaktowy znajdujący się na tutaj>> lub bezpośrednio na adres mejlowy: stow(małpa)rowerowytorun.com.pl.
Dziękujemy firmie AIS.PL za to, że wspiera od wielu lat naszą działalność i dzięki temu możemy realizować nasze pro rowerowe akcje. Dziękujemy także innym darczyńcom, którzy wspierają nas fundując nagrody dla uczestników i uczestniczek rowerowych mas krytycznych. Na koniec dziękujemy wszystkim rowerzystkom i rowerzystom, którzy w mniejszym lub większym stopniu wspierają i popierają nasze działania!
Komentarze użytkowników (0) |
Brak komentarzy. Bądź pierwszy - dodaj swój komentarz |
Dodaj swój komentarz: |
2024-10-22 21:55 Rowerowa Masa Krytyczna - 26 października 2024 r. |
2024-09-26 21:46 Pismo do GDDKiA oddział Bydgoszcz w sprawie projektu rozbudowy DK 91 pomiędzy Toruniem a Łysomicami |
Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242