Czas na podsumowanie działalności Stowarzyszenia Rowerowy Toruń w 2016 roku.
Było to dla nas szczególny rok ponieważ obchodziliśmy 10-lecie naszego istnienia, a dodatkowo uzyskaliśmy status organizacji pożytku publicznego, co wiąże się z nowymi przywilejami, m.in. możliwością pozyskiwania 1% podatku, ale także z określonym obowiązkami, którym mamy nadzieję podołamy. Zapraszamy do lektury krótkiego podsumowania naszych ubiegłorocznych działań.
Podobnie jak w latach ubiegłych, również i w tym roku staraliśmy się podejmować różnego rodzaju pro rowerowe akcje, dzięki którym więcej mieszkańców Torunia zdecyduje się na częstsze korzystanie z roweru podczas podróży po mieście. Za pośrednictwem naszej strony i profilu facebook staraliśmy na bieżąco informować Was o nowo powstających inwestycjach rowerowych, a także o poczynaniach władz miasta i regionu w zakresie budowy infrastruktury rowerowej.
Jak zawsze największym zainteresowaniem cieszyły się organizowane przez nasze stowarzyszenie rowerowe przejazdy przez miasto, czyli popularne Masy Krytyczne. W 2016 roku zorganizowaliśmy osiem przejazdów, w których łącznie wzięło udział około 2460 rowerzystek i rowerzystów. Najliczniejsza okazała się sierpniowa Świetlna Rowerowa Masa Krytyczna organizowana jako wydarzenie towarzyszące Festiwalowi Skyway. Wzięło w niej udział około 550 osób. Zaraz po niej dużą popularnością cieszyła się Masa Muzyczna i Masa z okazji Europejskiego Dnia bez Samochodu, które zgromadziły około 450 osób.
Mamy nadzieję, że w 2017 roku frekwencja będzie jeszcze wyższa, a do udziału w przejazdach oprócz stałych bywalców przyłączą się także nowi uczestnicy. Pamiętajcie, że rowerowe masy krytyczne są nie tylko okazją do tego aby aktywnie i przyjemnie spędzić wolny czas, ale przede wszystkim dają wyraźny sygnał władzom miasta, że warto inwestować w rozwój infrastruktury rowerowej i promować tę formę transportu. Już dziś możecie sprawdzić >> kiedy odbędą się rowerowe masy krytyczne w 2017 roku i zarezerwować czas. Najbliższa Wiosenna Rowerowa Masa Krytyczna odbędzie się już 25 marca!
Staraliśmy się także monitorować poczynania lokalnych władz pod kątem rozwoju infrastruktury rowerowej w Toruniu i regionie, tak aby nowe udogodnienia dla rowerzystów rzeczywiście poprawiały komfort podróży. W 2016 roku wystosowaliśmy szereg pism do różnych instytucji odpowiedzialnych za przygotowanie i budowę rowerowych inwestycji w Toruniu i regionie. Braliśmy także udział w konsultacjach społecznych ważnych dokumentów zarówno lokalnych jak i krajowych. Z treścią wszystkich wystosowanych pism możecie zapoznać się w dziale korespondencja >>.
W 2016 roku członkowie naszego stowarzyszenia mieli okazję dwukrotnie odwiedzić holenderską Lejdę. W maju w ramach corocznej wizyty związanej z wymianą między miastami partnerskimi, natomiast w czerwcu braliśmy udział w spotkaniu poświęconym transportowi rowerowemu. Mieliśmy okazję wymienić się doświadczeniami oraz porozmawiać na tematy związane z promowaniem jazdy na rowerze wśród mieszkańców. W spotkaniu brali też udział przedstawiciele organizacji rowerowych z partnerskiego miasta Lejdy – Oxfordu.
W ramach jesiennej rewizyty gości z Holandii przygotowaliśmy krótką wycieczkę rowerową po Toruniu.
Pod koniec października członkowie stowarzyszenia wraz z innymi organizacjami rowerowym z województwa kujawsko-pomorskiego wzięli udział w wizycie studyjnej w Strasburgu na zaproszenie europosła z naszego regionu Pana Tadeusza Zwiefki. Mieliśmy okazję m.in. przetestować jak działa wypożyczalnia rowerów miejskich oraz podpatrzeć niektóre z rowerowych rozwiązań zastosowanych w mieście.
Na naszej stronie mogliście także obejrzeć zdjęcia i przeczytać relacje z rowerowych wypraw bliższych i dalszych przygotowanych zarówno przez naszych członków, jak i przez rowerowych podróżników w ramach konkursu na relację z rowerowych wakacji.
O wszystkich działaniach, które podejmujemy informujemy na naszej stronie internetowej oraz profilu Facebook>>.
Zaglądajcie, czytajcie, komentujcie, wklejajcie zdjęcia – zarówno strona, jak i profil na Facebooku to źródło informacji o tym co ważnego rowerowego dzieje się w Toruniu i nie tylko.
Pod koniec roku uzyskaliśmy statut organizacji pożytku publicznego co oznacza, że możecie nas wesprzeć przekazując 1% podatku. Uzyskane w ten sposób wsparcie chcemy przeznaczyć m.in. na działania związane z promowaniem bezpiecznych zasad poruszania się wśród rowerzystów oraz na inne działania promujące komunikację rowerową.
7 grudnia 2016 roku nasze stowarzyszanie skończyło 10 lat. Mamy nadzieję, że udało nam się w tym czasie zmienić podejście mieszkańców i władz miasta do spraw związanych z komunikacją rowerową oraz wpłynąć na kształt infrastruktury rowerowej w Toruniu.
Jeśli ktoś z Was chciałby dołączyć do naszego stowarzyszenia i pomagać w popularyzacji roweru jako świetnego środka transportu w mieście to zapraszamy. Możecie do nas pisać przez formularz kontaktowy znajdujący się na stronie lub bezpośrednio pod adres mejlowy: stow(małpa)rowerowytorun.com.pl.
Dziękujemy firmie AIS.PL za to, że wspiera od wielu lat naszą działalność i dzięki temu możemy realizować nasze pro rowerowe akcje. Dziękujemy także innym darczyńcom, którzy wspierają nas fundując nagrody dla uczestników i uczestniczek rowerowych mas krytycznych. Na koniec dziękujemy wszystkim rowerzystkom i rowerzystom, którzy w mniejszym lub większym stopniu wspierają i popierają nasze działania.
Komentarze użytkowników (0) |
Brak komentarzy. Bądź pierwszy - dodaj swój komentarz |
Dodaj swój komentarz: |
2024-10-22 21:55 Rowerowa Masa Krytyczna - 26 października 2024 r. |
2024-09-26 21:46 Pismo do GDDKiA oddział Bydgoszcz w sprawie projektu rozbudowy DK 91 pomiędzy Toruniem a Łysomicami |
Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242