W okresie od sierpnia do grudnia 2021 r. realizowaliśmy projekt pod nazwą „Rowerzyści mają wpływ na miasto!” Działania finansowane były przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWE FIO na lata 2021 – 2030. Przedstawiamy krótkie podsumowanie z realizacji projektu.
Głównym celem działalności naszego stowarzyszenia jest promowanie roweru jako świetnego środka transportu i rekreacji, a także wpływanie na władze naszego miasta i regionu aby budowana infrastruktura drogowa uwzględniała interesy rowerzystów. Projekt skoncentrowany był właśnie na tych celach. Dzięki wsparciu finansowemu ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWE FIO na lata 2021 – 2030 nasze działania były bardziej widoczne w przestrzeni miasta.
W ramach projektu odbyły się w sierpniu, wrześniu i październiku Rowerowe Masy Krytyczne. Poprzez wspólne przejazdy ulicami Torunia pokazywaliśmy, że rower to środek transportu dla każdego i można z niego korzystać na co dzień i od święta. Uczestnicy przejazdów otrzymali od nas upominki, a podczas Masy wrześniowej i październikowej rozlosowane zostały rowerowe akcesoria dobrej jakości. Dodatkowo do udziału w październikowej, setnej toruńskiej Rowerowej Masie Krytycznej zachęcały plakaty wywieszone w przestrzeni miejskiej, które promowały transport rowerowy i dziękowały mieszkańcom Torunia za to, że tak chętnie jeżdżą rowerami.
W ramach Społecznego Patrolu Rowerowego odbyły się w terenie spotkania z pracownikami urzędu miasta Torunia i podległych jednostek: jedno w sprawie zieleni i drugie dotyczące funkcjonowania sygnalizacji świetlnych. Staraliśmy się przedstawić nasz rowerowy punkt widzenia na nasadzenia zieleni w obrębie infrastruktury rowerowej, a szerzej w pasach drogowych oraz zasady działania sygnalizacji świetlnej. Dzięki spotkaniu w sprawie zieleni przycięte zostały w kilku miejscach krzewy ograniczające widoczność, niestety temat sygnalizacji świetlnych jest bardziej złożony i skomplikowany. Niemniej wierzymy, że kropla drąży skałę!
Odbyły się również Edukacyjne Wycieczki Rowerowe w ramach których przemierzaliśmy infrastrukturę rowerową Torunia i Powiatu Toruńskiego pokazując uczestnikom jak bezpiecznie i szybko można poruszać się na dwóch kółkach. Informowaliśmy o obowiązujących przepisach prawa o ruchu drogowym i w praktyce pokazywaliśmy plusy i minusy funkcjonujących rozwiązań drogowych.
W ramach warsztatów Toruńskiej Poradni Rowerowej spotkaliśmy się z kilkoma toruńskimi radnymi aby wzajemnie się poznać i porozmawiać o ich spojrzeniu na tematy związane z kształtowaniem i realizacją polityki rowerowej w naszym mieście. Jedno ze spotkań poradni podsumowywało także przebieg Edukacyjnych Wycieczek Rowerowych.
Zapraszaliśmy Was także na spotkania Rowerowego Biura Pierwszej Pomocy, które odbywały się w naszej siedzibie. Podczas spotkań rozmawialiśmy o wielu tematach w tym o toruńskich infrastrukturze, szansach i zagrożeniach na przyszłość oraz o działalności naszego stowarzyszania. Dawaliście nam także propozycje działań i tematów, które moglibyśmy poruszyć w przyszłości.
Była to dobra okazja aby się spotkać i porozmawiać w małym gronie.
Działaniem mającym zintegrować środowisko toruńskich rowerzystek i rowerzystów był gra miejska typu Alleycat, która odbyła się we wrześniu. Uczestniczki i uczestniczy wydarzenia wykonując zadania określone w Manifeście poznawali lepsze i gorsze strony toruńskiej infrastruktury rowerowej. Zwycięzca otrzymał wartościową nagrodę, a wszyscy uczestniczki i uczestniczy drobne rowerowe akcesoria oraz słodkie upominki.
Zachęcaliśmy Was także do przygotowania relacji z rowerowych wakacji 2021. Rowerowe wyprawy mogą mieć przecież różne oblicza: od jednodniowych przejażdżek po bliższej lub dalszej okolicy po długie wyprawy z sakwami. Wszystko zależy od Waszych pomysłów i możliwości ich realizacji. Przesłane opisy wraz ze zdjęciami zamieściliśmy na naszej stronie, a ich autorzy otrzymali przydatne nagrody.
W ramach projektu przeprowadzaliśmy po zmroku w obrębie dwóch toruńskich skrzyżowań akcje pod hasłem „Rowerzysto bądź widoczny”. Przypominaliśmy o konieczności prawidłowego oświetlenia rowerów poprzez rozdawanie lampek tym, którzy tego oświetlenia nie posiadali. Ponadto wszyscy rowerzyści otrzymali od nas opaski i naklejki odblaskowe, broszurki oraz słodki upominek.
Zwieńczeniem naszych działań projektowych było wydanie pamiątkowego mini-albumu z okazji setnego przejazdu toruńskiej Rowerowej Masy Krytycznej pod tytułem „Jak rowerowo zmienił się Toruń w ciągu 15 lat działalności Stowarzyszenia Rowerowy Toruń”. Album otrzymali uczestniczki i uczestniczy setnej Masy, która odbyła się 23 października 2021 r. oraz został wysłany do władz Torunia i regionu. Z albumem w wersji elektronicznej możecie zapoznać się TUTAJ>>.
Mamy nadzieję, że realizowane w ramach projektu działania przyczyniły się do zwiększenia świadomości rowerzystów jako pełnoprawnych, ale niechronionych uczestników ruchu drogowego. Mamy także nadzieję, że władze miasta i regionu będą coraz bardziej poważnie podchodzić do tematyki rozwoju odpowiedniej jakości infrastruktury rowerowej.
Dziękujemy wszystkim Wam, którzy wzięli udział w realizowanych przez nas działaniach.
Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWE FIO na lata 2021 - 2030
Komentarze użytkowników (0) |
Brak komentarzy. Bądź pierwszy - dodaj swój komentarz |
Dodaj swój komentarz: |
2024-10-22 21:55 Rowerowa Masa Krytyczna - 26 października 2024 r. |
2024-09-26 21:46 Pismo do GDDKiA oddział Bydgoszcz w sprawie projektu rozbudowy DK 91 pomiędzy Toruniem a Łysomicami |
Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242