Witamy na stronie stowarzyszenia | Dzisiaj jest środa 29 czerwca 2022
Logowanie     Rejestracja     Home     Mapa serwisu     Kontakt     pl en de
Stowarzyszenie Rowerowy Toruń

Pismo do Prezydenta Torunia Michała Zaleskiego w sprawie usterek na ciągu pieszo-rowerowym na przebudowanym moście im. Piłsudskiego

Toruń, 24 maja 2022 r.

RT 1/2022

Pan Michał Zaleski

Prezydent Miasta Torunia

 

Dotyczy: rozbudowy mostu drogowego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Toruniu.

 

Szanowny Panie Prezydencie,

 

W dniu 30 kwietnia 2022 roku zakończona została przebudowa mostu drogowego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Na przeprawie zamontowane zostały nowe wsporniki chodnikowe, dzięki czemu możliwe stało się poszerzenie dwumetrowych chodników do szerokości 4,2 metra, co pozwoliło na wydzielenie przestrzeni zarówno dla pieszych jak i rowerzystów. Bardzo nas cieszy ta przebudowa, gdyż warunki dla ruchu rowerowego na moście im. J. Piłsudskiego znacząco się poprawiły. Niestety nie wszystkie rozwiązania zostały wykonane odpowiednio, co negatywnie odbija się na komforcie rowerowych podroży przez most oraz wpływa na bezpieczeństwo osób korzystających z przeprawy. Przy inwestycji wartej około 132 mln złotych takie rozwiązania nie powinny mieć miejsca.

W związku z tym, że docierają do nas liczne głosy w tej sprawie od zaniepokojonych mieszkańców i mieszkanek Torunia prosimy o usunięcie tych nieprawidłowości.

  1. Proszę o usunięcie listw progowych dylatacyjnych, które znajdują się na obu poszerzonych ciągach pieszo-rowerowych. Po każdej stronie jest ich 7 sztuk. Progi mają wysokość 14 mm. Nie jest zgodne z przepisami aby na drodze rowerowej znajdowały się uskoki poprzeczne o wysokości ponad 10 mm. Progi są bardzo niekomfortowe, narażają rowerzystów na nagłe podrzucanie. Stwarza to niebezpieczeństwo utraty panowania nad pojazdem, wypadnięcia przedmiotów z koszyka, itp. Bardzo proszę o zastosowanie innego rozwiązania, które nie będzie narażać rowerzystów na nagłe podrzucanie i wstrząsy. (zdjęcie nr 1).
  2. Proszę o rozwiązanie problemu z odwodnieniem na ciągu pieszo-rowerowym. Zastosowane studnie odpływowe mają za małą średnicę (90 mm) oraz są rozmieszczone zbyt rzadko (jedna studnia odpływowa na przęsło, dla jezdni wynosi to odpowiednio między 14-28 studni na przęsło po każdej stronie). Otwory są już zapchane, a w rynnach doprowadzających stoi woda kilkanaście godzin po ostatnim opadzie. (zdjęcie nr 2).
  3. Proszę ponadto o przykrycie rynien odprowadzających wodę np. kratownicą, gdyż wpływają one bezpośrednio na bezpieczeństwo podróży. Mniej doświadczeni użytkownicy rowerów, osoby starsze czy dzieci mogą wjechać kołem w rynnę i ulec wypadkowi. Dodatkowo kratownica zapobiegnie wpadaniu w rynny śmieci, które zapychają studnie.
  4. Proszę o likwidację uskoku na krawężniku po stronie wschodniej przeprawy zlokalizowanym na wysokości ul. Dybowskiej.
  5. Proszę o zagospodarowanie terenu pod mostem na lewym brzegu. Pod mostem nie zapewniono żadnej utwardzonej ścieżki, która pozwalałaby komfortowo przedostać się czy to pieszo czy rowerem w kierunku ul. Dybowskiej. Po zejściu/zjechaniu platformą podjazdową trafia się prosto w piach.
  6. Proszę o przeprojektowanie sygnalizacji świetlnej na Placu Daszyńskiego, po stronie południowej, tak aby piesi i rowerzyści mieli możliwość pokonania skrzyżowania w jednym cyklu światła zielonego, tak jak to miało miejsce przed rozpoczęciem przebudowy mostu im. J. Piłsudskiego. Przebudowa się już zakończyła, natomiast rowerzyści w dalszym ciągu mają 5 sekund światła zielonego na przejazd przez prawoskręt prowadzący na most im. gen. Zawackiej. To sprawia, że dla osób jadących od strony osiedla Rubinowo jest to praktycznie niemożliwe. Dyskryminuje to osoby, które wybrały rower jako środek transportu po Toruniu i negatywnie wpływa na rozwój komunikacji rowerowej.
  7. Proszę o pilne rozwiązanie problemów związanych z ruchem pieszym i rowerowym pod wiaduktem kolejowym w obrębie Placu Armii Krajowej. Najlepszym rozwiązaniem będzie budowa tunelu dla rowerzystów po stronie zachodniej, co umożliwi skomunikowanie lewobrzeża z centrum. O takie rozwiązanie nasze stowarzyszenie oraz inne organizacje pozarządowe działające w Toruniu apelują od lat.

Proszę o odpowiedź w jaki sposób i kiedy usterki wymienione w punkcie 1-5 zostaną usunięte. Pozostawienie ich w takim kształcie będzie niestety źle wpływać na komfort jazdy rowerem, może też prowadzić do występowania kolizji i wypadków z udziałem rowerzystów. Szkoda byłoby aby tak długo wyczekiwana poprawa warunków ruchu na moście dla pieszych i rowerzystów była popsuta przez te nie najlepsze rozwiązania. Mamy nadzieję, że również propozycje opisane w punkcie 6 i 7 zostaną wprowadzone w życie, tak szybko jak to możliwe. Liczę na to, że Pan Prezydent znajdzie rozwiązanie dla tych problemów.

 

Z poważaniem

 

Joanna Jaroszyńska

Stowarzyszenie Rowerowy Toruń

 

Załącznik:

Zdjęcie nr 1 – Progowa listwa dylatacyjna o wysokości 14 mm

Zdjęcie nr 2 – Zapchana studnia i woda stojąca w rynnie.wyedytowano: 2022-05-26 17:00
aktywne od dnia: 2022-05-25 16:50
drukuj  
Komentarze użytkowników (0)
Brak komentarzy. Bądź pierwszy - dodaj swój komentarz
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
kod z obrazka*
Ankieta
Jak oceniasz rok 2021 pod kątem rozwoju infrastruktury rowerowej w Toruniu?
ankieta aktywna od: 2022-02-23 22:09

Sklepy i serwisy rowerowe w Toruniu

Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242

Wszystkie Prawa zastrzeżone. Cytowanie i kopiowanie dozwolone za podaniem źródła.
SRT na Facebook