Najwyższy czas, aby podsumować działania podejmowane przez Stowarzyszenie Rowerowy Toruń w 2014 roku. Od początku naszej działalności skupiamy się na tym, aby przekonywać mieszkańców Torunia, że rower to wygodny, całoroczny środek transportu w mieście oraz staramy się monitorować działania władz lokalnych dotyczących rozwoju infrastruktury rowerowej w mieście i regionie. Nie inaczej było w 2014 roku. Podejmowaliśmy szereg akcji, których głównym celem było zwrócenie uwagi na szeroko pojmowaną tematykę rowerową.
W 2014 roku zorganizowaliśmy osiem rowerowych mas krytycznych, w których łącznie wzięło udział około 3575 rowerzystek i rowerzystów. Jest to na razie najwyższa roczna frekwencja od momentu, w którym zaczęliśmy organizować rowerowe przejazdy ulicami Torunia (dla porównania w 2013 roku było to 2360 osób, a w 2012 – 3525). W roku 2014 pogoda była dla nas bardziej łaskawa, niż w roku 2013, a jak sami wiecie to ma największy wpływ na frekwencję. Trochę nas to martwi, bo przecież rowerem można jeździć nawet w deszcz – wystarczy tylko mieć odpowiednie przeciwdeszczowe ubranie. Najliczniejsza okazała się Masa Wiosenna>>, która zgromadziła około 670 osób – ciekawe czy powodem było symboliczne żegnanie zimy, czy może to, że po raz pierwszy odwiedziliśmy lewobrzeżne osiedla Torunia korzystając z obu mostów.
Mamy nadzieję, że w 2015 roku będziecie licznie brać udział w rowerowych masach krytycznych, a terminy możecie sprawdzić już teraz i zarezerwować czas.
Terminy toruńskich rowerowych mas krytycznych na rok 2015 możecie sprawdzić tutaj>>.
Rowerowe Masy Krytyczne to nie jedyne działania promujące transport rowerowy, które organizowaliśmy w roku ubiegłym. Ważnym projektem, który zrealizowaliśmy było działanie pod nazwą: „Rowerem do wiedzy - edukacyjne wycieczki rowerowe i lekcje”. Od sierpnia do września przeprowadziliśmy 11 edukacyjnych wycieczek rowerowych skierowanych do osób, które nie czują się pewnie w ruchu miejskim i które chciały poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą infrastruktury rowerowej. O rowerowych wycieczkach możecie poczytać tutaj>>. Dodatkowo przeprowadziliśmy rowerowe prelekcje w toruńskich szkołach, które przybliżyły uczniom tematykę rowerową i zachęciły do częstszego wyboru roweru podczas dojazdów do szkoły. Rowerowe prelekcje odbywały się również w ramach projektu „Rowerowa Szkoła”>>, który będzie kontynuowany także w 2015 roku.
Edukacyjny charakter ma także akcja>> polegająca na rozdawaniu nieoświetlonym rowerzystom światełek rowerowych, którą przeprowadziliśmy 5 listopada na Placu Rapackiego. W ten sposób zwracaliśmy uwagę zapominalskim, że sprawne rowerowe oświetlenie to nie tylko obowiązkowe wyposażenie roweru, ale także dbałość o nasze bezpieczeństwo.
Z początkiem wakacji ogłosiliśmy konkurs na rowerową relację z wakacyjnych, bliższych i dalszych wyjazdów rowerowych. Otrzymaliśmy wiele relacji, a dzięki ich autorom mogliśmy zwiedzić ciekawe miejsca i przekonać się, że można zaplanować atrakcyjne wakacje na dwóch kółkach.
W 2014 roku odnotowaliśmy także wzrost liczby odwiedzin naszej strony internetowej: 145 249 odwiedziny w porównaniu do 134 397 w roku 2013 i 100 468 unikalnych użytkowników względem 85 748 w roku 2013 (informacje dla domeny www.rowerowytorun.com.pl).
Zaglądajcie, czytajcie, komentujcie, wklejajcie zdjęcia – ta strona to źródło informacji co ważnego rowerowego dzieje się w Toruniu i nie tylko.
