Witamy na stronie stowarzyszenia | Dzisiaj jest czwartek 18 sierpnia 2022
Logowanie     Rejestracja     Home     Mapa serwisu     Kontakt     pl en de
Stowarzyszenie Rowerowy Toruń

Aktualności

2021-11-09 Co dalej w sprawie remontu-przebudowy ul. Bydgoskiej w Toruniu?

Kilka miesięcy temu, wiosną 2021 roku mieszkańcy Torunia dowiedzieli się, że ul. Bydgoska dość radykalnie ma zmienić swój dotychczasowy charakter, a to za sprawą projektu „Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu – BiT-City II” w ramach którego przygotowano zadanie „Modernizacja torowiska wraz z siecią trakcyjną w ul. Bydgoskiej”. Z nikim niekonsultowany projekt zakładał wybudowanie w ramach modernizacji torowiska tramwajowego ośmiu sygnalizacji świetlnych, czyli przy każdym skrzyżowaniu na odcinku od ul. Reja do ul. Chopina. Po licznych i słusznych protestach wielu mieszkańców, organizacji pozarządowych, klubu radnych, Rady Okręgu Bydgoskie oraz innych mniej lub bardziej formalnych podmiotów, urzędnicy zmuszeni zostali do odstąpienia od realizacji projektu w pierwotnym kształcie.

W oparciu o nadesłane uwagi i opinie (nie wszystkie uwzględnione) przygotowany i zaprezentowany publicznie został nowy projekt bez sygnalizacji świetlnych. Treść naszego pisma w tej sprawie z marca 2021 r. możecie znaleźć TUTAJ>> a z kwietnia 2021 r. TUTAJ>>.

Wydawać by się mogło, że sprawa jest już zamknięta, ale na początku października władze miasta ogłosiły, że przygotowują się do remontu ul. Bydgoskiej i tym razem chcą porozmawiać z mieszkańcami o tym jak powinna wyglądać ta ulica. Zaprezentowany został projekt (przygotowany po protestach mieszkańców i na podstawie ich uwag, bez sygnalizacji świetlnych, ale z kilkoma naszym zdaniem nieprzemyślanymi rozwiązaniami), a do niego dołączone zostały wytyczne konserwatorskie, które praktycznie uniemożliwiają wprowadzenie jakichkolwiek zmian na ul. Bydgoskiej. O ile na odcinku od ul. Sienkiewicza do ul. Chopina nie stanowi to zasadniczo większego problemu, bo istnieje tu droga rowerowa i chodnik, o tyle na fragmencie od ul. Reja do ul. Sienkiewicza nie ma praktycznie możliwości na wprowadzenie jakiekolwiek zmian. Tymczasem właśnie na tym fragmencie ul. Bydgoskiej wskazane byłoby przeprowadzenie kompleksowej przebudowy, w taki sposób aby zmieścić torowisko, jezdnię, miejsca parkingowe, drogę rowerową i chodnik.

Stowarzyszenie Rowerowy Toruń wystosowało w tej sprawie dwa pisma do Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego. Pierwsze dotyczy sensowności prowadzenia konsultacji społecznych w zaproponowanej formie, czyli praktycznie bez szans na wprowadzenie zmian oczekiwanych przez mieszkańców. Z jego treścią możecie zapoznać TUTAJ>>. W drugim piśmie prosimy o wzięcie pod uwagę możliwości opracowania wielowariantowej koncepcji przebudowy ul. Bydgoskiej na odcinku od ul. Reja do ul. Sienkiewicza. Treść tego pisma możecie znaleźć TUTAJ>>.

Prace przy modernizacji torowiska trwają. Jaki ostatecznie kształt będzie miała ul. Bydgoska: nie wiadomo. Sprawie będziemy się przyglądać i mamy nadzieję, że ostatecznie uda się wypracować taki projekt przebudowy ul. Bydgoskiej, który będzie odpowiadał oczekiwaniom mieszkańców oraz polepszał, a nie pogarszał komfort przemieszczania się po tej ulicy.

Ul. Bydgoska - odcinek pomiędzy ul. Reja a Sienkiewicza - na tym odcinku jest wystarczająco dużo miejsca, aby pogodzić interesy wszystkich uczestników ruchu w tym rowerzystów oraz zapewnić optymalną liczbę miejsc parkingowych.

Pomysł z ewentualnym poprowadzeniem drogi rowerowej w pobliżu torowiska nie jest dobry: droga rowerowa nie będzie służyć pobliskim mieszkańcom. Rekreacyjna droga rowerowa znajduje się w sąsiednim parku około 100 metrów dalej w kierunku południowym.

Fragment Szosy Bydgoskiej na odcinku od ronda Polaków Poszkodowanych przez Rzeszę Niemiecką do ul. Reja można zagospodarować zdecydowanie lepiej. Dwa pasy ruchu do jazdy w jednym kierunku są zbędne, dodatkowo w pobliżu nie ma chodnika ani drogi rowerowej.wyedytowano: 2021-11-09 19:54
aktywne od dnia: 2021-11-09 16:55
drukuj  
Komentarze użytkowników (3)
j10, 2021-11-13 13:20:01
A ścieżka rowerowa wzdłuż torów  ?? wykluczyło by to kilka skrzyżowań i jeśli była by dość szeroka to była by to idealna trasa dla rolkarzy.
asiao-o, 2021-11-30 20:15:20
To nie jest dobre rozwiązanie, po pierwsze jak osoby mieszkające na tym odcinku ulicy Bydgoskiej miałyby się dostać na tę ścieżkę, po drugie to ma być zdaje się droga rowerowa, a nie trasa dla rolkarzy...
pietruch, 2021-12-01 22:40:01
Trasy rekreacyjne, trasy rolkowe są przecież w parku. Komunikacyjna droga rowerowa na Bydgoskiej może powstać w miejscu obecnych miejsc parkingowych, a te mogą być przeniesione na drugą stronę ulicy (tam gdzie miasto wymyśliło sobie "ścieżkę").
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
kod z obrazka*
Ankieta
Jak oceniasz rok 2021 pod kątem rozwoju infrastruktury rowerowej w Toruniu?
ankieta aktywna od: 2022-02-23 22:09

Sklepy i serwisy rowerowe w Toruniu

Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242

Wszystkie Prawa zastrzeżone. Cytowanie i kopiowanie dozwolone za podaniem źródła.
SRT na Facebook