W miniony weekend 18-20 marca 2011 roku gościliśmy w Toruniu przedstawicieli rowerowych organizacji z całej Polski. Przyjechali do nas goście z Białegostoku, Bydgoszczy, Krakowa, Lublina, Łodzi, Olsztyna, Poznania, Radomia, Redy, Szczecina, Warszawy, Wejherowa oraz Wrocławia skupieni wokół sieci
Miasta dla rowerów>>.
Odbyło się Walne Zebranie członków Stowarzyszenia Miasta dla Rowerów, na którym podjęto kilka uchwał dotyczących przyszłych działań oraz ustalono szczegóły organizacyjne w temacie realizacji wspólnych przedsięwzięć.
W sobotę rano przedstawiciele naszego Stowarzyszenia przedstawili ogólną sytuację dotyczącą polityki rowerowej Torunia, dobre i złe przykłady infrastruktury rowerowej oraz nasze działania, które podejmowaliśmy od 2006 roku (
LINK>> do prezentacji). Po spotkaniu udaliśmy się na krótki objazd i pokazaliśmy toruńskie rozwiązania drogowe. Na trasie przejazdu zaprezentowaliśmy m.in. przebudowywaną ulicę Mickiewicza, drogę rowerową przy ul. Bydgoskiej, Plac Rapackiego, udogodnienia dla ruchu rowerowego na Starym Mieście, stojaki rowerowe oraz parking rowerowy pod Motoareną.
O godz. 15:00 nasi goście uczestniczyli we Wiosennej Rowerowej Masie Krytycznej. Sobotnie popołudnie i niedzielny poranek upłynęły na rozmowach dotyczących organizacji rowerowych przedsięwzięć na rok 2011 oraz wewnętrznych spraw stowarzyszenia Miasta dla Rowerów.
Dziękujemy wszystkim gościom za udział w spotkaniu, mamy nadzieję, że wizyta w Toruniu i zaprezentowane przez nas działania oraz niektóre dobre przykłady rozwiązań w zakresie komunikacji rowerowej pozwolą organizacjom z innych miast skuteczniej upominać się dobre rozwiązania również u siebie. W końcu przykład dobrej drogi rowerowej z Torunia może być lepszym argumentem dla urzędników niż przykład z dalekiej Holandii. Chyba, że również w tym przypadku będą twierdzić, że w Toruniu jest inny klimat, urzędnicy, projektanci i mentalność mieszkańców…
Spotkanie w Toruniu odbyło się w ramach projektu "Rowerowa Sieć Społecznego Nadzoru polityki transportowej w polskich miastach" realizowanego przez
Wrocławską Inicjatywę Rowerową.
Poniżej prezentujemy kilkanaście zdjęć autorstwa Aleksandra Wiącka z
Porozumienia Rowerowego Lublin
Zakwaterowanie gości oraz spotkania miały miejsce w hostelu
Przystanek Toruń.
Wyruszamy na zwiedzanie drogowej, a w szczególności rowerowej infrastruktury Torunia.
Uformowaliśmy mini Masę Krytyczną złożoną z rowerzystek i rowerzystów.
Przejeżdżając przez Stare Miasto korzystaliśmy z udogodnień w postaci ulic dostępnych dla rowerzystów.
Wjeżdżamy w ul. Mickiewicza.
Na placu budowy.
Podniesiona tarcza skrzyżowania na ul. Fałata.
Zjazd z drogi rowerowej w obrębie skrzyżowania przy ul. Mickiewicza
Udaliśmy się w kierunku Motoareny...
aby wypróbować zadaszony parking rowerowy.
Przy okazji skorzystaliśmy ze starej ścieżki rowerowej przy ul. Okrężnej, która jak widać wykorzystywana była jako parking dla samochodów.
Pokazaliśmy także, jak w prosty sposób dawniej wytyczano w Toruniu ścieżki rowerowe: przy chodniku stawiano znak droga rowerowa a na jezdni zakaz jazdy rowerem.
Ulica Bydgoska: taką ścieżką można się pochwalić.
Wizyta w siedzibie stowarzyszenia Rowerowy Toruń.
W trakcie Masy Krytycznej goście mieli okazję zobaczyć inne dzielnice Torunia.
Po Masie oraz w niedzielę obrad i dyskusji ciąg dalszy.
Kolejne spotkanie sieci Miasta dla rowerów w maju w Łodzi. Toruń też tam będzie !