Najwyższy czas na podsumowanie działalności Stowarzyszenia Rowerowy Toruń w 2015 roku. Podobnie jak w latach ubiegłych, również i w tym roku podejmowaliśmy różnego rodzaju akcje, które miały zachęcić większą liczbę osób do zmiany przyzwyczajeń komunikacyjnych i częstszego korzystania z roweru podczas codziennych podróży. Staraliśmy się także monitorować poczynania lokalnych władz pod kątem rozwoju infrastruktury rowerowej w Toruniu i regionie, tak aby nowe udogodnienia dla rowerzystów rzeczywiście poprawiały komfort podróży.
Na początek podsumowanie rowerowych mas krytycznych. W 2015 roku zorganizowaliśmy osiem przejazdów, w których łącznie wzięło udział około 3650 rowerzystek i rowerzystów. Jest to jak do tej pory najwyższa roczna frekwencja. Dla porównania w 2014 roku udział w przejazdach wzięło 3575 osób, a w 2013 roku - 2360 osób. Najliczniejsza Świetlna Rowerowa Masa Krytyczna zgromadziła około 700 osób, a zaraz po niej dużą popularnością cieszyła się Masa Wiosenna (620 osób) i Masa Elegancka (610 osób). Mamy nadzieję, że w 2016 roku frekwencja będzie jeszcze wyższa, a do udziału w przejazdach oprócz stałych bywalców przyłączą się także nowi uczestnicy. Pamiętajcie, że rowerowe masy krytyczne są nie tylko okazją do tego aby aktywnie i przyjemnie spędzić wolny czas, ale przede wszystkim dają wyraźny sygnał władzom miasta, że warto inwestować w rozwój infrastruktury rowerowej i promować tę formę transportu. Już dziś możecie sprawdzić>> kiedy odbędą się rowerowe masy krytyczne w 2016 roku i zarezerwować czas. Najbliższa Wiosenna Rowerowa Masa Krytyczna odbędzie się już 19 marca!
Podobnie jak w latach ubiegłych również w 2015 roku braliśmy udział w ogólnopolskim projekcie "Rowerowa Szkoła". Tym razem oprócz prelekcji przybliżających uczniom tematykę rowerową miały też miejsce zajęcia z jazdy praktycznej. Niewielkie grupy chętnych uczniów miały okazję przećwiczyć swoje umiejętności rowerowe zarówno na boisku szkolnym jak i w ruchu ulicznym. Udało nam się przeprowadzić 43 prelekcje i 40 zajęć z praktycznej jazdy na rowerze w dwunastu szkołach. Dodatkowo w ramach projektu przygotowaliśmy dla jedenastu toruńskich szkół rowerowe audyty opracowane na podstawie ankiet wypełnionych przez uczniów i nauczycieli. Dzięki uzyskanym informacjom mogliśmy określić w jakim stopniu dana szkoła jest przyjazna rowerzystom oraz opracować wytyczne pozwalające na wprowadzenie konkretnych udogodnień. Dodatkowo wskazaliśmy działania jakie warto podjąć wśród całej społeczności szkolnej aby popularyzować transport rowerowy. W ramach projektu w marcu odbyła się konferencja "Współczesne wyzwania edukacyjne w zakresie zrównoważonego transportu i bezpieczeństwa rowerzysty na drodze". Tematyka dotyczyła szeroko pojętych działań związanych z bezpieczeństwem i edukacją rowerzystów jakie podejmowane są w polskich miastach. Relację z konferencji wraz z prezentacjami możecie zobaczyc TUTAJ>>.
Taki edukacyjny charakter miała również akcja "Rowerzysto - bądź widoczny!" którą przeprowadziliśmy 4 listopada na Placu Rapackiego. Rozdawaliśmy nieoświetlonym rowerzystkom i rowerzystom rowerowe lampki i przypominaliśmy, że po zmierzchu ich używanie jest obowiązkowe.
W 2015 roku przygotowaliśmy także dwa konkursy. Jeden na przygotowanie grafiki z rowerowym motywem na stowarzyszeniową koszulkę i drugi na relację z rowerowych wakacji. Koszulki>> z nowym logo są jeszcze dostępne i można taką koszulkę otrzymać wpłacając darowiznę na nasze konto, natomiast relacje z waszych wypraw zamieszczone zostały na naszej stronie internetowej.
