Przedstawiamy podsumowanie roku 2016 pod kątem rozwoju infrastruktury rowerowej w Toruniu.
W ubiegłym roku przybyło około 4 kilometrów tras dla rowerzystów w postaci dróg rowerowych i ciągów rowerowych. Obecnie w Toruniu jest około 105 kilometrów tras dla rowerzystów. Pojawiły się nowe stojaki rowerowe oraz stacje obsługi rowerów. Niestety w ramach tzw. "poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego" zlikwidowano 3 przejazdy rowerowe. Pozostałe przejazdy rowerowe - ponad 700 - zostały wymalowane na czerwono.
W roku 2016 rozpoczęto prace nad ważnym dokumentem czyli Koncepcją rozwoju komunikacji rowerowej na lata 2017-23, w roku bieżącym koncepcja powinna być gotowa.
Mapa tras rowerowych Torunia (kliknij aby powiększyć).
Oto spis inwestycji, które najbardziej wpłynęły na warunki podróżowania rowerem po Toruniu.
W ramach rozbudowy ulicy Konstytucji 3 Maja na odcinku Ślaskiego - Plac Honorowych Dawców Krwi wybudowana została droga rowerowa po stronie południowej.
Przy okazji rozbudowy ul. Podgórnej na odcinku Szosa Chełmińska - ul. Kołłątaja drogi rowerowe powstały po obu stronach. Wykonano także rowerowe włączenia w obrębie ronda.
Ważny odcinek drogi rowerowej powstał po zachodniej stronie ul. Bukowej na odcinku Skłodowskiej-Curie - Niesiołowskiego. Oprócz drogi rowerowej wybudowano chodnik i oświetlenie.
Po wschodniej stronie ulicy Grudziądzkiej, na odcinku od Trasy Średnicowej Północnej do skrzyżowania z ul. Pod Dębową Górą przebudowano chodnik i wybudowano drogę rowerową.
Przy okazji remontu izolacji chodników na wiadukcie w ciągu ul. Kościuszki dodano przejazdy rowerowe po stronie południowej.
Drogi rowerowe wytyczone zostały w obrębie Placu To-Mi-To, dzięki czemu spięte zostały fragmenty dróg rowerowych przebiegające w jego obrębie.
Droga rowerowa powstała także na północnym fragmencie ul. Przy Kaszowniku.
Po stronie wschodniej ul. Rydygiera, na odcinku od Szosy Lubickiej do ul. Mocarskiego wybudowano drogę rowerową z chodnikiem.
Przebudowany został mostek nad Strugą Toruńską na wysokości ul. Klonowej - nie ma schodów nad ciepłociągiem a jest szeroka kładka pieszo-rowerowa.
Przy okazji przebudowy ul. Starotoruńskiej pomiędzy Szosą Bydgoską a budynkiem WSKSiM po stronie wschodniej wybudowano ciąg pieszo-rowerowy.
Oddano do użytku odbudowane miasteczko ruchu drogowego w parku za pawilonem Maciej na osiedlu Na Skarpie. Przy okazji wyremontowane zostały drogi rowerowe prowadzące przez park (foto: Niezależni na Skarpie fb)
W ramach programu poprawy bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów wymalowano ponad 700 przejazd rowerowych na czerwono...
niestety 3 przejazdy zostały zlikwidowane (2 w ciągu Szosy Lubickiej i 1 w ciągu ul. Traugutta).
Na terenie miasta postawiono 40 stojaków rowerowych w lokalizacjach wskazanych przez mieszkańców a w ramach budżetu partycypacyjnego stworzono parking rowerowy przy ZS 7 i wybudowano wiatę rowerową przy SP 23.
Zamontowano 3 stacje obsługi rowerów wyposażone w pompkę i zestaw podstawowych narzędzi.
Dodatkowo oświetlenie zyskał fragment ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż Strugi Toruńskiej na osiedlu Rubinkowo.
Jakie rowerowe zmiany w Toruniu przyniesie rok 2017 przekonamy się za 10 miesięcy.
Komentarze użytkowników (3) |
Adez,
2017-02-23 11:25:05
Nadal na dedykowane inwestycje rowerowe władze przeznaczają śmieszne pieniądze - około 1,5 miliona rocznie - tyle to kosztował koncert Stinga. Jest to ledwo nieco ponad 1 procent tego co przeznacza się na inwestycje dedykowane na infrastrukturę dla pojazdów spalinowych. Jako że szacunki wskazują, że udział podróży rowerem wynosi 3-6% wszystkich podróży w Toruniu mamy cały czas do czynienia z jawnie niesprawiedliwym i nierównym podziałem kasy. |
Makintosz,
2017-04-15 11:34:22
To co kolega wyżej, trasy rowerowe są bardzo mocno niedoinwestowane. Jeżdzę, i widzę jak wielu ludzi chce korzystać z eko transportu rowerowego ale brakuje bardzo wielu tras. Może by tak usunąc te pół-metrowe kraweżniki bo w wielu miejscach potrafią zepsuć koła każdego roweru. Na samochody to i setki milionów idzie, a na rowery dla każdego mieszkańca idą nadal śmieszne sumy. Wole dobrą infrastrukturę od kolejnej zbędnej fontannt/muzeum/czy innego badziewia |
Ryszard Ochódzki,
2017-04-19 13:34:01
Mapka - przy ul. Przelot jest kawal bardzo dobrej, nowej drogi rowerowej. |
Dodaj swój komentarz: |
2024-10-22 21:55 Rowerowa Masa Krytyczna - 26 października 2024 r. |
2024-09-26 21:46 Pismo do GDDKiA oddział Bydgoszcz w sprawie projektu rozbudowy DK 91 pomiędzy Toruniem a Łysomicami |
Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242