Dużą popularnością cieszy się także nasz profil na facebooku (3519 polubień w dniu 25.01.2015), gdzie na bieżąco zamieszczamy informacje związane z tematyką rowerową: profil SRT na FB>>
Na naszą działalność w 2014 roku złożyły się także różnego rodzaju pisma i opinie kierowane do instytucji odpowiedzialnych za budowę rowerowej infrastruktury w Toruniu i regionie. Monitorowaliśmy budowę drogi rowerowej Toruń-Chełmża z odgałęzieniem do Kamionek link>>, skierowaliśmy pismo do Starosty Bydgoskiego dotyczące nieprawidłowości przy budowanej trasie rowerowej Raciniewo – Dąbrowa Chełmińska link>> oraz wyraziliśmy swoje obawy co do funkcjonalności hucznie otwieranego odcinka Wiślanej Trasy Rowerowej w Województwie kujawsko – pomorskim link>>.
Niestety często spotykamy się z niezrozumieniem ze strony projektantów i urzędników, którzy upierają się przy błędnych rozwiązaniach technicznych argumentując to źle pojmowanym bezpieczeństwem rowerzystów. Szkoda, bo zamiast wzorcowych tras rowerowych, często otrzymujemy pseudo rowerowe „udogodnienia”, które utrudniają poruszanie się rowerem. W roku 2015 na pewno będziemy do tych spraw powracać.
Ze wszystkimi pismami, które wystosowaliśmy, możecie zapoznać się w dziale korespondencja>>.
W 2014 roku członkowie stowarzyszenia uczestniczyli w konferencjach i spotkaniach, które organizowane były w ramach sieci Miasta dla Rowerów>> w Lublinie, Warszawie i Wrocławiu. Możliwość spotkania z innymi działaczami rowerowych organizacji z całej Polski pozwala na wymianę doświadczeń oraz zapoznanie się z podejmowanymi działaniami w zakresie rozwoju rowerowej infrastruktury w innych miastach. We wrześniu przedstawiciel stowarzyszenia brał udział w wyjeździe studyjnym do Strasburga, Dijon, Lyonu, (link>> do relacji) Bazylei i Fryburga podczas którego mógł zapoznać się z rozwiązaniami komunikacyjnymi stosowanymi w tych krajach, kulturą ruchu drogowego i podejściem władz do transportu rowerowego. W 2014 roku członkowie stowarzyszenia odbyli jeszcze jeden wyjazd, tym razem do holenderskiej Lejdy. Mieliśmy okazję zwiedzić część obszaru zwanego Zielonym Sercem Holandii link>> i przekonać się w jak doskonały sposób można zaprojektować rekreacyjno-turystyczne trasy dla rowerzystów. W październiku w ramach rewanżu zorganizowaliśmy wycieczkę rowerową po Toruniu i okolicy dla Holendrów, którzy odwiedzili nasze miasto.
Jeśli ktoś z Was chciałby dołączyć do naszego stowarzyszenia i pomagać w popularyzacji roweru jako świetnego środka transportu w mieście to zapraszamy. Możecie do nas pisać przez formularz kontaktowy znajdujący się na stronie lub bezpośrednio pod adres mejlowy: stow(małpa)rowerowytorun.com.pl.
Dziękujemy firmie AIS.PL oraz CONSUS SA za to, że wspierają od wielu lat naszą działalność i dzięki nim możemy realizować nasze pro rowerowe akcje. Dziękujemy także innym darczyńcom, którzy wspierają nas fundując nagrody dla uczestników i uczestniczek rowerowych mas krytycznych. Na koniec dziękujemy wszystkim rowerzystkom i rowerzystom, którzy w mniejszym lub większym stopniu wspierają i popierają nasze działania.
Komentarze użytkowników (0) |
Brak komentarzy. Bądź pierwszy - dodaj swój komentarz |
Dodaj swój komentarz: |
2024-11-21 21:39 Pismo do GDDKiA oddział Bydgoszcz w sprawie projektu rozbudowy DK 91 pomiędzy Toruniem a Łysomicami - 2 podejście |
2024-10-22 21:55 Rowerowa Masa Krytyczna - 26 października 2024 r. |
Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242