Członkowie naszego stowarzyszenia również brali udział w bliższych i dalszych rowerowych wyjazdach. Mieliśmy okazję zwiedzić holenderską Lejdę i jej okolice>> i po raz kolejny przekonać się o tym, że holenderska infrastruktura rowerowa nie ma sobie równych. W ramach wizyty gości z Holandii zorganizowaliśmy w październiku wycieczkę rowerową po Toruniu. W czerwcu podpatrywaliśmy jakie udogodnienia dla rowerzystów wdrażane są w stolicy Niemiec>>, a w lipcu sprawdziliśmy co nowego dla rowerzystów przygotowano w Trójmieście>>. W ramach sieci Miasta dla rowerów mogliśmy w 2015 roku zobaczyć jakie nowe inwestycje rowerowe pojawiły się w Lublinie i Krakowie oraz spotkać się i wymienić doświadczeniami z przedstawicielami organizacji rowerowych z całej Polski. Testowaliśmy także m.i.n. niedawno powstałe trasy rowerowe w okolicach Torunia prowadzące do Chełmży oraz przez Unisław do Bydgoszczy.
W 2015 roku wystosowaliśmy szereg pism do różnych instytucji odpowiedzialnych za przygotowanie i budowę rowerowych inwestycji w Toruniu i regionie. Braliśmy także udział w konsultacjach społecznych ważnych dokumentów zarówno lokalnych jak i krajowych. Niektóre uwagi zostały uwzględnione, inne niestety nie. W dalszym ciągu wiele osób na decyzyjnych stanowiskach nie może lub nie chce zrozumieć, że tylko dobrej jakości infrastruktura rowerowa może przyczynić się do rozwoju transportu rowerowego. Substytuty w postaci źle wykonanych "ścieżek rowerowych" nie przyniosą korzyści nikomu. Z treścią wszystkich wystosowanych pism możecie zapoznać się w dziale korespondencja>>.
Pod koniec roku przygotowaliśmy "Społeczny audyt polityki rowerowej Torunia". Jego główne założenia oraz wnioski płynące z przeprowadzonych badań zaprezentowane zostały podczas konferencji na której obecni byli także rowerowi eksperci z polski i zagranicy. W ramach audytu przeprowadziliśmy w kilku miejscach pomiary natęzęnia ruchu rowerowego. W porównaniu z ubiegłymi latami po Toruniu rowerem porusza się coraz więcej osób co nas bardzo cieszy.
O wszystkich działaniach, które podejmujemy informujemy na naszej stronie internetowej oraz profilu Facebook>>. W 2015 roku odnotowaliśmy niestety spadek liczby odwiedzin naszej strony: 114 816 odwiedzin w porównaniu do 145 249 w roku 2014 i 80 496 unikalnych użytkowników względem 100 468 w 2014 r. (informacje dla domeny www.rowerowytorun.com.pl). Ma to z pewnością związek z dużą popularnością naszego profilu na Facebooku, który poniekąd zastępuje tudzież uzupełnia nasz serwis www. Ilość tzw. polubień naszego profilu na dzień 14 lutego 2016 r. wynosi 4440 względem 3519 polubień w dniu 25 stycznia 2015 r.
Zaglądajcie, czytajcie, komentujcie, wklejajcie zdjęcia – zarówno strona, jak i profil na Facebooku to źródło informacji co ważnego rowerowego dzieje się w Toruniu i nie tylko.
Jeśli ktoś z Was chciałby dołączyć do naszego stowarzyszenia i pomagać w popularyzacji roweru jako świetnego środka transportu w mieście to zapraszamy. Możecie do nas pisać przez formularz kontaktowy znajdujący się na stronie lub bezpośrednio pod adres mejlowy: stow(małpa)rowerowytorun.com.pl.
Dziękujemy firmie AIS.PL oraz CONSUS SA za to, że wspierają od wielu lat naszą działalność i dzięki nim możemy realizować nasze pro rowerowe akcje. Dziękujemy także innym darczyńcom, którzy wspierają nas fundując nagrody dla uczestników i uczestniczek rowerowych mas krytycznych. Na koniec dziękujemy wszystkim rowerzystkom i rowerzystom, którzy w mniejszym lub większym stopniu wspierają i popierają nasze działania.
Komentarze użytkowników (0) |
Brak komentarzy. Bądź pierwszy - dodaj swój komentarz |
Dodaj swój komentarz: |
2024-10-22 21:55 Rowerowa Masa Krytyczna - 26 października 2024 r. |
2024-09-26 21:46 Pismo do GDDKiA oddział Bydgoszcz w sprawie projektu rozbudowy DK 91 pomiędzy Toruniem a Łysomicami |
Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242